Aktualności

Marzec 11, 2010

Ściana jednowarstwowa w systemie YTONG

Proporcjonalnie do rosnących wymagań w zakresie ograniczenia zużycia energii, rosną oczekiwania co do parametrów przegród budowlanych i jakości materiałów. Zagadnienie to dotyczy w szczególności przegród składających się tylko z jednego rodzaju materiału.

Materiałem, który nieprzerwanie od początku swojego istnienia mógł być stosowany do wznoszenia ścian jednowarstwowych, spełniając przy tym wymogi izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, jest beton komórkowy YTONG. Obecnie, równolegle z rozwojem trendu energooszczędności, na polskim rynku pojawiła się nowa odmiana betonu komórkowego – bloczki YTONG ENERGO.

YTONG ENERGO to materiał, który łączy w sobie prostotę i szybkość wznoszenia ścian z możliwością uzyskania przegród o wygórowanych parametrach izolacyjności termicznej. Co ważne, ściany z bloczków YTONG ENERGO wykazują się również bardzo korzystnym zachowaniem podczas zmieniających się temperatur.

Bloczki YTONG ENERGO produkowane są z betonu komórkowego o odmianie PP2/0,35 w dwóch podstawowych grubościach – 36,5 cm oraz 48 cm. Tak lekka odmiana betonu komórkowego wykazuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,095 W/mK. Dzięki temu, ściana o grubości 48 cm osiąga współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/m2K. To z kolei sprawia, że mury zewnętrzne z bloczków YTONG ENERGO skutecznie tłumią falę temperatur zarówno niskich (zimą) jak i wysokich (latem).

Niezwykle istotna jest przy tym wytrzymałość na ściskanie bloczków YTONG ENERGO. Zazwyczaj, elementy ścienne o wysokiej termoizolacyjności charakteryzują się niską wytrzymałością, co często ogranicza możliwość ich zastosowania jedynie do wznoszenia ścian wypełniających. Wytrzymałość na ściskanie bloczków odmiany PP2/0,35 wynosi 2 N/mm2. Sprawia to, że obliczeniowa wytrzymałość ścian z bloczków YTONG ENERGO jest taka sama, jak w przypadku bardzo popularnych elementów YTONG PP2/0,4 (tabela 1). Co więcej, większa szerokość elementów (48 cm) sprawia, że zwiększa się również faktyczna nośność ścian. To pozwala na swobodne projektowanie ścian nośnych w budynkach jedno- czy wielorodzinnych nawet do 4 kondygnacji.

Tab. 1. Wytrzymałość na ściskanie ścian z bloczków YTONG ENERGO PP2/0,35 i YTONG PP2/0,4

Wysoka termoizolacyjność ścian z bloczków YTONG ENERGO ma swoje przełożenie także na reakcję termiczną murów na zmieniające się temperatury. Mały ciężar (gęstość) bloczków YTONG ENERGO sprawia, że pojemność cieplna ścian nie jest tak wysoka, jak w przypadku murów z bloków wapienno-piaskowych SILKA E. YTONG ENERGO rekompensuje to jednak wysoką bezwładnością cieplną, czyli długim czasem oddawania ciepła tA.

Współczynnik tA jest to czas, w którym temperatura 1 m2 przegrody spada o 1 °C przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynoszącej ΔT = 1 °C. Czas oddawania ciepła jest przy tym wprost proporcjonalny do pojemności cieplnej 1 m2 muru Cp (tzw. powierzchniowa pojemność cieplna) oraz oporu przenikania ciepła R.

Z powyższej zależności jasno wynika, że dużą bezwładnością cieplną mogą się charakteryzować zarówno przegrody o wysokiej pojemności cieplnej, jak i wysokiej termoizolacyjności (oporze przenikania ciepła).

Duża bezwładność cieplna korzystnie wpływa na tzw. efekt przesunięcia fazowego. Jest to zjawisko polegające na przesunięciu w czasie (opóźnieniu) zmian temperatury powietrza wewnętrznego w budynku na skutek zmian zachodzących na zewnątrz. Najkorzystniejsze efekty uzyskuje się przy przesunięciu fazowym rzędu 8-12 godzin. Wówczas maksymalna temperatura wewnątrz budynku występuje w nocy i nad ranem, kiedy możliwe jest chłodzenie powietrzem z zewnątrz.

 

Połączenie właściwości termoizolacyjnych oraz bezwładności cieplnej ścian z bloczków YTONG ENERGO sprawia, że w budynku panują korzystne temperatury, niezależnie od zmian temperatur zewnętrznych. Zimą wnętrze izolowane jest od niskich temperatur, zaś latem do minimum ograniczone jest ryzyko przegrzewania pomieszczeń.

 

Te właściwości termiczne bloczków YTONG ENERGO pozwalają na projektowanie i wznoszenie budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię niezbędną nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też ich wychładzania.

 

YTONG ENERGO jest doskonałą alternatywą dla ścian dwuwarstwowych, zapewniając dogodny mikroklimat wewnątrz budynku oraz umożliwiając jednocześnie znacznie szybsze i dokładniejsze wzniesienie przegród zewnętrznych.

Tagi: ściana jednowarstowa YTONG ENERGO beton komórkowy

Komentarze

FITOUT

Dodano: Niedziela, 08 Sierpień 2010, 16:50, Autor: FITOUT

http://www.fitout.com.pl/polski/pracownia-architektoniczna/
Gorąco polecam!

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024