Zielone innowacje

Listopad 4, 2020

Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?

Biurowiec posejdon, zdj.: Aluprof
Biurowiec posejdon, zdj.: Aluprof

Temat Net Zero Carbon to globalny projekt Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, zakładający dekarbonizację sektora budowlanego do 2050 roku. Współpraca członków stowarzyszenia pomaga w ujednoliceniu warunków rynkowych i rozwoju technologii – takich jak systemy aluminiowej stolarki, stosowane w budownictwie pasywnym.

Program „Advancing Net Zero”

Projekt został przedstawiony przez WGBC w 2016 roku i od tego czasu przystąpiło do niego już 29 stowarzyszeń Budownictwa Ekologicznego z całego świata: od Azji i Bliskiego Wschodu aż po USA i PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Globalna branża zwraca się ku systemom samowystarczalności energetycznej, dzięki którym budynki mogą wyprodukować niezbędną energię, a systemy magazynowania energii są coraz częściej używane w połączeniu z ekologicznymi źródłami odnawialnymi.

Jednym z filarów projektu jest „The Net Zero Carbon Buildings Commitment” – zobowiązanie firm, miast, państw i regionów, aby do 2030 r. osiągnąć zerową operacyjną emisję CO2 w swoich zasobach budowlanych i dążyć do tego, aby do 2050 r. wszystkie budynki były użytkowane przy zachowaniu zerowej emisji śladu węglowego (czyli sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez dany budynek).

Polski wkład w akcję

PLGBC została założona w 2008 roku. Organizacja wpływa na krajowy przemysł budowlany poprzez propagowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: za środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Stowarzyszenie modernizuje projektowanie, budowę i eksploatację budynków w całym kraju z korzyścią dla mieszkańców, środowiska i wszystkich uczestników procesu budowlanego. Aspiruje również do roli prekursora i lidera tego rozwoju, by wraz ze wszystkimi interesariuszami, łącznie ze stroną rządową, dążyć do dekarbonizacji polskich budynków i całego sektora. Przystąpienie do globalnego projektu WorldGBC „Advancing Net Zero” jest jednym z kluczowych działań w tym zakresie. 

ALUPROF – polski producent stolarki aluminiowej i lider tego typu rozwiązań w Europie łączy siły z PLGBC przy różnych inicjatywach związanych z zielonym budownictwem.

Ekologia, wpływ na środowisko i zrównoważony rozwój firmy i całego sektora budowlanego są dla nas szczególnie ważne. Od wielu lat współpracujemy z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Pasywnego (PLGBC) przy inicjatywach popularyzujących „zielone budownictwo”. Jako firma wyznaczająca nowe trendy rynkowe czujemy się odpowiedzialni za przyszłość międzynarodowej architektury. Świadczy o tym nie tylko patronat przy projekcie PLGBC Green Building Symposium i inne proekologiczne inicjatywy, ale przede wszystkim to, że projektujemy nasze systemy tak, by ułatwiać osiągnięcie celów pasywności lub zeroeneregetyczności budynków – mówi Bożena Ryszka, dyrektor ds. marketingu i PR ALUPROF.

Aluminium jest nowoczesnym materiałem, który znakomicie wpisuje się w obecne trendy światowej architektury. W ofercie ALUPROF dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu aluminiowej stolarki energooszczędnej, które spełniają warunki budownictwa pasywnego, zarówno dla komercyjnych jak i mieszkalnych projektów. Warto wymienić tutaj rozwiązanie okienno-drzwiowe , dedykowane do budownictwa energooszczędnego i pasywnego, oraz fasadowe – posiadające najwyższą możliwą klasę efektywności A+ dla produktów przeznaczonych do domów pasywnych.

ALUPROF przedstawił niedawno także nową odsłonę albumu trendów AluBOOK – Green Zone. W wydaniu tym eksperci, architekci i naukowcy pochylają się nad ideą zielonego budownictwa, chcąc jednocześnie przybliżyć najbardziej prestiżowe i przełomowe realizacje green building w Polsce. 

Budynki zeroenergetyczne, pasywne i energooszczędne

Eksperci z WGBC przyznają, że postawienie budynku o zerowym zapotrzebowaniu na energię netto (czyli takie, które same generują 100% swojego zapotrzebowania na energię) jest w wielu przypadkach niewykonalne. Dlatego realizacje, które są pasywne lub energooszczędne i czerpią energię ze źródeł odnawialnych (na miejscu i lub poza nim), są bardziej odpowiednim celem. Tego typu działania w skali masowej pozwolą faktycznie wpłynąć na kondycję światowego budownictwa, ale przede wszystkim środowisko naturalne. Więcej na temat całej akcji można przeczytać na stronie PLGBC: https://plgbc.org.pl/projekty/advancing-net-zero/ oraz WGBC, w języku angielskim: https://www.worldgbc.org/advancing-net-zero.

Tagi: neutralność węglowa budynków aluminium architektura

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024