Zielone innowacje

Kwiecień 26, 2018

Zeroenergetyczność — eko cel budownictwa do 2020 roku

fot.:  ASSA ABLOY
fot.: ASSA ABLOY

Wzrost urbanizacji oraz postępująca degradacja środowiska naturalnego wyznaczyły nowy kierunek działań – zrównoważone budownictwo, ukierunkowane między innymi na poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Czym zatem będą charakteryzować się budynki w niedalekiej przyszłości?

Proekologiczne podejście do budownictwa

Społeczna odpowiedzialność w kontekście jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń ukierunkowuje na działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Proekologiczne podejście do budownictwa, które ma znaczący wpływ na nasze środowisko, stało się obecnie wiodącą ideą postępu w Unii Europejskiej. Zgodnie z Dyrektywą 2010/31/WE Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, państwa członkowskie mają na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. W 2015 roku, w Polsce ogłoszono Uchwałę w sprawie „Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii”. Umieszczona tam definicja budynku zeroenergetycznego odwołuje się do wymagań oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, opisanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem do końca 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Z kolei już od 1 stycznia 2019 r. dotyczyć to będzie wszystkich nowych budynków użyteczności publicznej.

 

Ekonomiczne aspekty zeroenergetyczności

Obecnie energia dostarczana na potrzeby budownictwa stanowi około 40% światowych dostaw. Tradycyjne budynki znacząco przyczyniają się również do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Obiekty zeroenergetyczne różnią się od standardowych pod wieloma względami - charakteryzują się wysoką izolacyjnością przegród budowlanych, stosowaniem urządzeń do rekuperacji oraz wysoce energooszczędnych systemów instalacyjnych. Budynki te starają się być samowystarczalne, czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna i wiatr.

Co natomiast wpływa na decyzje inwestorów, którzy zastanawiają się nad budową obiektu zeroenergetycznego? Niewątpliwie względy ekonomiczne i możliwość redukcji miesięcznych kosztów utrzymania. Ważnym aspektem jest dla wielu także zwiększony komfort użytkowania takich obiektów oraz minimalizacja ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wyzwania i zadania

Budynki zeroenergetyczne potrzebują miedzy innymi własnych źródeł zasilania. Cel ten inwestorzy osiągają stosując alternatywne źródła energii. Osiągnięcie takiej samowystarczalności to jednak tylko część sukcesu. Liczy się również wyposażenie budynku w urządzenia i instalacje o niskim poborze mocy. - Nowy trend, jak i uchwała z 2015 roku, to niewątpliwie duże wyzwania dla wielu firm z sektora budowlanego. Producenci będą musieli dostosować swoje produkty do nowych warunków oraz dostarczać urządzenia zapewniające oszczędność energii. Już dziś częściowo osiągają to, stosując technologie zapewniające wysoką wydajność energetyczną i długi cykl życia swoich produktów - mówi Danuta Zielecka, ekspert firmy ASSA ABLOY, światowego lidera zabezpieczeń elektromechanicznych. Innowacyjne urządzenia, z których dziś korzystamy sporadycznie, już w niedalekiej przyszłości staną się rozwiązaniami powszechnymi. Wiele z nich do pracy wykorzystuje energię pochodzącą ze światła słonecznego lub wewnętrznego oświetlenia budynku. Taka technologia pozwala zminimalizować wykorzystanie baterii i zewnętrznych źródeł zasilania.

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024