Europejski Szlak Teatrów Historycznych - ciąg dalszy

W dniach 21–24 maja 2014 roku w Hvarze w Chorwacji odbyło się kolejne spotkanie i konferencja organizowane w ramach międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych. Tematem konferencji było przygotowanie teatrów historycznych do nowej rzeczywistosści – teraźniejszości i przyszłości.
Swoje wystąpienia mieli m.in.: Per Forsström ze Szwecji („Przystosowanie historycznego teatru do współczesnych wymogów bezpieczeństwa przykładzie Drottningholms Slottsteater”), David Drago z Malty („Odrestaurowanie Teatru Manoel na Malcie – stan prac obecnie i plany na przyszłość”) i Mhora Samuel z Wielkiej Brytanii („Prezentacja rezultatów projektu EcoVenue”).


Otwarcie trasy adriatyckiej
Trasa Adriatycka jest pierwszym otwartym szlakiem Europy Południowo-Wschodniej. Szlak wiedzie przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę.

Pierwszy przystanek to Maribor na Słowenii i Słoweński Teatr Narodowy wybudowany w 1852 roku w stylu klasycystycznym, jednak z barokową widownią.
Natomiast w Lublanie możemy zapoznać się z dwoma budynkami teatralnymi: Operą wzniesioną w 1892 roku i Słoweńskim Teatrem Dramatycznym – secesyjnym budynkiem autorstwa Aleksandra Grafa.
Z Lublany przemieszczamy się do stolicy Chorwacji, Zagrzebia i jego największego teatru – Chorwackiego Teatru Narodowego, otwartego w 1895 roku. Ten barokowy budynek, z ośmioma malowanymi kurtynami, został zaprojektowany przez słynnych wiedeńskich architektów Fellnera i Helmera. Dziesięć lat wcześniej, ci sami architekci zaprojektowali piękny Teatr Narodowy „Lvan pl. Zajc” w Rijece wystawiający obecnie również przedstawienia w języku włoskim. Na uwagę w teatrze zasługuje sufit głównej sali ozdobiony sześcioma malowidłami alegorycznymi, z których cztery wykonali bracia Klimt. Z Rijeki szlak teatralny wiedzie do miasta Sibenik, w którym w latach 1863–1870 Josip Slade Śilović z Trogir zbudował eklektyczny teatr. Z kolei na wyspie Hvar możemy zwiedzić najstarszy w Europie teatr publiczny. Został on utworzony w 1612 roku w istniejącym już wcześniej budynku Arsenału . Obecna widownia, zaprojektowana przez Crescini, pochodzi z 1803 roku.
Opuszczając wybrzeże Adriatyku jedziemy do Bośni i Hercegowiny. Najważniejszym teatrem w kraju jest Teatr Narodowy w Sarajewie, zbudowany w 1921 roku według projektu Karlo Parzik.
Jadąc na północ przez Serbię, zwiedzimy teatr w Somborze z 1882 roku. Najstarszy teatr w Serbii otwarto w 1839 roku w Zrenjanin, który są nazwę przyjął na cześć Tosa Jovanovicia, wielkiego serbskiego aktora. Największy teatr w regionie objętym przez Trasę Adriatycką znajduje się w Belgradzie. Wybudowany został w 1868 roku, przebudowany w 1922 roku przez Josipa Bukavaca. Trasa Adriatycka kończy się w Czarnogórze. Królewski Teatr „Zetski dom” w Cetinje wybudowano w latach w 1884–1892 jako centrum kultury, według projektu architekta teatru Sibenik. Dziś jest to jeden z zaledwie dwóch teatrów państwowych w kraju.
Przypominamy, że otwarcie Trasy Bałtyckiej, w ramach której zaprezentowane zostaną teatry w Polsce, nastąpi wiosną 2015 roku.
Głównym organizatorem projektu „Europejski Szlak Teatrów Historycznych” jest Stowarzyszenie Teatrów Historycznych w Europie PERSPECTIV, a środki na realizację zadania pochodzą z programu Unii Europejskiej – KULTURA. W Polsce projekt prowadzony jest przez INSTYTUT TEATRALNY IM. ZBIGNIEWA RASZEWSKIEGO
Zobacz także
Komentarze
Piękne tereny
Dodano: Środa, 06 Sierpień 2014, 11:16, Autor: akawka13
Thanos
Dodano: Środa, 24 Październik 2018, 10:09, Autor: online