Deklaracja Poznańska Kongresu Architektury Polskiej

DEKLARACJA POZNAŃSKA
Kongresu Architektury Polskiej odbywającego się w dniach 23 - 25 maja 2008 roku pod hasłem "Przekaz architektury, architektura przekazu",
zorganizowanego przed Kongresem Międzynarodowej Unii Architektów UIA
-
Rozumiejąc pracę architekta jako zobowiązanie wobec dziedzictwa kulturowego, współczesnych potrzeb człowieka i przyszłości następujących po nas pokoleń
uczestnicy Kongresu Architektury Polskiej w Poznaniu zwracają się do wszystkich podobnie pojmujących misję architekta w życiu publicznym do współpracy na rzecz rozwoju architektury i tworzenia ładu przestrzennego, które decydują o jakości życia wszystkich obywateli. Architektura jest dla wszystkich!
- Architektura jest sztuką kreującą trzy podstawowe wartości: piękno, użyteczność, trwałość. Powinny być one celem projektowania budowli, przestrzeni publicznych, krajobrazu.
- Ład przestrzenny jest niezbędnym warunkiem zrównoważonego rozwoju, który został zapisany w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
- Krajobraz Polski jest dobrem wspólnym, łączącym w sobie wartości i zasoby trudno odnawialne lub nieodnawialne.
Jakość otoczenia zależy od procedur formalno - prawnych, ale także od systemu edukacji, poziomu kultury obywateli i instytucji. Doskonaleniu prawa musi towarzyszyć budowanie warunków twórczości, zwiększanie udziału społeczeństwa we współkształtowaniu własnego otoczenia, promowanie postaw etycznych wobec człowieka i środowiska.
-
Uczestnicy Kongresu wyrażają następujące postulaty:
TALENT, TWÓRCA, KULTURA
Wyrazem kultury jest wykorzystanie talentu twórcy i odzwierciedlenie go w jakości projektów ale i stopień edukacji społeczeństwa, umiejętność ochrony wartości dziedzictwa kulturowego. W planowaniu i projektowaniu ważna jest dalekowzroczność i podejście innowacyjne.
W poszukiwaniu nowych rozwiązań twórca powinien słuchać człowieka i ducha miejsca, szukać tożsamości kulturowej, podchodzić z szacunkiem do dóbr już istniejących.
DEMOKRACJA, TOLERANCJA, PLANOWANIE PRZESTRZENNE
Powinny być promowane działania ku podniesieniu znaczenia pracy profesjonalistów, których rola w realizacji potrzeb społecznych związanych z kształtowaniem wysokiej jakości przestrzeni jest kluczowa. Narzędzia partycypacji społecznej, informacji i mediacji w planowaniu przestrzennym muszą być doskonalone. Powinna zostać wypracowana nowa formuła miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będących podstawowym narzędziem kształtowania ładu przestrzennego na poziomie lokalnym.
NOWE TECHNOLOGIE - NADZIEJE, SZANSE, ZAGROŻENIA
Wartościowe wizje architektoniczne powinny być inspiracją dla nowych technologii. Człowiek powinien być uznawany jako podmiot działań projektowych i realizacyjnych. Technika nie powinna dominować. Podnoszenie jakości życia jest najważniejszym celem działalności architekta, przy czym osiągany standard winien uwzględniać ważny aspekt etyczny - szacunek dla środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego.
-
Osiągnięciu formułowanych celów służyć może polityka jakości krajobrazu, przestrzeni publicznej, architektury.
Uczestnicy Kongresu Architektury Polskiej przyjmują i popierają przedstawione założenia Polskiej Polityki Architektonicznej.
Poznań, 24 maja 2008 roku
Źródło: www.sarp.org.pl
Autorzy:
og