Zielone innowacje

Luty 20, 2024

Darwin Bucky - pawilon wielokrotnego użytku

Pawilon tymczasowy Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Pawilon tymczasowy Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani

Andblack Design Studio z siedzibą w Ahmedabadzie stworzyło w Indiach demontowalny pawilon o nazwie Darwin Bucky. Jest to wielofunkcyjny prefabrykowany egzoszkielet parametryczny, który może być używana jako galeria wystawiennicza, arena widowiskowa, bar czy klub nocny.

Zaprojektowano go z myślą w wydarzeniach w miejscach publicznych. Jako kontekst kulturowy wybrano miasto Ahmedabad w Indiach, w którym podobne teatry widowiskowe są rozproszone po całym mieście. Prototyp o średnicy 12 metrów został wykorzystany w wielu wydarzeniach kulturalnych w celu zbadania zapotrzebowania użytkowników na taki produkt architektoniczny. 

Darwina Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Darwina Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Darwin Bucky; fot.: Edmund Sumner
Klub golfowy w Darwin Bucky; wizualizacja projektu

Koncepcja i forma do wielokrotnego użytku

Jako tymczasowi goście na tej planecie, ważne jest, abyśmy pozostawili po sobie minimalny ślad, który może mieć wpływ na nasze przyszłe pokolenia. Dlatego ważne jest, aby współistnieć z naturą, a nie zamieszkiwać ją. Dlatego też tymczasowe budynki są przyszłością. Pawilon Darwin Bucky dąży do znalezienia równowagi między materialnością a postępem technologicznym w dziedzinie projektowania, a także do wykorzystania rzemieślniczej wiedzy o metalu jako materiale. Proces projektowania obejmuje wysoce wydajne modele parametryczne, które umożliwiają dostosowanie kilku zmiennych w celu uzyskania określonej objętości pawilonu. Model obliczeniowy można dostosować do średnicy podstawy i dynamicznych wysokości, aby osiągnąć wydajność materiałową dzięki zoptymalizowanej teselacji. 

Materiały i montaż 

Darwin Bucky został zaprojektowany jako prefabrykowany zestaw części, które można zmontować i zdemontować na miejscu. Został on wykonany ze stali, drewna, aluminium i szkła. Jego trwałość i koszt są porównywalne z trwałością i kosztem konwencjonalnego budynku. Nie wymaga cokołu ani fundamentu, nie wymaga też ciężkiego sprzętu do transportu i montażu. Te unikalne czynniki sprawiają, że pawilon idealnie nadaje się do lokalizacji, w których dostęp do dróg jest utrudniony, brakuje energii elektrycznej, a wykopy są niepożądane. 

Idea formy jest kierowana przez jej wydajność strukturalną. Estetyka jest zatem pochodną performatywnego podejścia do projektowania. Darwin Bucky został zaprojektowany tak, aby zamknąć przestrzeń przy użyciu połowy materiałów, wymaganych przy konwencjonalnych konstrukcjach, optymalizując w ten sposób wykorzystanie stali w celu osiągnięcia wydajności materiałowej.

Lekkie, izolowane panele modułowe są prefabrykowane i pakowane na płasko w celu wydajnego transportu. Oprócz stabilności szkieletu, stożkowy kształt i trójkątne płaszczyzny na powłoce dobrze odpowiadają pożądanej akustyce.

Konstukcja

Przestronną objętość 520 m³ osiągnięto dzięki unikalnej konstrukcji skorupowej, która jest montowana na miejscu. System płaskich paczek może być transportowany w standardowym kontenerze. Grzbiety konstrukcji zostały zaprojektowane z myślą o dystrybucji obciążeń, przewodach elektrycznych i oświetleniu otoczenia, z unikalną stolarką zapewniającą wodoodporność. Otwór drzwiowy znajduje się w najwyższym punkcie kalenicy pośredniej i rozciąga się na zewnątrz, tworząc próg. Ceglana podstawa uzupełnia surowy charakter metalowej konstrukcji. W dolnej połowie formy znajdują się okna zapewniające cyrkulację powietrza, a unikalny panel okienny został zaprojektowany tak, aby obracał się wzdłuż swojej centralnej osi; płynnie dopasowując się do teselowanej struktury.

Montaż Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Prefabrykowany egzoszkielet Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Darwina Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Pawilon miejski w Darwin Bucky; wizualizacja projektu

Instalacje 

Aby wesprzeć wielofunkcyjną przestrzeń, Darwin Bucky jest wyposażony we wbudowany system oświetleniowy, zestaw audiowizualny, ramy wystawiennicze i system klimatyzacji. Wszystkie instalacje są zintegrowane w celu stworzenia unikalnej struktury, dostosowującej się do każdych warunków klimatycznych. 

Architektura jako produkt

Darwin Bucky redefiniuje architekturę jako produkt. Umożliwia inwestorowi organizowanie różnorodnych wydarzeń w tej samej przestrzeni lub ponowne wykorzystanie jej w wielu lokalizacjach. Możliwość adaptacji systemu pozwala projektantowi na opracowanie wielu iteracji poprzez dostosowanie rozmiaru 12 metrów lub 18 metrów oraz poprzez utworzenie pojedynczej jednostki lub wielu połączonych ze sobą jednostek.

Podczas korzystania z Darwina artysta może tworzyć różnorodne konfiguracje ekspozycji, sceny i interakcji z publicznością, pozwalając widzom doświadczyć nowego widoku podczas każdej wizyty w tej samej przestrzeni.

Projekt powstał dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu projektantów, producentów cyfrowych i lokalnych rzemieślników. Jednak stał się on prawdziwie interaktywny, gdy artyści namalowali na zewnętrznej powierzchni "Gond", tradycyjną technikę malarską z odległej wioski w Indiach, z mitologicznymi postaciami jako komentarzem dla współczesnego społeczeństwa.

Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Przestrzeń wystawiennicza w Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Teatr w Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Bar i restauracja w Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Centrum medytacyjne w Darwin Bucky; wizualizacja projektu

Karta techniczna

  • Klient: Abhay Mangaldas, założyciel, Darwin
  • Firma architektoniczna: andblack design studio
  • Główny architekt: Jwalant Mahadevwala
  • Konsultant strukturalny: Schafbock design+workshop
  • Oświetlenie i wystrój wnętrz: Abhay Mangaldas
  • Produkt sprzedawany przez Darwin Projects

Nagrody 

  • Srebrna nagroda, Design Intelligence Award (DIA) 2022
  • Brązowa nagroda, Universal Design, Design Educates Awards 2023
Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Składane panele metalowe w płaskich opakowaniach; fot.: Vinay Panjwani
Montaż Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani
Darwin Bucky; fot.: Vinay Panjwani

Tagi: pawilon wielokrotnego użytku pawilon tymczasowy architektura

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024