Aktualności

Listopad 3, 2009

Polska edycja badania Autodesk Green Index

Autodesk ogłosił wyniki pierwszej polskiej edycji badania Autodesk Green Index, celem którego było uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak architekci stosują praktyki zrównoważonego projektowania oraz jakie są trendy w obszarze budynków ekologicznych.
Autodesk ogłosił wyniki pierwszej polskiej edycji badania Autodesk Green Index, celem którego było uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak architekci stosują praktyki zrównoważonego projektowania oraz jakie są trendy w obszarze budynków ekologicznych.

Autodesk ogłosił wyniki pierwszej polskiej edycji badania Autodesk Green Index, celem którego było uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak architekci stosują praktyki zrównoważonego projektowania oraz jakie są trendy w obszarze budynków ekologicznych.

Praktyki projektowania zrównoważonego

Polscy architekci mają bardzo wysoką świadomość swojego wpływu na kształtowanie przestrzeni i trendów. Blisko 90% z nich uważa, że - ze względu na odpowiedzialność za środowisko – warto używać technik zrównoważonego projektowania, gdy tylko to możliwe. Ponad połowa uważa, że architekci są odpowiedzialni za tworzenie i wdrażanie rozwiązań w odpowiedzi na zmiany klimatu. Jedna trzecia firm architektonicznych rozpoczyna więc wdrażanie standardowych procedur w celu informowania klientów o budownictwie zrównoważonym.

Polscy architekci wśród najczęściej stosowanych rozwiązań projektowania zrównoważonego wymieniają zielone, obsadzone roślinnością pokrycia dachowe, miejscowe źródła energii odnawialnej oraz wysoko wydajne instalacje sanitarne i grzewcze. Ponad 40% architektów korzysta z oprogramowania do projektowania w celu oceny kosztów operacyjnych tych systemów, a także do analizy alternatywnych materiałów budowlanych w celu zmaksymalizowania wydajności energetycznej i zminimalizowania wpływu na środowisko.

Prognozy dla projektowania zrółnoważonego

W przyszłości możemy spodziewać się większej popularności wysoko refleksyjnych materiałów dachowych (34% obecnie, 59% w okresie 5 lat) oraz odzyskanych, odnowionych, wtórnych lub przerobionych materiałów budowlanych (36% obecnie, 54% za 5 lat). Architekci chcą również w większym stopniu przewidywać i oceniać wpływ na środowisko oraz żywotność materiałów budowlanych w całym cyklu życia budynku. Jednocześnie oprogramowanie projektowe będzie częściej wykorzystywane w celu określania ilości i wykorzystania materiałów w procesie budowlanym tak, aby zminimalizować odpady.
Niemal wszyscy architekci (94%) wykorzystują w swojej pracy oprogramowanie projektowe, przy czym jedna czwarta zaczyna pracować zgodnie z koncepcją modelowania informacji o budynku (BIM).

Ekologia z punktu widzenia klienta - inwestora

Z pytaniami o rozwiązania ekologiczne w ponad 50% projektów spotyka się blisko jedna czwarta polskich architektów. Ale tylko 19% zainteresowanych decyduje się na rozwiązania z obszaru zrównoważonego projektowania. Rosnące koszty energii (79%) oraz wymogi prawne (66%) motywują architektów do stosowania rozwiązań ekologicznych. Z kolei klienci decydują się na te elementy przede wszystkim – zdaniem architektów – ze względu na niższe koszty operacyjne (81%).

Polscy architekci na tle innych krajów

W ciągu ostatniego czasu (2008-2009) Autodesk przeprowadził podobne ankiety wśród architektów w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. Architekci z powyższych krajów potwierdzili, że ich klienci byli zainteresowani ekologicznymi budynkami, ponieważ chcieli obniżyć koszty operacyjne.

Polscy architekci są w czołówce w statystykach, jako ci, którzy uważają, że architekci powinni stosować zrównoważone projektowanie zawsze, kiedy jest to możliwe. Twierdzi tak 89% architektów ze Stanów Zjednoczonych, 88% architektów z Wielkiej Brytanii, 87% architektów z Polski, 73% architektów z Włoch oraz 59% architektów z Japonii. Uzasadnienia tego stanowiska różnią się w zależności od kraju. W USA ekologiczne budynki powstają w wyniku popytu wśród klientów (66%), w Wielkiej Brytanii i Japonii podstawowym czynnikiem są wymagania przepisów (75% i odpowiednio 64%), natomiast w Polsce i we Włoszech wpływają na to głównie wzrastające koszty energii (odpowiednio 79 i 70%).

W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, zainteresowanie klientów elementami budownictwa ekologicznego w Polsce jest niższe – w USA 42% architektów spotkało się z zapytaniami w tym obszarze w większości budynków, 47% z nich wdrożyło te rozwiązania. W Polsce było to odpowiednio: 23 i 19%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że duży postęp w tym zakresie nastąpił w USA w okresie ostatnich dwóch lat (ponad 15 punktów).

Metodologia

Badanie w Polsce zostało przeprowadzone drogą internetową, wzięło w nim udział 123 architektów. Ankieta była realizowana pomiędzy 7 maja i 22 września 2009.
Badanie w Polsce zostało przeprowadzone przy współpracy z Fundacją Twórców Architektury.

Tagi: Autodesk Green Index

Komentarze

mała grupa badanych

Dodano: Wtorek, 03 Listopad 2009, 10:44, Autor: gosc

Wszystko fajnie, ale 123 architektów to nie za mało, aby wyciągać wnioski?

Konkursy

This architectural competition invites participants to create a multifunctional space that serves as a café, performance area, and exhibition space. The design should support and celebrate local ar...
Wrzesień 19, 2024
Wege Prize, organized by Kendall College of Art and Design’s Wege Center for Sustainable Design with support from the Wege Foundation, is an annual competition that ignites game-changing solutions...
Wrzesień 19, 2024

Wasze projekty

Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024
architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024

Wasze realizacje

Cellaio - wisząca biblioteczka złożona z półek o bardzo dużej wytrzymałości (ok. 100kg/mb).
Wrzesień 15, 2024
Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024

Wydarzenia

Photo credit: Martin Bond
The International Garden Festival is launching a call for proposals to select designers to create...
Wrzesień 9, 2024
Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024