Zielone innowacje

Czerwiec 26, 2023

Jak skutecznie wdrażać praktyki ESG

Gdański Business Center
Gdański Business Center

Rosnące oczekiwania inwestorów, instytucji finansujących i najemców stawiają przed właścicielami obiektów nowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem. W jaki sposób im sprostać i jak skutecznie przekładać strategie na działania odpowiadające potrzebom interesariuszy pokazuje przykład kompleksu biurowego Gdański Business Center, w którym MVGM - zarządca nieruchomości komercyjnych w Polsce, z powodzeniem opracował plan i wdrożył szereg dedykowanych działań ESG.

MVGM posiada międzynarodowe doświadczenie i know-how w zakresie wdrażania praktyk ESG. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom stojącym przed właścicielami budynków, którymi zarządzamy, poszerzyliśmy portfolio naszych usług na polskim rynku o m.in. działania optymalizujące koszty eksploatacyjne, zielone certyfikacje, doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju, wsparcie w opracowaniu efektywnych strategii raportowania. Widzimy, że takie kompleksowe podejście do zarządzania nieruchomościami jest dziś bardzo potrzebne, a pozytywne wyniki jakie udało się nam osiągnąć w kompleksie Gdański Business Center są tego dobrym przykładem - potwierdza Leszek Sybura, Dyrektor Operacyjny, MVGM.

Gdański Business Center to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i największych warszawskich parków biurowych, wchodzący w skład portfolio Savills Investment Management. Obejmuje powierzchnię 101 000 mkw., a wśród jego najemców znajdują się takie firmy jak m.in. KPMG, Euronet, Philip Morris, Dell Technologies, Nielsen, Allianz.

Zrównoważony rozwój odgrywa strategiczną rolę w kształtowaniu naszego portfolio nieruchomości i budowaniu jego długofalowej wartości. Należące do nas budynki certyfikujemy w systemie BREEAM i wprowadzamy w nich programy z zakresu ESG. W realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w Gdański Business Center wspiera nas MVGM - mówi Julia Racewicz, Head of Asset Management Office & Logistics, Savills Investment Management.

Dane o zużyciu energii i ich analiza

Punktem wyjścia do opracowania działań z zakresu ESG dla budynków należących do kompleksu Gdański Business Center stała się szeroka analiza uwzględniająca aspekty techniczne i społeczne funkcjonowania budynków.

Jako zarządca dysponujemy nie tylko szczegółowymi danymi dotyczącymi zużycia energii elektrycznej, ciepła, wody, odpadów i parametrami działania poszczególnych instalacji, ale także wiedzą, w jaki sposób nasi najemcy korzystają z infrastruktury budynków i jakie są ich potrzeby. Na podstawie analizy tych czynników nasz zespół zaprojektował zestaw rozwiązań, które pozytywnie wpłynęły zarówno na realizację celów środowiskowych, jak i na jakość codziennego funkcjonowania użytkowników obiektu - podkreśla Leszek Sybura.

Dążąc do poprawy efektywności energetycznej, w Gdański Business Center zostały wdrożone takie działania jak m.in. stały monitoring i odpowiednie dostosowywanie harmonogramów pracy poszczególnych instalacji i urządzeń HVAC, zmniejszenie godzin pracy węzłów cieplnych i dopasowanie ich do sposobu korzystania z przestrzeni przez najemców. Oświetlenie zewnętrzne oraz w częściach wspólnych zostało wymienione na energooszczędne źródła światła typu LED. W szatni dla rowerzystów zostały zainstalowane dodatkowe kabiny prysznicowe, a w garażach – gniazda do ładowania rowerów elektrycznych, aby infrastruktura budynków sprzyjała ekologicznym rozwiązaniom transportowym. Na terenie kompleksu wprowadzono także regularne zbiórki elektrośmieci i wyposażono budynki w pojemniki na zużyte baterie.

Ponadto, w ramach prowadzonych działań MVGM wspiera właściciela kompleksu w monitorowaniu i raportowaniu zużycia energii, wody i odpadów. Dzięki zastosowaniu systemu oceny GRESB właściciel nieruchomości zyskał wiedzę, jaki jest poziom realizacji jego celów ESG względem innych przedsiębiorstw oraz jakie obszary wymagają dalszych optymalizacji. Bieżące monitorowanie i analiza tych wskaźników stanowią istotne źródło danych przy planowaniu kolejnych działań.

Edukacja na temat rozwoju zrównoważonego

Do działań ESG w Gdański Business Center włączyliśmy nasz autorski program People in the Spotlight, inspirowany siedmioma filarami certyfikacji WELL. Zaproponowaliśmy użytkownikom budynków aktywności i kampanie, które wspierają i komunikują środowiskowe oraz społeczne aspekty ESG, a także pomagają budować najemcom dobrostan ich pracowników - mówi Leszek Sybura.

W kompleksie biurowym odbyły się m.in. wystawa roślin oczyszczających powietrze, warsztaty pszczelarskie, czy wyzwanie sportowe zakończone sadzeniem lasu. Użytkownicy mogli skorzystać z serwisu rowerowego, badań profilaktycznych, a także współtworzyć instalację artystyczną. Równolegle prowadzone były kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości uczestników w zakresie ochrony środowiska i zdrowego trybu życia. Firmy obecne w biurowcu aktywnie włączały się także w akcje charytatywne takie jak np. zbiórki na rzecz osób w kryzysie bezdomności, współpraca z fundacją promującą modę cyrkularną oraz wsparcie dla ofiar wojny w Ukrainie.

Wdrażanie praktyk wspierających środowiskowy i społeczny aspekt ESG to długofalowy proces wymagający różnorodnych działań, monitorowania ich efektów oraz bliskiej współpracy właściciela nieruchomości i zarządcy. W Gdański Business Center udało się z powodzeniem wprowadzić rozwiązania, które spełniły nasze oczekiwania oraz zostały bardzo dobrze przyjęte przez najemców. Z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo i wspólnie z MVGM będziemy nadal pracowali nad budowaniem przewagi konkurencyjnej kompleksu w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju - podsumowuje Julia Racewicz

Tagi: ESG ochrona środowiska rozwój zrównoważony

Budynki zrównoważone

Przykładem jest podejście duńskich architektów do kwestii związanych z energooszczędnością, emisj...
Maj 7, 2024
L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com | Licencja: https://unsplash.com/license
Certyfikat energetyczny, inaczej świadectwo energetyczne, jest kluczowym dokumentem, który oceni...
Maj 15, 2024
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024