Aktualności

Październik 22, 2013

Gdyński szlak modernizmu

Gdyński szlak modernizmu; fot.: P. Kozłowski
Gdyński szlak modernizmu; fot.: P. Kozłowski

Gdynia, zalicza się do elitarnej grupy miast europejskich, wymienianych jako przykład unikatowych zespołów architektonicznych okresu modernizmu. Pomimo tych walorów, gdyński modernizm do momentu realizacji projektu, praktycznie nie istniał w świadomości mieszkańców i turystów jako atrakcja turystyczna i kulturowa.

Projekt, którego realizację rozpoczęto w 2011, obecnie stanowi jedną z flagowych ofert turystycznych miasta. Dzięki wszechstronnym działaniom marketingowym, znacząco wzrosła świadomość marki Szlaku wśród turystów.

Genezę projektu stanowi historia Miasta Gdyni, którego Śródmieście ukształtowało się w okresie międzywojennym. Od lat 30-tych architekturę Gdyni kształtowały trendy modernizmu stylu kojarzonego z funkcjonalnością, prostotą, a także ekspresją i dynamiką brył.

Koncepcja wizualna Szlaku - czyli jak ożywić produkt miejsca związany z architekturą międzywojenną?

Koncepcja szlaku zburzyła dotychczasowe skojarzenia z promowaniem modernizmu w Polsce, głównie wykorzystujące motywy B&W lub sepii. I choć modernizm to biała architektura, wprowadzał do życia wiele kolorytu i radości. Organizatro akcji - Agencja Rozwoju Gdyni - postawiła na kolor, w tym mozaikę inspirowaną Bauhasem oraz ówczesną terakotą.

Sieć Partnerów - klucz do sukcesu promocji wewnętrznej

Najlepszym kanałem komunikacji są sami ludzie, w tym liderzy opinii w mieście i regionie. Stąd celem było zbudowanie szerokiej platformy współpracy, zaangażowanie społeczników, popularnych kawiarni, galerii czy placówek kulturalnych. W tych miejscach właśnie, wspólnie z Partnerami, organizowano wystawy, archi prelekcje czy FOTO prezentacje.

Jednym z najważniejszych partnerów społecznych Szlaku jest Mini Muzeum w Bankowcu przy 
ul. 3 Maja, czyli gdyńskiej ikonie modernizmu - budynku, w którym powstały pierwsze apartamenty z własnymi lodówkami, wyposażoną pod klucz łazienką, podziemnym schronem oraz garażem.

 

Foto moderna – czyli dotrzeć do pasjonatów

Promocja Szlaku zakładała położenie silnych akcentów na atrakcyjną fotografię obiektów. Fotografia to współcześnie chyba najpopularniejsza forma uprawiania aktywności artystycznej czy amatorskiej. Organizując konkursy fotograficzne na Szlaku (w tym „Oko Moderny”), wysłany został sygnał do mieszkańców i turystów – jesteś w Śródmieściu? Masz z sobą aparat? Nie wahaj się, szukaj interesujących kadrów z architekturą i ludźmi. Zadziałało. Do Agencji nadesłano setki prac, większość doskonałej jakości. Ponadto, zaangażowano w porjekt wiele twórczych osób, praktycznie z całej Polski.

Moda na modernizm

Szlak – to zarówno narracja dotycząca architektury, jak i twórców miasta oraz samych architektów. Przekaz podstawowy pojawia się w folderze Szlaku, stronie internetowej oraz ulotkach z serii architekci gdyńskiego modernizmu. Najważniejszy dialog z gdyńską architekturą pojawia się na spacerach tematycznych, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych przewodników lub ekspertów – historyków i architektów. Spacery cieszą się ogromną popularnością. Turysta może dodatkowo wypożyczyć bezpłatnie audioguide w Miejskiej Informacji, czy zamówić przewodnika na Szlaku.

Wydarzenie flagowe Szlaku

Produkt markowy potrzebuje wydarzenia flagowego, które istotnie wzmocni rozpoznawalność oraz identyfikację marki. Takim wydarzeniem jest Weekend Architektury. Pierwsza jego edycja odbyła się w sierpniu 2011 w której uczestniczyło ponad 5000 osób z całej Polski. Każdy uczestnik miał niepowtarzalną szansę na bliski, namacalny kontakt z zagadnieniami związanymi z architekturą.

Dzieje się na Szlaku

Gdyński Szlak Modernizmu jest przykładem projektu wykorzystującego stosunkowo mało znany wyróżnik modernistycznej architektury okresu międzywojennego. Temat projektu wynika wprost z tożsamości miasta - jego legendy, jako polskiego marzenia, okna na świat II RP. Szlak znakomicie wpisuje się w pejzaż historii oraz współczesną przestrzeń Miasta.

Dzięki starannym przygotowaniom, w tym opracowaniu strategii produktu, logo, przeprowadzeniu badań, szkoleń przewodników, warsztatów z udziałem mieszkańców, podjęciu współpracy z ekspertami oraz zebraniu wizerunkowej bazy fotograficznej, projekt udało się wdrożyć zarówno w warstwie narracyjnej, jak i wizerunkowej. Największe znaczenie dla powodzenia wdrożenia projektu, miało zaangażowanie grupy Partnerów zarówno społecznych, jak i komercyjnych. Szlak zachęca do poznawania architektury miasta, ale także do zabawy w kreację, w tym poprzez fotografię, sztukę, design. Projekt wyznaczył także nowe standardy w edukacji społecznej m.in. poprzez liczne konkursy wiedzy, letnią edycję gry miejskiej, spacery z przewodnikami, cykl archi-prelekcji. Bez wątpienia Szlak Modernizmu stał się istotną wartością tworzącą marki Gdyni, łączącą tradycję, historię ze współczesnymi trendami.

Więcej informacji o projekcie www.modernizmgdyni.pl

Tagi: architektura modernizm

Konkursy

Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy...
Styczeń 9, 2025
The new football stadium must meet the requirements of the International Football Association (FIFA).
Styczeń 7, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024