Aktualności

Czerwiec 14, 2021

Czy rewitalizacja dzielnic się opłaca?

Nowa Papiernia; Biuro projektowe AP Szczepaniak
Nowa Papiernia; Biuro projektowe AP Szczepaniak

Architekci i urbaniści wiedzą, jak ważne jest projektowanie z myślą o społeczności. Tworzenie przestrzeni skoncentrowanych na człowieku ma zasadnicze znaczenie w dzisiejszych czasach. W projektowaniu w coraz większym stopniu dąży się do tworzenia miejsc bardziej sprzyjających integracji środowisk, które łączą różne grupy społeczne – w tym pokoleniowe.

Urbanizacja z pewnością nasila problemy, z którymi na co dzień mamy styczność – mowa o nierówności społecznej, bezrobociu, przestępczości i zmianach klimatycznych. Dodatkowym wyzwaniem związanym z urbanizacją są aspiracje włodarzy, którzy chcą przekształcać swoje miasta w inteligentne, przyjazne do życia miejsca. Ten wspólny wątek dał początek rosnącej globalnej tendencji do rewitalizacji miast i dzielnic.

Długoterminowe trendy

Bez względu na wielkość miast czy lokalizację, projekty przebudowy i rewitalizacji dzielnic są kluczowe dla sukcesu miejsca, ponieważ pobudzają gospodarkę, wzmacniają wartości nieruchomości, zaszczepiają poczucie obywatelskiej dumy, ograniczają przestępczość, pomagają obecnym lokalnym firmom i przyciągają nowe.

W dzisiejszych czasach można wyróżnić pięć głównych długoterminowych trendów wpływających na miasta oraz dzielnice – w tym przyspieszenie rozwoju inteligentnych miejsc oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju. Miasta i dzielnice przyszłości potrzebują rozsądnie rozplanowanych przestrzeni, w których kubatura domów i mieszkań będzie dostosowana do otaczających ich udogodnień.

Kwestia pracy

To, jak, kiedy i gdzie pracujemy, w coraz większym stopniu zmienia definicję miejsca pracy. Wymaga podejścia projektowego zorientowanego na człowieka, aby sprostać potrzebom zmieniającej się siły roboczej i uwzględnić ludzi o wszystkich umiejętnościach.

Pandemia Covid–19 ujawnia, że osoby poszukujące miejskiego życia nie robią tego już tylko po to, by być blisko pracy. Zamiast tego długoterminowy trend pokazuje, że w szczególności młodzi ludzie będą poszukują życia w konkretnej dzielnicy, niezależnie od tego, czy jest to wynajem, czy posiadanie domu, ponieważ szukają odpowiedzi na swoje potrzeby – pod względem finansowym, społecznym i kulturowym – komentuje Agnieszka Szczepaniak, dyrektor PR pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.

Transport jako kluczowy czynnik

Głównym obszarem, o który musimy zbadać, jest zarządzanie mobilnością w miastach, przejście od korzystania z prywatnych samochodów do ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego. Zwiększona gęstość miast oznacza, że węzły przesiadkowe transportu publicznego powinny znajdować się bliżej domów i mieszkań. Konieczność zapewnienia miejsc parkingowych w centralnych lokalizacjach powinna zostać zminimalizowana.

Nadchodzące lata oferują bezprecedensową okazję do zmiany stylu życia w dzielnicach miast. Deweloperzy i władze lokalne mają obowiązek współpracować, aby osiągnąć sukces, kształtując przyszłość nowoczesnych miast.

Tożsamość miejsca zamieszkania

Kultura jest siłą napędową rozwoju miast. Wywodząc się z procesów społecznych i kulturowych, odzwierciedla ewoluującą tożsamość, oczekiwania i wizje społeczeństw na przestrzeni czasu. Kultura miejska to otwarta księga opisująca różne etapy rozwoju miejsca naszego zamieszkania.

Hotele, restauracje, budynki mieszkalne, hale sportowe i sklepy detaliczne stały się mikrokosmosem nieustannie ewoluujących ludzkich zachowań i oczekiwań konsumentów. Dzisiejsi ludzie są napędzani technologią, głodni czasu i nieustannie rozproszeni, są także coraz bardziej wygodni. Ewolucja naszych miast będzie dotyczyła tego, jak zareagujemy na tę nową narrację.

Nowe miasta odpowiedzią na nowe oczekiwania

Nowa era wymaga innowacyjnego i zintegrowanego podejścia projektantów i urbanistów, aby uczynić miasta bardziej inkluzywnymi, wspierać dialog i zrozumienie w coraz bardziej zróżnicowanych środowiskach oraz poprawiać jakość przestrzeni miejskich. To przyniesie równowagę środowiskową i pozwoli budować odporność na skutki zmian klimatycznych.

– Megamiasta to nowa forma urbanizacji, która została opisana jako zjawisko miejskie XXI wieku. Szczególnie widoczna w krajach amerykańskich, Chinach czy Japonii. Jednak w dzisiejszym zglobalizowanym świecie „lokalne” i „globalne” są coraz bardziej ze sobą powiązane, a wiele wydarzeń na poziomie dzielnicowym jest w rzeczywistości częścią globalnych trendów – podsumowuje Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

Tagi: rewitalizacja miasta urbanistyka

Konkursy

This architectural competition invites participants to create a multifunctional space that serves as a café, performance area, and exhibition space. The design should support and celebrate local ar...
Wrzesień 19, 2024
Wege Prize, organized by Kendall College of Art and Design’s Wege Center for Sustainable Design with support from the Wege Foundation, is an annual competition that ignites game-changing solutions...
Wrzesień 19, 2024

Wasze projekty

Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024
architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024

Wasze realizacje

Cellaio - wisząca biblioteczka złożona z półek o bardzo dużej wytrzymałości (ok. 100kg/mb).
Wrzesień 15, 2024
Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024

Wydarzenia

Photo credit: Martin Bond
The International Garden Festival is launching a call for proposals to select designers to create...
Wrzesień 9, 2024
Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024