Aktualności

Czerwiec 29, 2015

Europejski think tank dla polskiej termomodernizacji

fot.: Warsaw Build
fot.: Warsaw Build

Poprawa efektywności energetycznej budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiego budownictwa i wiodącym tematem tegorocznej edycji spotkań branżowych Warsaw Build 2015. Udział w rozmowach, dotyczących skutecznej termomodernizacji budynków zapowiedziała europejska instytucja Buildings Performance Institute Europe (BPIE).

Zgodnie z przyjętymi dyrektywami UE, zmierzającymi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, do roku 2020 Polska powinna ograniczyć całkowite finalne zużycia energii o 20% w stosunku do wcześniejszych prognoz. Zobowiązania te w największym stopniu dotyczą budownictwa, które pochłania niemal 40% całkowitego finalnego zużycia energii elektrycznej, odpowiadając tym samym za ponad jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Stare budynki w szczególności te wybudowane przed 1975 rokiem charakteryzuje wysoka energochłonność, wynikająca z ówczesnego braku odpowiednich przepisów oraz wymagań budowlanych w tym zakresie. Są to w większości obiekty źle ocieplone i niedogrzane. Co więcej, zdaniem ekspertów ponad 70%1 domów jednorodzinnych jest ogrzewanych kotłem lub piecem węglowym, zanieczyszczającymi najbliższe otoczenie pyłami oraz substancjami rakotwórczymi.

Poprawa efektywności energetycznej starych bloków czy domów jednorodzinnych wymaga kompleksowego podejścia do kwestii remontów, zastosowania odpowiednich materiałów, ale także stałego podnoszenia wiedzy uczestników procesu budowlanego w aspekcie nowoczesnych rozwiązań, a także korzyści z ich zastosowania, takich jak większy komfort i niższe koszty eksploatacji. Efektywna technologicznie termomodernizacja jest jednym z najważniejszych zadań polskiego budownictwa, o którym będziemy rozmawiać w gronie ekspertów podczas wrześniowej edycji spotkań branży budowlanej Warsaw Build 2015 – mówi Anna Rabiej, organizator Warsaw Build 2015.

Unijne wsparcie dla polskich projektów

Udział w zaplanowanych na Warsaw Build 2015 rozmowach, zapowiedziała europejska organizacja Buildings Performance Institute Europe (BPIE). To międzynarodowe centrum wiedzy specjalistycznej na temat wszystkich aspektów efektywności i wydajności energetycznej w budynkach europejskich, dążące do jak najszerszej wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie innowacyjnych technologii i rozwiązań. Prowadzone przez BPIE dyskusje i warsztaty dla architektów, firm z sektora budowlanego, inżynierów i ekspertów technicznych, ale także zarządców nieruchomości, przedstawicieli urzędów miasta czy wspólnot mieszkaniowych – odbędą się drugiego dnia targów – w czwartek 17 września 2015 w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Program nowych technologii

Podczas spotkań przedstawiciele BPIE oraz firm partnerskich z Polski, Hiszpanii oraz Włoch, zaprezentują innowacyjne opracowane w ramach programu badawczo-rozwojowego EASEE. To program finansowany z Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej, dotyczący wydajności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych, którego celem jest opracowanie kompleksowej metodologii modernizacji fasad w oparciu o wykorzystanie najnowszych technologii. Do projektu zgłaszane są nowoczesne materiały izolacyjne i komponenty w zakresie wypełniania pustek powietrznych w ścianach warstwowych, zewnętrznej termomodernizacji fasad, wewnętrznych ociepleń ścian budynku czy narzędzi pozwalających w sposób całościowy zaplanować proces modernizacji obiektu. Jednym z najważniejszych aspektów programu jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, w trakcie prac termomodernizacyjnych, a także prezentacja wyników skuteczności rozwiązań z budynków demonstracyjnych w Polsce i Hiszpanii. Przedstawiciele BPIE zaprezentują możliwości wprowadzenia na rynek nowych technologii, przedstawią analizę opłacalności inwestycji na podstawie modeli biznesowych, w tym wyzwań i korzyści, także dla końcowych użytkowników.

1 Strategia modernizacji budynków: mapa drogowa 2050, pod redakcją IEŚ, Kraków, 2014

Tagi: termomodernizacja budownictwo

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024