Zielone innowacje

Listopad 9, 2022

Kompleks Work Life Balance wyróżniony Green Building Awards 2022

Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022
Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022

Nagroda za najlepszy projekt ekologiczny roku 2022 trafił do producenta modułowych konstrukcji szkieletowych Wood Core House.

Z początkiem października w Warszawie (07 października) odbyło się ogłoszenie wyników konkursu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Green Building Awards 2022 r., w zakresie zrównoważonego budownictwa i architektury. W tegorocznej edycji  przygotowano 10 kategorii, a nagroda za najlepszy projekt ekologiczny trafił do producenta modułowych konstrukcji szkieletowych Wood Core House.

Zwycięski projekt kompleksu Work Life Balance, został doceniony przez jury za nowatorskie podejście do projektowania, zmieniając sposób myślenia o przestrzeniach biurowych i ich programie użytkowym. Doceniono przede wszystkim socjologiczne podejście do architektury, dzięki czemu obiekt na „przepływ” ludzi wciągając ich niejako do środka obiektu. Dodatkową wartością było zastosowanie nowatorskiej konstrukcji drewnianej Wood Core House, która nie tylko redukuje wbudowany ślad węglowy całego obiektu, ale definiuje nowy standard prefabrykacji. Jury podkreśliło też wartość zaszytą w projekcie, w której to nie człowiek uczy się korzystać z budynku, ale budynek potrafi dostosować się do potrzeb człowieka, np. co do formy zatrudnienia, czasu pracy, formy pracy, potrzeb cieplnych, wilgoci itp.

Odpowiedzialne projektowanie

Świat wokół nas zmienia się w zawrotnym tempie. Nie wystarczy już, by architektura odpowiadała na potrzeby dnia dzisiejszego. Musi być gotowa na przyjęcie wyzwań jutra, mieć możliwość dynamicznego dostosowywania się do zmieniających się potrzeb, być etyczna, ale też pomagać na nowo kształtować więzy międzyludzkie, które coraz bardziej zatracają się w cyfrowym świecie. Budynki nie mogą być “tylko” energooszczędne – muszą zostawiać daną przestrzeń lepszą, pomagać ją naprawić i przywrócić środowisku naturalne wartości – mówi Marta Stachura, Architekt Wood Core House – współtwórca projektu.

Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022
Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022
Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022
Rozwiązania przyjazne środowisku

Przestrzeń Kompleksu Work Life Balance pozwala na korzystanie z przestrzeni 24 h  na dobę, zmienia się i dynamicznie dostosowuje do potrzeb użytkowników. W projektowanym budynku zastosowano m.in: fotowoltaikę, zielony dach, systemy retencyjne, systemy do recyklingu wody szarej, inteligentne zarządzanie energią.

Na dachach utworzono przestrzenie do wspólnego spędzania czasu – ogród zimowy, zadaszone tarasy, czy miejską pasiekę z hodowlą roślin miododajnych.

Na tyłach budynku przewidziano atrakcyjną strefę wypoczynkową, skoncentrowaną wokół stawów deszczowych, z przestrzenią do jogi, siłownią czy łąką kwietną z rozstawionymi hamakami.

Funkcje budynku biurowego uzupełniono o usługi tj. przedszkole, czy restaurację. Strefa wejściowa zawiera w sobie amfiteatralny plac, pozwalający w dzień na integrację pracowników, a wieczorami na integrację społeczności. Budynek nie jest blokadą urbanistyczną – pozwala na „przepływ” ludzi, zmieniając się w ciągu dnia – dodaje arch. Agnieszka Magier współtwórca projektu.

Kompleks Work Life Balance z nagrodą Green Building Awards 2022
Konstrukcje szkieletowe drewniane

Zwycięski projekt biurowca, w całości został wykonany z modułowych konstrukcji szkieletowych systemu Wood Core House z certyfikowanego drewno KVH. Redukuje ona wbudowany ślad węglowy całego obiektu. Wyróżniające na tle innych systemów jest to, że ta nowatorska technologia umożliwia zastosowanie dużych przeszkleń, nieosiągalnych dla tradycyjnych konstrukcji drewnianych, ogrzewania podłogowego na każdej kondygnacji i każdego rodzaju pokrycia dachowego. System wyróżnia się również bardzo wysoką wytrzymałością. Badania na Politechnice Śląskiej potwierdziły 6-krotnie większą wytrzymałość na huraganowe wiatry od obowiązujących norm krajowych i europejskich. To wszystko pozwoliło nam na zastosowanie szeregu rozwiązań proekologicznych w naszym systemie, w połączeniu z wartością społeczną dla użytkowników projektu - wyjaśnia Marta Stachurska architekt Wood Core House.

Tagi: architektura zielona architektura ekologiczna

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024