Aktualności

Grudzień 4, 2023

Deklaracje środowiskowe produktów budowlanych

Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager Aluprof
Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager Aluprof

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz więcej branż podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie skutkom globalnego ocieplenia. Dotyczy to także sektora budowlanego, który w Polsce – jak wynika z analiz PLGBC – odpowiada za ponad jedną trzecią krajowej emisji dwutlenku węgla. Jednym ze sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu obiektów budowlanych na środowisko jest wykorzystywanie materiałów budowlanych, których produkcja i użytkowanie w ograniczony sposób oddziałuje na stan przyrody i klimatu.  Potwierdzeniem tego rodzaju działań jest uzyskanie przez producentów deklaracji środowiskowych dla swoich wyrobów.

Czym są deklaracje środowiskowe i jakie korzyści wiążą się z ich posiadaniem wyjaśnia specjalista firmy Aluprof, która otrzymała EPD dla swoich produktów już 2019 roku dla oferowanych przez siebie systemów aluminiowych.

Ekologiczne „certyfikaty” wyrobów budowlanych

Deklaracja środowiskowa produktu znana jest też pod nazwą EPD (od angielskiego Environmental Product Declaration)  lub deklaracja środowiskowe typu III. Stanowi ona rodzaj świadectwa określającego stopień oddziaływania wyrobu na środowisko (w związku z wydobyciem surowców, energochłonnością procesu produkcji, zużyciem wody i wytwarzaniem odpadów) na poszczególnych etapach jego wytwarzania i podczas całego cyklu życia (Life Cycle Assessment, LCA) – od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu. Certyfikat przyznawany jest na podstawie ekspertyz prowadzonych przez niezależne, uprawnione do tego podmioty (np. Instytuty Technik Budowlanych), które posiadają wymagane kompetencje i wiedzę w tym zakresie oraz są zrzeszone w międzynarodowej organizacji ECO-Platform. Deklaracja EPD tworzona jest w oparciu o wymagania norm ISO 14025 oraz EN 15804 i jest oficjalnym dokumentem prezentującym min. całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez dany wyrób (ślad węglowy).

Deklaracje środowiskowe produktów można porównać do certyfikatu potwierdzającego ich ekologiczny charakter. Dokument umożliwia porównanie różnych wyrobów pod kątem ich oddziaływania na środowisko i tym samym wybór tych o najmniejszym wpływie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budownictwa, gdyż to właśnie w tej branży wpływ procesów produkcyjnych na środowisko jest bardzo wysoki - wyjaśnia Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager z firmy Aluprof.

Korzyści dla firm i środowiska

W ostatnim czasie coraz więcej producentów działających w branży budowlanej stara się o uzyskanie dla oferowanych przez siebie wyrobów deklaracji środowiskowych. Wynika to w dużej mierze z zaostrzających się przepisów, które obligują firmy do ograniczania wpływu procesów produkcyjnych na środowisko. Warto jednak podkreślić, że fakt posiadania deklaracji EPD przekłada się również na korzyści biznesowe i wizerunkowe dla przedsiębiorstwa. „Deklaracja środowiskowa produktu jest podstawą doskonalenia procesów oddziaływania na środowisko naturalne i stanowi jasny sygnał dla ekosystemu brany budowlanej, że dana firma działa w sposób zrównoważony i ma na uwadze ograniczenie emisji dwutlenku węgla czy zużycia surowców naturalnych a także angażuje swój łańcuch dostaw w te procesy. Wykorzystywanie materiałów budowlanych posiadających karty EPD pozwala też inwestorom i deweloperom na uzyskanie dodatkowych punktów podczas ubiegania się o przyznanie ich obiektom certyfikatów zrównoważonego budownictwa zgodnych z systemami BREEAM, LEED czy DGNB. Te wielokryterialne systemy oceny i ochrony budynków promują zrównoważone budownictwo oraz zdrowe środowisko pracy i dzięki temu czynią inwestycję bardziej prestiżową i tym samym znacznie podnoszą jej wartość - informuje Aleksandra Baksik z firmy Aluprof. EPD stanowią obecnie standard na rynku nieruchomości komercyjnych, zarówno tych sprzedawanych, jak i przeznaczonych na wynajem. Dzięki nim potencjalni inwestorzy zyskują też pewność, że dany obiekt wyróżnia się dużą efektywnością w zakresie zużycia energii i wody (co przekłada się na niskie koszty jego utrzymania) oraz ma niewielki wpływ na człowieka i środowisko. Dodatkowo deklaracja pozwala inwestorom na podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich prowadzących do redukcji wpływu budynku na środowisko - dodaje ekspert.

Tagi: Deklaracje środowiskowe produktów budowlanych

Konkursy

Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024
The “Re-Draw” competition aims to develop one drawing to ‘represent’ an iconic architectural piece. The participants are asked to draft one image, with absolute freedom of scale, technique, and lev...
Luty 28, 2024

Wasze projekty

Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024
Budynek mieszkalny w Krakowie, klasyczne elementy klinkierowe na fasadzie nadają ponadczasowy cha...
Luty 14, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024