Oświetlenie

28 Maj 2024

Niezbędna wiedza na temat oświetlenia

Miasto: on-line

Oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Bez niego trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, odpoczynek, czy też wykonywanie pracy. Rynek oferuje mnóstwo ciekawych rodzajów lamp sufitowych, ściennych, stojących i innych, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie! Jakie rodzaje oświetlenia są niezwykle cenione przez klientów? W jaki sposób podłączyć żyrandol na dwa włączniki?

Popularne rodzaje lamp do domu

Poszukiwanie idealnych lamp do swojego domu bywa dużym wyzwaniem. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie mamy oczekiwania i jak zamierzamy zaaranżować daną przestrzeń. Na szczęście istnieje wiele stylowych i modnych opraw oświetleniowych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób! W ostatnim czasie cenione stały się przykładowo lampy wiszące kryształowe, które pięknie rozpraszają światło i podkreślają wyjątkowy klimat wnętrza.

Bardzo chętnie w naszych domach stosujemy także inne rodzaje lamp, takie jak:

  • Lampy sufitowe - stanową one oświetlenie główne, rozpraszając światło równomiernie po całym otoczeniu. Na uwagę zasługują modele z regulacją natężenia światła, zapewniające komfort w każdej sytuacji. Mogą to być żyrandole, lampy wiszące, spoty, reflektory, plafony itp.
  • Kinkiety - są to ścienne lampy, zapewniające dodatkowe światło zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Posłużą nam z powodzeniem wtedy, gdy zapragniemy podkreślić najładniejsze dekoracje ścienne w naszym domu.
  • Lampy podłogowe lub stołowe - te rodzaje dekoracyjnego oświetlenia można umieścić w dowolnych miejscach. Sprawdzą się przy fotelu, sofie, czy też przy biurku, gdy wykonujemy pracę lub oddajemy się relaksowi z delikatnym oświetleniem.
  • Regulowane lampy KED - to nowoczesne modele, które pozwalają regulować barwę i natężenie światła. Dzięki temu będziemy cieszyć się ich funkcjonalnością i niezawodnością w codziennym użytkowaniu.
  • Lampki nocne - zazwyczaj umieszczane po obu stronach łóżka. Z ich pomocą zadbamy o klimatyczną atmosferę w sypialni.

Jak widzimy, producenci zapewniają szeroki asortyment różnorodnych lamp, dając swoim klientom wiele możliwości do wyboru.

Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki?

Jeżeli wybierzemy do salonu lub innego wnętrza stylowy żyrandol, często stajemy przed dylematem odnośnie tego, jak podłączyć taką lampę na dwa włączniki. Oczywiście w takiej sytuacji musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa! Na początku należy odciąż dopływ prądu w tym miejscu, w którym zamontowana zostanie lampa. W przypadku żyrandola z trzema żarówkami, niezbędna jest kostka instalacyjna do podłączenia kabli. Przewód o kolorze zielono-żółtym wskazuje na uziemienie, a czarne i brązowe to przewody fazowe. Z kolei przewód niebieski jest neutralny.

Pamiętajmy o tym, aby przewody fazowe trafiły do otworu oznaczonego literą L, a neutralny znalazł się w miejscu z literą N. Natomiast przewód zielono-żółty podłączamy w miejscu odpowiedzialnym za uziemienie. I gotowe - mamy już podłączony żyrandol na dwa włączniki.

Podsumowując, warto zauważyć, że oświetlenie do domu może występować w wielu stylowych i funkcjonalnych wersjach. Najistotniejsze jest tutaj oświetlenie sufitowe, a do niego z kolei dobrać można lampy dodatkowe - ścienne, stojące, podłogowe, biurkowe.

Budynki zrównoważone

College Hampate Ba - szkoła nieskoemisyjna w Nigrze | autor: pracownię Article 25
College Hampate Ba to niskoemisyjna i pasywnie wentylowana szkoła zlokalizowana w Niamey w Nigrze...
Czerwiec 17, 2024
Meczet Punchbowl - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor: Angelo Candalepas and Associates
Głęboko poruszająca przestrzeń sakralna, magicznie wyczarowana w codziennym otoczeniu przedmieść...
Czerwiec 13, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024
The mission of ISARCH Award is to embolden quality multidisciplinary design and art disciplines internationally. Finding inspiration in architecture, product, graphic, digital, fashion and art, the...
Czerwiec 17, 2024