„Osiedle ZEN”

Jakiej wolności bronimy? Wolności ducha, czy tylko wolności wolnego rynku? (Konstantin Wecker)
To pytanie stało się mottem nowego filmu dokumentalnego „Osiedle ZEN” autorstwa Katarzyny Baron i Tomasza Barona. Film o architekturze osiedli mieszkaniowych i domów wielorodzinnych próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstaje i czy rzeczywiście komuś służy architektura izolowana od świata zewnętrznego. Ową izolację potraktowano szeroko: jako stawianie płotu czy muru, ale także jako budowę obiektów, które swym rozmachem, luksusem i pretensją do podkreślania wyjątkowości ich użytkowników, gubią po drodze sens, dla którego powstały – samego człowieka.
W filmie pokazano zarówno osiedla o jednorodnej stylistyce (osiedle w Mogilanach pod Krakowem) jak i takie, które przy zastosowaniu różnych form architektonicznych, tworzy „nowy kawałek miasta” (osiedle Kabelwerk, zbudowane na miejscu dawnej fabryki kabli i drutu w Wiedniu). Natomiast 26-piętrowy wieżowiec „Mieszkać z widokiem” to połączenie dogodnej lokalizacji, pięknej panoramy Wiednia i codziennego myślenia o łączeniu wielu funkcji i pokoleń pod jednym dachem – na jednym z pięter umieszczono dom spokojnej starości.
Autorzy zaprosili do udziału w filmie architektów, inwestorów i mieszkańców osiedla.
Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Wiedniu i Krakowie i uzupełniono materiałami archiwalnymi z tzw. „Czerwonego Wiednia” –programu budowy mieszkań komunalnych z lat 1919-1934, kiedy powstawały osiedla mieszkaniowe, miasta-ogrody, wieżowce, a także infrastruktura, zaplecze sportowe i rekreacyjne dla nowego austriackiego proletariatu.
Film „Osiedle ZEN” rozpoczyna nowy, 4-częściowy cykl dokumentalny pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentować w nim będą architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.p
DVD z filmem "Osiedle ZEN” zostało załączone do majowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 ARCHITEKTURY murator.
Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.
Źródło: Para image&word