Aktualności

Grudzień 23, 2008

Raport „Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki"

Jedną z przyczyn ocieplania się klimatu Ziemi jest dynamiczny rozwój gospodarczy, a w szczególności wykorzystywanie na szeroką skalę paliw kopalnych jako głównego źródła energii. Powodowany w ten sposób wzrost temperatury atmosfery niesie ze sobą wiele negatywnych zmian o charakterze globalnym. Zgodnie z raportem „Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki” opracowanym przez Ecofys Polska na zlecanie Rockwool Polska, do końca XXI wieku temperatura na Ziemi może wzrosnąć od 2,0 do nawet 6,40C.

Już teraz obserwujemy zjawiska przyrodnicze będące rezultatem ocieplenia klimatu, np. częściej występujące susze lub powodzie czy większa liczba cyklonów tropikalnych. Dalszy wzrost temperatury atmosfery ziemskiej spowoduje ich nasilenie, a w konsekwencji katastrofalne skutki dla całej ludzkości.

Zmiany klimatyczne będą także wpływać na światową gospodarkę. Zgodnie z raportem - wzrost temperatury atmosfery ziemskiej o 40C może spowodować obniżenie się produktu światowego brutto od 1 do 5%.

W celu zapobiegania zmianom klimatu rządy wielu państw na świecie starają się wypracować wspólne stanowisko w tej kwestii. Przykładem międzynarodowego porozumienia dotyczącego globalnego ocieplenia jest m.in. protokół z Kioto zawarty w 1997 roku, który zobowiązuje jego sygnatariuszy do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi bowiem z sektorów gospodarczych, przede wszystkim z produkcji energii, przemysłu i transportu. W tym obszarze można jednak podjąć skuteczne działania przyczyniające się do ograniczenia emisji gazów, polegające m.in. na poprawie efektywności użytkowania energii w budynkach czy lepszym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

W Polsce znaczny potencjał oszczędności energii, a tym samym ochrony klimatu, związany jest także z efektywnym gospodarowaniem energią w budynkach. Według raportu Ecofys - zużywają one obecnie aż 40% całej wykorzystywanej w kraju energii, z czego 70% przypada na ich ogrzewanie. Tymczasem poprawa efektywności cieplnej budynków może skutkować zmniejszeniem krajowego zużycia energii o ponad 10%.

Istnieje wiele możliwości racjonalnego gospodarowania energią potrzebną do ogrzania budynków. Najważniejsze z nich

to przede wszystkim: dobra izolacja cieplna, efektywne wykorzystanie energii oraz czerpanie jej ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania tego typu, dostępne dla każdego, nie tylko przyczyniają się do ochrony klimatu, ale także powodują znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Raport „Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki” dostępny jest na stronie www.6paliwo.pl. Zachęcamy do wejścia na nowy serwis poświęcony nie tylko zmianom klimatycznym, ale również znaczeniu efektywnych energetycznie budynków w zmniejszaniu zużycia energii i emisji CO2.

Źródło: Rockwool

Autorzy:
og

Tagi: materiały budowlane systemy ociepleń termomodernizacja

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024