Sfabrykowany krajobraz (Manufactured Landscapes)

"Pewnego dnia uświadomiłem sobie, że dookoła mnie nie zostało nic naturalnego. Zmiany, jakim pod wpływem przemysłu uległa natura - oto, czym się zajmuję".
Edward Burtynsky
"Sfabrykowany krajobraz" to zapis pracy artysty - fotografa Edwarda Burtyńskiego. Burtyński jest autorem wielkoformatowych zdjęć, których bohaterami jest wielki przemysł: kamieniołomy, fabryki, kopalnie, składy śmieci, złomowiska. Fotografuje skutki działania człowieka w całej ich potworności. Robi to jednak w sposób "piękny" i "poruszający", co nadaje głębszy sens pytaniom o etykę lub estetykę. Towarzyszymy Burtyńskiemu w podróży po Chinach, podczas której dokumentuje skutki rewolucji przemysłowej. Niezwykłe zdjęcia długich na kilka kilometrów hal fabrycznych, panorama przemysłowego Szanghaju zapierają dech w piersiach. Zarejestrowany na taśmie 16 mm materiał filmowy stanowi uzupełnienie tego niezwykłego dokumentu. "Sfabrykowany krajobraz" to filmowy esej - rozważania na temat wpływu człowieka na kształt naszej planety, unikający jednak prostych sądów i jednoznacznych odpowiedzi.
Pokaz: 11 marca 2008;godzina: 20:15, Kino Muranów (Warszawa)
Reż. Jennifer Baichwal
Produkcja: Kanada 2006
Czas trwania: 90 min
KONKURS!
Kto pierwszy ten lepszy!
Pierwsza osoba, która wyśle do nas maila z hasłem "Sfabrykowany krajobraz" na adres d.pierzchalska@architektura.info dostanie podwójne zaproszenie do kina na jutrzejszy pokaz!!!
Źródło: Kino Muranów