Aktualności

Lipiec 12, 2019

O podejściu Polaków do toalet publicznych

Toalety publiczne stawią problem w polskiej przestrzeni miejskiej. Wciąż jest ich za mało. Te, które są dostępne, mają opinię zaniedbanych miejsc i z których należy korzystać tylko w ostateczności.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Formica Group wynika, że dla 85% Polaków typowa publiczna toaleta daleko odbiega od standardów higienicznych. 66% wskazuje na nieszczególnie przyjemny zapach. W 44% przypadkach głównym mankamentem publicznych ubikacji jest brak papieru toaletowego. Z kolei dla 40% Polaków nie oferują one wystarczającej prywatności.

Publiczna toaleta: blaski i cienie

Które miejsca publiczne są na bakier z toaletami publicznymi? Na podium znajdują się szalety na dworcach kolejowych (52%). Z kolei ubikacje w pubach i barach są darzone szczególną niechęcią przez 41% pytanych. Zaraz za nimi znajdują się toalety w parkach miejskich - 39% uważa je za najbrudniejsze.

Na szczęście są takie miejsca publiczne, które są dobrze postrzegane pod kątem czystości toalet. Są nimi lotniska. Tamtejsze toalety zostały wskazane jako brudne tylko przez 4% odpowiadających w badaniu firmy Formica Group. Ponadto Polacy zwracają też uwagę na problem niemycia rąk przez innych korzystających z publicznych ubikacji.

Podejście Polaków do toalet zmienia się w zależności od miejsca, gdzie muszą z nich skorzystać. W sferze publicznej, dla 33% z nich nie ma znaczenia czy jest to toaleta typu unisex, a kolejne 31% świadomie korzysta z tego typu miejsc. Wszystko jednak zmienia się, gdy Polacy są w pracy. W tym wypadku 71% czuje potrzebę posiadania toalet dostosowanych do płci. 45% skorzystałoby rzadziej z ubikacji w pracy, gdyby była to toaleta typu unisex.

Co ma płeć do toalet?

Czy postrzeganie toalet zmienia się z uwagi na płeć? Okazuje się, że tak. Panie częściej zwracały uwagę na higieniczne aspekty korzystania z toalety publicznej. Z kolei Panowie skupiali się głównie na wygodzie i byli gotowi wybaczyć toaletom więcej. 4% mężczyzn nie potrafiło nic zarzucić publicznym toaletom, u kobiet takie zdanie wystąpiło u 2% respondentek.

Ponadto kobietom dużo bardziej przeszkadza brak higieny (89% w stosunku do 80% u mężczyzn), brak odpowiedniego wyciszenia (37% u kobiet, 27% u mężczyzn), zapach (71% kobiet, 60% mężczyzn) czy brak wyposażenia w papier czy mydło (tu różnica jest jeszcze większa - wskazuje na to 50% kobiet i tylko 35% mężczyzn).

Większe przywiązanie do tradycyjnego, „dwupłciowego” modelu łazienek wykazują w Polsce kobiety. Ponad połowa z nich (55% przy 39% w przypadku mężczyzn) woli używać toalet przeznaczonych dla jednej z płci. Również w sferze konwenansów, bardziej tematem przejmują się panie - 37% z nich czułoby się niezręcznie korzystając z toalet typu unisex. Jeżeli chodzi o mężczyzn, tylko co czwarty z nich uważałby to za niezręczne.

Polscy mężczyźni uważają, że w publicznych toaletach jest zbyt gorąco (uważa tak 17% ankietowanych mężczyzn a tylko 11% kobiet). Mężczyźni ponad dwa razy częściej wskazywali na stan toalet w miejscu pracy - 20% z nich uważa je za najbrudniejsze, podczas gdy tylko 9% kobiet ma takie zdanie. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku klubów. Klubowe toalety za najgorsze uważa 39% kobiet, a tylko 34% mężczyzn. Więcej mężczyzn zauważa też przypadki niemycia rąk (40% mężczyzn i 37% kobiet).

Pokoleniowe przemiany

W Polsce podejście do toalet publicznych zmienia się wraz z wiekiem. Największe wymagania co do ich stanu mają ludzie młodzi. W przedziale wiekowym 18-24 aż 90% respondentów uważa publiczne toalety za niehigieniczne. Ten odsetek spada wraz z rosnącym wiekiem ankietowanych i w segmencie 55+ uważa tak już tylko 75% pytanych.

Prawie dwa razy większy odsetek najmłodszej grupy wiekowej (18-24), w porównaniu z najstarszą (55+) deklaruje, że czuje się dobrze i swobodnie korzystając z toalet bez podzielności płciowej. Dynamicznie zmieniający się świat, podejście do wolności, wygody i zasad społecznych powodują, że nawet tak osobiste tematy jak korzystanie z łazienki podlegają zmianom.

Wyniki naszego badania pokazują niezbyt przyjazny obraz toalet publicznych w oczach Polek i Polaków. Operatorzy tego typu obiektów mają dużo do nadrobienia w zapewnieniu odpowiedniego standardu, nie tylko w zakresie samej czystości, ale i prywatności. Jedną z możliwości podniesienia standardu toalet publicznych jest zastosowanie odpowiednich materiałów przy ich budowie. Dla przykładu laminat jest tworzywem niezwykle odpornym na uszkodzenia mechaniczne, a zarazem nie sprawiającym problemów w utrzymywaniu w czystości. Jednak bez zmiany myślenia w zakresie zapewnienia należytej przestrzeni prywatnej w toaletach publicznych, wizerunek tego typu miejsc publicznych nie ulegnie zmianie. Polki i Polacy dalej będą je omijać szerokim łukiem - wyjaśnia Peter Rush, CEO Formica Group.

 

Badanie firmy Formica Group zostało przeprowadzone w lipcu 2018 roku na reprezentatywnej grupie 2000 dorosłych Polaków - metodą ankietową.

Tagi: toaleta publiczna projektowanie

Komentarze

Brak toalet

Dodano: Środa, 09 Wrzesień 2020, 10:21, Autor: Agnieszka

Znacznie większym problemem wydaje mi się absolutny brak toalet w miejscach turystycznych. W tym roku jeździliśmy z mężem po Polsce wschodniej i północno-wschodniej, NIGDZIE w parku czy lasku z punktem widokowym nie było toalety. Zapłaciłabym 10 zł, żeby skorzystać, nie rozumiem, dlaczego prawie nigdzie w takich miejscach nie ma toalet.

toaleta

Dodano: Poniedziałek, 05 Sierpień 2019, 13:58, Autor: Jacek

Ciekawy temat, zastanawiam się czy faktycznie jest tak jak piszą, czy to tylko takie uprzedzenie :| https://architektura.info czy to
<a href="http://architektura.info">Architektura</a>

Konkursy

The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024
The award aims to bring public attention to architectural works that understand conservation as a cultural necessity and have enhanced historical pre-existences while respecting their authenticity...
Listopad 4, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024