Aktualności

Maj 12, 2008

„Osiedle ZEN”

Jakiej wolności bronimy? Wolności ducha, czy tylko wolności wolnego rynku? (Konstantin Wecker)

To pytanie stało się mottem nowego filmu dokumentalnego „Osiedle ZEN” autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Barona. Film o architekturze osiedli mieszkaniowych i domów wielorodzinnych próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstaje i czy rzeczywiście komuś służy architektura izolowana od świata zewnętrznego. Ową izolację potraktowano szeroko: jako stawianie płotu czy muru, ale także jako budowę obiektów, które swym rozmachem, luksusem i pretensją do podkreślania wyjątkowości ich użytkowników, gubią po drodze sens, dla którego powstały – samego człowieka.

W filmie pokazano zarówno osiedla o jednorodnej stylistyce (osiedle w Mogilanach pod Krakowem) jak i takie, które przy zastosowaniu różnych form architektonicznych, tworzy „nowy kawałek miasta” (osiedle Kabelwerk, zbudowane na miejscu dawnej fabryki kabli i drutu w Wiedniu). Natomiast 26-piętrowy wieżowiec „Mieszkać z widokiem” to połączenie dogodnej lokalizacji, pięknej panoramy Wiednia i codziennego myślenia o łączeniu wielu funkcji i pokoleń pod jednym dachem – na jednym z pięter umieszczono dom spokojnej starości.

Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, inwestorów i mieszkańców osiedla.

Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Wiedniu i Krakowie i uzupełniono materiałami archiwalnymi z tzw. „Czerwonego Wiednia” –programu budowy mieszkań komunalnych z lat 1919-1934, kiedy powstawały osiedla mieszkaniowe, miasta-ogrody, wieżowce, a także infrastruktura, zaplecze sportowe i rekreacyjne dla nowego austriackiego proletariatu.

Film „Osiedle ZEN” rozpoczyna nowy, 4-częściowy cykl dokumentalny pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentować w nim będą architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.p

DVD z filmem "Osiedle ZEN” zostało załączone do majowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 ARCHITEKTURY murator.

Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.

Źródło: Para image&word

Tagi: architektura

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024