Aktualności

Październik 2, 2013

iKMS – interaktywny system kinetycznego mappingu (interactive kinetic mapping system)

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga
Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Czyli nowoczesna technologia mappingu stworzona w Polsce.


Technologia mappingu została stworzona w połowie lat 70, i od tamtej pory pozwala na „ubieranie” prostych, pustych obiektów wirtualnych w ich cyfrowe „stroje”, tak jak jest to robione w nowoczesnych grach komputerowych, animacjach czy też zaawansowanych technologicznie produkcjach filmowych. Projektanci systemów nauczyli się mapować przedmioty istniejące w rzeczywistości (niewirtualne), dekorując je światłem projektorów, nadając im barwy, kształty i inne widowiskowe atrybuty. Rozwiązania takie są już od dawna wykorzystywane przy pokazach wizualizacji wkomponowanych i następnie rzucanych na fasady budynków, właśnie przy użyciu projektorów o dużej mocy.

Interaktywny kinetyczny mapping

Stworzony przez agencję White Kanga system interaktywnego kinetycznego mappingu - iKMS jest aktualnie najbardziej zaawansowanym technologicznie i jedynym na świecie sposobem prowadzenia spektakularnych prezentacji wizualnych. Autorzy technologii przekonują, że może być niebywale przydatnym narzędziem architektonicznym i developerskim.

System iKMS opiera się na projekcjach rzucanych na obiekty trójwymiarowe (zwykłe szare modele o dowolnie wybranym pod produkt kształcie jak np.: butelki, samochodu czy właśnie bryły budynku), i pozwala na oświetlenie ich projekcją w sposób łudząco podobny do hologramu. Dodatkowo modele te posiadają zdolność poruszania się w przestrzeni (stąd przymiotnik: kinetyczny), dając użytkownikom pełny wgląd we wszystkie szczegóły projektu. Ponadto, system pozwala użytkownikowi na pełną interakcję w czasie rzeczywistym (modyfikowanie i wpływanie na zawartość prezentacji na żywo, np. poprzez sterowanie tabletem).

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Pokazowy wieżowiec

Firma możliwości zastosowania swojej technologii w branży architektonicznej prezentuje na modelu drapacza chmur. Dzięki iKMS można zobaczyć całą bryłę budynku z wszystkimi jej detalami, a następnie dowolnie zmieniać fasadę, jej kolorystykę, czy wszelkie istniejące wewnętrzne i zewnętrzne elementy konstrukcji. Dzięki projekcji tylnej (model stoi na tle ekranu), technologia pozwala na umiejscowienie i zintegrowanie obiektu iKMS z otoczeniem, pozwalając by prezentowany wieżowiec znajdował się w realistycznym i proporcjonalnie odzwierciedlonym otoczeniu (najlepiej rzeczywistym miejscu w którym sam miałby powstać). Niesłychanie praktyczną cechą systemu jest także efekt transparentności, który daje możliwość ukazania wszystkiego co dzieje się w środku danego obiektu czyli, na przykład, wewnętrzną funkcjonalność budynków, czy rozwiązania technologiczne takie jak ciągi wentylacyjne, układ wind, ukazanie schematu odzysku energii z paneli umieszczonych na budynku, itp.).

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga
Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Technologia

iKMS jest programowany i prezentowany w technologii high definition (HD) lub ultra high definition (rozdzielczości znane jako 2K i 4K) i z tego właśnie względu pokazy słyną ze zdolności ukazywania nawet najdrobniejszych detali. Wszystko to dzieje się bez jakiejkolwiek utraty jakości jeśli chodzi o prezentowany przedmiot, czyniąc ostateczny produkt tak autentycznym jakby istniał w rzeczywistości.

System został zaimplementowany po raz pierwszy w Polsce podczas otwarcia Warsaw Financial Center, gdzie pokazywał on właściwości i wygląd prawdziwej konstrukcji. iKMS cieszy się natomiast największym zainteresowaniem w krajach Bliskiego Wschodu (ZEA, Kuwejt), gdzie branża developerska jest jedną z najprężniej rozwijających się na świecie.




Tagi: mapping animacje cyfrowe

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024