Aktualności

Czerwiec 14, 2021

Izolacja a budownictwo zrównoważone

 Mennica Legacy Tower
Mennica Legacy Tower

Sektor budowlany jest jednym z najbardziej obciążających środowisko naturalne obszarów. Dążenie do rozwoju budownictwa zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ich użytkowania to jedno z największych wyznań współczesnego świata. 

Sektor budowlany jest jednym z najbardziej obciążających środowisko naturalne obszarów. Dążenie do rozwoju budownictwa zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ich użytkowania to jedno z największych wyznań współczesnego świata. Obecnie dąży się do tego, aby cały proces budowlany był zoptymalizowany pod kątem wpływu na środowisko naturalne jak i ilości zużywanej energii potrzebnej w trakcie eksploatacji budynku. Aby kontrolować zarówno realizację inwestycji jak i późniejszą konsumpcję energii podczas jego użytkowania, wykorzystuje się całe, wielokryterialne systemy certyfikacji budynków. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie spełniania wymogów budownictwa zrównoważonego.

Czynników branych pod uwagę w trakcie certyfikacji jest bardzo wiele. W tym artykule skupimy się na wykorzystaniu izolacji termicznej jako istotnym elemencie pozwalającym na optymalizację energetyczną budynku jak i zagwarantowanie bezpieczeństwa jego użytkowania.

Mennica Legacy Tower – przykład dobrych praktyk

Mennica Legacy Tower to jeden z największych i najbardziej wyczekiwanych obiektów komercyjnych w Warszawie. Jest to kompleks biurowców składający się ze 130-metrowej wieży oraz sąsiadującego z nią budynku o wysokości 36 metrów. Inwestycja realizowana jest w Warszawie, na miejscu zabudowań przemysłowych starej Mennicy Polskiej. Projekt powstawał we współpracy dwóch pracowni architektonicznych: Goettsch Partners z Chicago i Epstein Sp. z o.o. z Warszawy. Za kompleksowe wykonanie wieżowców odpowiada natomiast firma Warbud S.A.

Inwestorzy od początku dążyli do zrealizowania budynku według najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że już na etapie planowania, projektowania i realizacji inwestycji wdrażano rozwiązania proekologiczne i zrównoważone. Efektem prac było przyznanie Mennicy Legacy Tower międzynarodowego certyfikatu BREEAM 2013 New Construction na poziomie „Outstanding” oraz LEED w najwyższej kategorii ‒ Platinum.

Mennica Legacy Tower
Wełna skalna - energooszczędność, komfort i bezpieczeństwo

To również dzięki naszym materiałom Mennica Tower przetrwa w dobrej kondycji i utrzyma wysoki standard bezpieczeństwa, energooszczędności i ekologii przez długie lata. Odpowiednie zastosowanie poszczególnych rozwiązań, w tym także odpowiedniej izolacji niewątpliwie przyczyniło się do uzyskania dobrych i trwałych efektów.  – ocenia inwestycję Grzegorz Sałaciński ROCKWOOL Polska, Menadżer ds. Kluczowych Projektów.

Mennica Legacy Tower

Zastosowana w Mennicy Legacy Tower izolacja w postaci wełny skalnej ma ogromne znacznie  pod kątem kilku aspektów: energooszczędności, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zagwarantowania odpowiedniej akustyki, oraz komfortu użytkowania obiektu, w tym także pod kątem aspektów zdrowotnych. Jakie zatem spełnia funkcje wełna skalna?

  • Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej budynku - poprzez ocieplenie fasady wełną skalną (w Mennicy były to płyty VENTIROCK F pokryte welonem szklanym) budynek zyskał bardzo dobrą izolację cieplną (płyty z wełny łatwo dostosowują się nawet do tak skomplikowanych kształtów ścian).
  • Zapewnia odpowiednią akustykę – dzięki zastosowaniu wełny skalnej w Mennicy uzyskano także znakomite parametry akustyczne, dające komfort pracy i odizolowanie się od szumu z ulicy.
  • Sprzyja optymalizacji energetycznej budynku  – zastosowanie płyt wełny skalnej mineralnej o odpowiedniej grubości zapewnia ograniczenie strat energii spowodowanych przenikaniem przez przegrody. Odpowiednie docieplenie ścian to jeden z najtańszych sposobów (najszybszy okres zwrotu spośród innych energooszczędnych technologii) podnoszenia standardu energetycznego budynku i ograniczania energii zużywanej na ogrzewanie i wentylację.
  • Zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe – wełna skalna posiada najwyższą klasę reakcji na ogień ‒ A1.
  • Jest ekologiczna i zdrowa– wełna skalna jest surowcem naturalnym i możliwym do recyklingu.
  • Ma niski opór dyfuzyjny - umożliwia to wykonywanie przegród otwartych dyfuzyjnie, zapewniając tym samym odpowiednie warunki wilgotnościowe wewnątrz przegrody. Warto zatem stosować wełnę skalną mineralną w przypadku ścian szkieletowych, fasad wentylowanych, ale także w klasycznych ścianach dwuwarstwowych z zastosowaniem tynków paroprzepuszczalnych.
Inne rozwiązania zrównoważone

Innymi wartymi uwagi rozwiązaniami zrównoważonym w Mennica Legacy Tower są:

  1. Dostęp światła i świeżego powietrza - wnętrza doświetlane są naturalnym światłem, a dodatkowo przez otwierane panele wentylacyjne zlokalizowane w fasadzie zewnętrznej można wpuścić świeże powietrze zachowując kontakt ze środowiskiem zewnętrznym - to naprawdę rzadkość w biurowcach tego typu.
  2. Zastosowanie systemów BMS - w osiągnięciu wysokich standardów pomogły również systemy zarządzania budynkiem BMS. Zapewniają one optymalne zarządzanie zużyciem chłodu i ciepła, a układ klimatyzacji i wentylacji, powiązany z kontrolą obecności użytkowników, optymalizuje pobór energii elektrycznej i wody, co przyczynia się do znacznych oszczędności w zużyciu mediów.
  3. Gospodarowanie odpadami – w inwestycji zadbano również o efektywne gospodarowanie odpadami już na najwcześniejszym etapie realizacji inwestycji co skutkowało właściwym sortowaniem odpadów na placu budowy.
  4. Lokalizacja - niewątpliwym atutem inwestycji jest jej lokalizacja i pełny dostęp do komunikacji publicznej. Jest to zachęta dla mieszkańców miasta, aby korzystać z alternatywnych środków transportu. Na użytkowników biurowca czeka 300-stanowiskowy parking rowerowy wyposażony w niezależny, bezpieczny wjazd, osobne windy i rampy. W podziemiach przygotowano także szatnię, prysznice oraz stację obsług i naprawy rowerów.
  5. Stacje ładowania - pod całym obiektem znajdzie się także parking samochodowy z wydzielonymi licznymi stanowiskami ładowania pojazdów elektrycznych.
  6. Urbanistyka - wraz z powstaniem budynków, zagospodarowane i przekształcone zostanie także całe najbliższe otoczenie - powstanie chodnik i ścieżka rowerowa wraz z zagospodarowaniem otoczenia zielenią.

--------------------

Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach wełny skalnej – zajrzyj na OcieplamyZycie.pl: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/welna-skalna-jakie-ma-wlasciwosci/ 

Tagi: wełna mineralna izolacja wełna skalna budownictwo

Konkursy

Open to architects worldwide born on or after 1 January 1989, the competition encourages innovative solutions to contemporary challenges, particularly those affecting UNESCO World Heritage Sites wi...
Styczeń 15, 2025
Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy...
Styczeń 9, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024