Zielone innowacje

Kwiecień 17, 2015

Smart energia. Czyli co?

Dzięki nowoczesnym technologiom, korzystanie z urządzeń elektrycznych w naszych domach jest coraz wygodniejsze. Zastosowanie rozwiązań typu SMART w mieszkaniach przynosi również realne oszczędności w budżecie domowym.

Zgodnie z badaniami GUS w 2013 r. udział wydatków polskich gospodarstw domowych na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii w wydatkach ogółem wyniósł 20,8 proc. To stosunkowo dużo w porównaniu z tym, ile pieniędzy przeznaczamy na zdrowie (5,1 proc.), edukację (1,2 proc.) czy rekreację i kulturę (6,5 proc.). Między innymi dlatego rośnie potrzeba znalezienia tańszych sposobów na korzystanie z energii. Na rynku dostępnych jest na szczęście coraz więcej zaawansowanych rozwiązań, które nam to ułatwiają.

Nowoczesne rozwiązania

Tradycyjne metody racjonalnego zarządzania domową energią są już powszechnie znane. Wyłączanie urządzeń z trybu czuwania, gaszenie niepotrzebnych w danym momencie świateł, niepozostawianie w kontaktach ładowarek do telefonów czy laptopów, punktowe korzystanie ze światła, czy też dopasowywanie temperatury pokoju do jego przeznaczenia to tylko niektóre z nich. To ważne, ale podstawowe praktyki.

Warto skorzystać też z szeregu nowoczesnych rozwiązań. Dobrym przykładem są powoli zdobywające popularność na polskim rynku żarówki LED, które mają kilkanaście razy większą sprawność i dłuższy czas działania niż tradycyjne żarówki i świetlówki. Producenci wskazują, że dzięki nim zużycie energii elektrycznej można obniżyć nawet do 84 proc. Równie ciekawe rozwiązania stosowane są w nowoczesnych sprzętach AGD. Dla przykładu w lodówkach, które do prądu podłączone są przecież nieustannie, stosuje się specjalne energooszczędne funkcje. Wśród nich jest między innymi opcja „Vacation”, pozwalająca zastosować ustawienia chłodzenia dostosowane do okresu wakacyjnego. Nowe modele płyt indukcyjnych zawierają natomiast opcję automatycznego wyłączania, która po upłynięciu określonego czasu po ostatniej aktywności sama wyłącza urządzenie.

Dostępne są dzisiaj również specjalne aplikacje na smartfony i tablety, które pomagają nam mierzyć pobór mediów oraz koszty ponoszone na zasoby energetyczne w gospodarstwie domowym. Dzięki odpowiedniemu zapisywaniu stanów liczników poszczególnych mediów, możemy dokładnie analizować konsumpcję energii i związane z nią koszty.

Automatyka i inteligentny dom

Do kwestii zarządzania domową energią można podejść również bardziej kompleksowo. Dobrym przykładem jest, stosowana przez niektórych miejskich dostawców ciepła, automatyka pogodowa. Kiedyś, niezależnie od tego, czy było ciepło czy nie, grzejniki były włączone. Taki stan rzeczy stwarzał obawę niekontrolowanych rachunków za ciepło. – Zastosowanie automatyki pogodowej w ramach naszej usługi pozwala na monitoring warunków atmosferycznych i błyskawicznie reagowanie na zmiany pogody – mówi Mateusz Radecki, dyrektor ds. handlowych Grupy GPEC. Zarządca lub właściciel węzła może sam zadecydować, przy jakich temperaturach automatyka będzie uruchamiać dostawę ciepła. Z reguły ciepło jest dostępne w momencie gdy temperatura spadnie poniżej 12 st. System wyłącza się też zazwyczaj automatycznie gdy temperatura wzrośnie do 15 st. – Dzięki temu płatności naliczane są w momencie gdy ciepło jest faktycznie używane – podkreśla. Ważnym atutem tego rozwiązania jest też niewątpliwie dostępność ogrzewania przez cały rok.

Warto też skorzystać z rozwiązań inteligencji budynkowej. Dzięki zamontowaniu takiego systemu możemy nie tylko zmniejszyć zużycie energii cieplnej, ale też swobodnie zarządzać instalacją grzewczą z każdego miejsca na świecie za pomocą aplikacji na smartfona lub tablet. Możliwe staje się na przykład przesunięcie godziny włączenia ogrzewania, jeśli okaże się, że wrócimy do domu później niż planowaliśmy. Inteligencja budynkowa pozwala też na takie zaplanowanie działań, by system sam wiedział, jak reagować w momencie wystąpienia danych czynników – na przykład zmiany pogody czy też opuszczenia mieszkania przez wszystkich domowników (np. wyłączenie wybranych sprzętów elektrycznych czy modyfikacja ustawień pieca grzewczego). Taki inteligentny system pozwoli nam również na szczegółowe monitorowanie zużycia prądu przez poszczególne domowe sprzęty.

Tagi: SMART efektywność energetyczna

Komentarze

Aktualności Smart energia

Dodano: Środa, 22 Kwiecień 2015, 09:03, Autor: kubowicz54#

Jest to świetny pomysł by zaoszczędzić na energi.

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024