Aktualności

Marzec 22, 2021

Projektowanie fasad - w jak wybrać ekologiczne aluminium

Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? I dlaczego miałoby to kogokolwiek  obchodzić? Ponieważ architektura i budownictwo konsekwetnie zmierzają do funkcjonowania w gospodarce o obiegu zamkniętym. Wyjaśniamy zatem niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady następnego projektu.

Jak wiadomo, aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które zachowują swoje właściwości po recyklingu. Może być przetopione i użyte ponownie w nowych produktach, co czyni je metalem przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym materiałem budowlanym. Kiedy producenci fasad mówią o tym, że ich systemy są produkowane z aluminium pochodzącego z recyklingu, używając takich terminów jak złom (odpad) produkcyjny czy złom poużytkowy, warto znać różnicę, ponieważ jest ona dość istotna.

Złom aluminiowy produkcyjny i poużytkowy - jaka jest różnica?

Po pierwsze, zawartość pochodząca z recyklingu obejmuje zarówno złom produkcyjny jak i poużytkowy w produkcie.

  • Złom wstępny lub technologiczny poddany recyklingowi - Odpad produkcyjny
    Jednym ze źródeł jest złom aluminiowy produkcyjny. Są to odpady produkcyjne z procesów wytwórczych, takich jak wyciskanie, gdzie metal nie został przetworzony na produkt konsumencki. Może być anodyzowany lub malowany, ale nie został użyty. Jest on zbierany z produkcji, oddawany do zakładów recyklingu, a następnie ponownie przetapiany na coś nowego. Jest to pozytywne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedy poddajemy aluminium recyklingowi, oszczędzamy około 95 procent energii zużywanej do produkcji aluminium pierwotnego.
     
  • Złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane
    Poużytkowy złom aluminiowy to metal, który został użyty w produkcie, który przeszedł przez cały cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może być uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie zburzony, a aluminium zostanie pozyskane i wysłane do przetopienia, a następnie zastosowane w nowym produkcie.
Recykling aluminium - im wyższa zawartość odpadów poużytkowych, tym niższy ślad węglowy.

Trudno jest wyprodukować najwyższej jakości metal z wysoką zawartością odpadów poużytkowych. Jednakże daje to niższy ślad węglowy i dlatego jest bardziej atrakcyjne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.

Wracając do przykładu aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie poddana anodowaniu i malowaniu. Może również zawierać izolację wewnątrz ramy. Recykling aluminium z takich ram okiennych to złożony proces składający się z wielu etapów. Kontrola, separacja, rozdrabnianie, odbarwianie. Metal musi być również prześwietlony w celu określenia pierwiastków stopowych, a następnie posegregowany. Dlaczego? Ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być ze sobą łączone, jeśli chcemy, aby z obiegu recyklingowego powrócił stop o podobnej jakości. 

Przykładem takiego przetwórstwa jest gama produktów Hydro CIRCAL - wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takiego jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi. Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL, z co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego - jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: przy 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 86% lub 7 razy mniej niż średnia światowa dla wydobycia pierwotnego produktu. Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Aby uniknąć wprowadzania klientów w błąd, producent wprowadzający na rynek produkty o wysokiej średniej zawartości recyklingu powyżej 90% powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowgo i produkcyjnego wchodzą w ich skład. Dla architektów oznacza to, że przy wykorzystaniu aluminium z recyklingu ich projekty będą już spełniać normy ekologiczne w obszarze stolarki otworowej, w tym wytyczne z certyfikatów zielonych budynków, takich jak LEED, BREEAM i DGNB.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi pod kątem wiarygodności ekologicznej?

- Proces produkcyjny
Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny oraz czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt.

- Dowód certyfikacji
Systemy mogą również posiadać rożne certyfikaty, takie jak: EPD (Environmental Product Declaration)

- Spełnia normy budownictwa ekologicznego
Ponadto na rynku brytyjskim dostępne są produkty z systemów aluminiowych, które spełniają standardowe certyfikaty budownictwa ekologicznego, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024
2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024