Aktualności

Październik 30, 2024

Podsumowanie V edycji konferencji „Future Builders”

Uczestnicy panelu „Zrównoważony rozwój w architekturze slogan czy realna potrzeba” | fot.storymakers.pl
Uczestnicy panelu „Zrównoważony rozwój w architekturze slogan czy realna potrzeba” | fot.storymakers.pl

14 panelistów, 3 panele dyskusyjne, kilkuset przedstawicieli branży budowlanej – tak w dużym skrócie można podsumować tegoroczną edycję międzynarodowej konferencji „Future Builders” organizowanej przez firmę Aluprof.

16 października w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton wybitni polscy i światowi architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym debatowali na temat przyszłości światowej architektury w kontekście zrównoważonego budownictwa. Nie zabrakło też dyskusji na temat wyzwań z jakimi musi się mierzyć sektor budowlany oraz analizy trendów w architekturze, w tym kierunku rozwoju współczesnych miast. Wśród panelistów konferencji znalazły się tak uznane osobistości jak Jose Pareja Gomez z prestiżowej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects, Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects oraz czołowi polscy architekci, m.in. Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Przemo Łukasik, Marcin Sadowski czy Zbigniew Maćków.

Sukces kolejnej edycji wyjątkowego projektu Aluprof

Kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” dobiegła końca. 16 października, na zaproszenie firmy Aluprof, w eleganckich wnętrzach warszawskiego hotelu DoubleTree by Hilton wybitni polscy i zagraniczni architekci oraz eksperci związani z sektorem budowlanym, w tym inżynierowie, urbaniści, specjaliści w zakresie zrównoważonego budownictwa czy socjologowie przestrzeni, dyskutowali na temat przyszłości budownictwa i kierunków w jakich powinna podążać branża. Ze względu na otwarty charakter wydarzenia poza wspomnianymi ekspertami, pełniącymi rolę panelistów, w konferencji aktywnie uczestniczyło wiele osób w różny sposób związanych z budownictwem – każda z nich miała okazję zadać pytanie czy wyrazić swoje zdanie na dany temat. Dodatkowo, z myślą o osobach, które tego dnia nie mogły pojawić się w Warszawie osobiście, organizatorzy przewidzieli transmisję on-line.

O sukcesie tegorocznej, V edycji międzynarodowej konferencji „Future Builders”, świadczy nie tylko udział w niej znamienitych polskich i zagranicznych architektów i ekspertów, ale też wysoka frekwencja w trakcie wydarzenia i liczne grono osób obserwujących transmisję na żywo. Po raz kolejny nasz autorski projekt spotkał się z uznaniem przedstawicieli branży stając się przestrzenią do merytorycznej dyskusji na temat przyszłości budownictwa, ze szczególnym naciskiem na takie kwestie jak zrównoważony rozwój, innowacyjność, postęp technologiczny czy  podążanie za trendami w architekturze. Cieszę się, że pomimo upływu lat projekt „Future Builders” wciąż spotyka się z uznaniem ekspertów i przedstawicieli sektora budowlanego, czego potwierdzeniem są bardzo pozytywne opinie jakie zebraliśmy od uczestników konferencji zarówno trakcie samego wydarzenia, jak i już po nim – m.in. za pośrednictwem naszych kanałów w mediach społecznościowych”, podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof.

Bożena Ryszka i Wojciech S. Wocław | fot.storymakers.pl

Potwierdzeniem sukcesu i rangi projektu „Future Builders” jest także fakt, że inicjatywa została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a jej patronami merytorycznymi były SARP, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, PLGBC oraz Polski Związek Firm Deweloperskich. Projekt został także objęty patronatem medialnym przez redakcje krajowe – „Architektura i Biznes”, „Architektura Murator”, Bryla.pl, „Builder”, „Świat Aluminium”, „Zawód: Architekt” oraz zagraniczne – „Glass News”, „Z&R”, gevelbouw.info, „Profiel”, „OCTOGON Architecture & Design” oraz spatiulconstruit.ro.

Międzynarodowa konferencja z udziałem znamienitych architektów

Tegoroczna edycja międzynarodowej konferencji „Future Builders” obejmowała trzy panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, wybitnych architektów i specjalistów, prezentację zwycięskiego budynku z konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” z 2022 roku oraz wystąpienie na temat wyjątkowej inwestycji realizowanej z wykorzystaniem rozwiązań aluminiowych Aluprof. Pierwszy z paneli, zatytułowany „Zrównoważony rozwój w architekturze: slogan czy realna potrzeba?”, poprowadzili Paweł Gregorczyk, Manager ds. komunikacji marki Aluprof, oraz Wojciech S. Wocław, trener etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych. W debacie udział wzięli utytułowany macedoński architekt Besian Mehmeti, Lukáš Romanczin – ekspert w zakresie projektowania innowacyjnych rozwiązań fasadowych, Jose Pareja Gomez związany z prestiżową pracownią architektoniczną Zaha Hadid Architects, Alexandra Virlan – starszy architekt i wspólnik w holenderskiej pracowni architektonicznej UNStudio zatrudniającej osoby z różnych krajów posiadające wykształcenie techniczne w wielu dziedzinach oraz Edyta Stanek, współzałożycielka i była wiceprezes zarządu ML System a obecnie prezes zarządu ML System Inc. odpowiedzialna za rozwój struktury organizacyjnej spółki w Stanach Zjednoczonych. W trakcie dyskusji eksperci debatowali m.in. nad tym, w jaki sposób nowoczesne technologie są w stanie pomagać architektom i projektantom w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych i walce o lepsze jutro. Podzielili się też doświadczeniami z własnych krajów, opowiadając o wdrażanych tam rozwiązaniach systemowych.

Eksperci na temat roli rewitalizacji  

Drugi z paneli konferencji „Future Builders”, zatytułowany „NOWE czy odNOWionE. Rewitalizacja budynków jako kierunek dla architektury przyszłości” poświęcony był kwestii renowacji budynków, która w ostatnich latach zyskuje na popularności m.in. w związku z unijnymi wymogami strategii dekarbonizacji. W dyskusji na ten temat udział wzięli Bledion Baraliu – jeden z pionierów wdrażania technologii BIM w architekturze w Kosowie i w rejonie Bałkanów Południowych, Colman Billings – dyrektor zarządzający w irlandzkim biurze projektowym Billings Design Associates, specjalizującym się w projektowaniu nowoczesnych fasad, architekt Ian Bogle – założyciel wielokrotnie nagradzanej pracowni projektowej Bogle Architects działającej w ponad 25 krajach na świecie, Razvan Puchici – architekt i wspólnik zarządzający cenionej rumuńskiej pracowni Cumulus Architecture SRL oraz Agnieszka Kalinowska-Sołtys – członkini Polskiej Rady Architektonicznej SARP, współzałożycielka Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego oraz prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w latach 2022 – 2024. Jak zgodnie przyznali uczestnicy debaty, absolutną koniecznością jest zachowanie równowagi pomiędzy nowymi a odnawianymi budynkami i dążenie do minimalizacji negatywnego wpływu branży budowlanej na środowisko. Agnieszka Kalinowska-Sołtys w swoim wystąpieniu zwróciła m.in. uwagę na to, że niezależnie od tego, czy będziemy odnawiać już istniejące obiekty czy budować nowe, a budować je niewątpliwie musimy, punktem wyjścia powinien być zrównoważony rozwój. Zdaniem członkini Polskiej Rady Architektonicznej SARP nowopowstałe inwestycje powinny być „elastyczne”, tak, aby w przypadku zmiany koniunktury po 10-20 latach, dany obiekt mógł zyskać nowe życie, nową funkcję, a przyszli architekci mogli wykorzystać jego konstrukcję, fasady czy przetworzyć użyte już materiały wykończeniowe.

Jubileuszowy panel poświęcony ostatniej dekadzie w architekturze

Trzecią cześć konferencji stanowił wykład profesor Ewy Kuryłowicz poświęcony budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, który zwyciężył w czwartej edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. W przygotowanym studium przypadku wybitna architektka, związana z renomowaną pracownią Kuryłowicz & Associates, opowiedziała o rozwiązaniach zastosowanych w tej jednej z najciekawszych inwestycji budowlanych powstałych w Polsce w ostatnich latach oraz wyzwaniach z jakimi musiała zmierzyć się pracownia podczas opracowywania koncepcji budynku. Następnie uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w prowadzonym przez Marcina Prokopa i Wojciecha S. Wocława jubileuszowym panelu dyskusyjnym pod tytułem „Czy dekada w architekturze to dużo?". W debacie organizowanej z okazji piątej edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”, udział wzięli jego laureaci z poprzednich lat, wybitni polscy architekci: Andrzej M. Chołdzyński, Ewa Kuryłowicz, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków oraz Marcin Sadowski. Uczestnicy panelu byli zgodni, że stworzone przez siebie budynki konkursowe zaprojektowaliby tak samo, jednak zwrócili uwagę na ogromny rozwój technologii budowlanych w ciągu minionej dekady, który dziś pozwoliłby im na zastosowanie jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań. Ciekawym spostrzeżeniem z uczestnikami panelu podzieliła się profesor Ewa Kuryłowicz, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że dziś w zdecydowanie większym stopniu o finalnym wyglądzie budynku decydują kwestie prospołeczne, a nie – tak jak przed dziesięcioma laty – formalne czy estetyczne.

Uczestnicy panelu „Zrównoważony rozwój w architekturze slogan czy realna potrzeba” | fot.storymakers.pl

Wykład na temat prestiżowej realizacji Aluprof na zamknięcie konferencji

Ostatnią część konferencji „Future Builders” stanowiło wystąpienie Michała Marcinowskiego, zatytułowane „Od lokalnych po globalne ikony”. W przygotowanym wykładzie Dyrektor ds. Rozwoju Produktu systemów budowlanych Aluprof zaprezentował rozwiązania marki wykorzystane w prestiżowej realizacji Flatiron Building – położonym na Manhattanie, u zbiegu ulic Broadway, ulicy 23. i Piątej Alei, jednym z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Nowym Jorku. Ekspert zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim było zaproponowanie rozwiązań, które wpiszą się w planowaną zmianę funkcji budynku, który z biurowca ma stać się obiektem mieszkalnym. Jednocześnie producent systemów aluminiowych musiał sprostać wymaganiom stawianym przez konserwatora zabytków. W rezultacie Aluprof dostarczy do obiektu ponad 1100 okien.

Dodatkową niespodzianką dla uczestników konferencji było przemówienie motywacyjne ambasadora marki Aluprof, międzynarodowego sędziego piłkarskiego Szymona Marciniaka, zatytułowane „Jak silna osobowość wpływa na zespół”.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” 2024

Tradycyjnie już zwieńczenie konferencji „Future builders” stanowiła uroczysta gala podczas której poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu „Obiekt roku w systemach Aluprof” 2024. Inicjatywa, obchodząca w tym roku 10-lecie istnienia, adresowana jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów i ma na celu wyróżnienie najlepszych budynków powstałych z wykorzystaniem rozwiązań aluminiowych Aluprof. Jury konkursowe, któremu w tym roku przewodniczył Przemo Łukasik – ceniony architekt, współzałożyciel utytułowanej pracowni Medusa Group – spośród niemal 230 zgłoszonych obiektów z Polski i świata, wyłoniło zwycięzców, do których poza prestiżowym tytułem trafiły cenne nagrody pieniężne. Zdobywcą tytułu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” 2024 został wrocławski obiekt Bernardyńska 4 autorstwa Maćków Pracownia Projektowa, która za ten projekt otrzymała nagrodę główną – 50 tys. zł. Drugie miejsce i 30 tys. zł trafiło do pracowni Grupa 5 Architekci za projekt budynku Lakeside z Warszawy. Trzecie miejsce i 15 tys. zł przypadło zespołowi JEMS Architekci za realizację LPP Fashion Lab z Gdańska.

Wręczenie nagrody zwycięzcy konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” 2024, Maćków Pracownia Projektowa | fot.storymakers.pl

Więcej informacji na temat nagrodzonych budynków oraz obiektów zakwalifikowanych do ścisłego finału konkursu „Obiekt roku w systemach Aluprof” 2024 można znaleźć na stronie: https://future-builders.com/konkurs.

Tagi: Furute Builders Aluprpof architektura konferencja

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024