Miasto na sprzedaż

Umiejętnie zaprojektowana reklama współtworzy wizerunek nowoczesnego życia i atmosferę wielkiego miasta, jednak nieujęta w ramy odpowiednich regulacji zamienia się we własną karykaturę i degraduje przestrzeń.
Warszawska ulica przed stu laty i dziś jest ogarnięta niezmiennie barwnym żywiołem reklamy. Wystawa Miasto na sprzedaż, zorganizowana w ramach czwartej edycji festiwalu Warszawa w budowie 4, obok ambitnych pomysłów uporządkowania natłoku szyldów, napisów czy współczesnych bilbordów, przypomina historię kolorowych witryn i wielkomiejskich pasaży handlowych oraz pulsujących światłem neonów. Prezentuje przykłady udanego aliansu reklamy ze sztuką i przybliża dzieje małych pracowni graficznych dwudziestolecia międzywojennego i projekty neonów z lat 60. Przypomina, jak wyglądała warszawska ulica w pierwszych latach po upadku PRL-u, kiedy każdą nową reklamę witano z entuzjazmem.




![]() Bar "Praha" w Warszawie, fot. M. Kopydłowski, 1959 rok
|
![]() Kawiarnia "Gastronomia" przy zbiegu ulic Nowego Światu i Alej Jerozolimskich w Warszawie, fot. J. Binek, Narodowe Archiwum Cyfrowe
|
![]() Neon kina Relax w Warszawie, lata 70. XX w., Narodowe Archiwum Cyfrowe
|
![]() Reklama prasowa "Okna wystawowe ożywia plakat reklamograficzny", lata 20. XX w.
|
Dzisiaj nadmiar wielkoformatowych banerów i bilbordów zakrywających całe budynki stał się problemem wywołującym społeczne protesty. Już w niedalekiej przyszłości sytuacja być może się zmieni, gdy rewolucja technologiczna spowoduje, że gigantyczne bilbordy okażą się zbędne i zastąpi je reklama w tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości. Nowym możliwościom technicznym z pewnością towarzyszyć też będą nowe problemy i nowe nadużycia – także im poświęcono uwagę na wystawie.

Architektura wystawy, zaprojektowana przez projektantów ze studia WWAA, umożliwia podróż po historii reklamy widzianej z perspektywy przemian ulicy, handlu i konsumpcji. Idealny kontekst dla tej opowieści tworzą wnętrza dawnego Domu Meblowego Emilia. Po zmierzchu cały budynek zmienia się w architektoniczną reklamę festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 4.

Sprzedaż miasta? Grubo
Dodano: Niedziela, 02 Luty 2020, 13:16, Autor: Nielatający