Aktualności

Grudzień 8, 2020

W czasie pandemii deweloperzy stawiają hale

Inwestycje na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych nie zwalniają tempa. Dla deweloperów i biur projektowych budowa magazynów jest dziś postrzegana jako bezpieczna przystań w czasie pandemii.

Dynamiczny rozwój tego sektora obserwowany jest od kilku ostatnich lat. W 2019 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 2,7 mln m kw. nowej powierzchni, co było - jak informuje firma doradcza Savills - najwyższą wartością odnotowaną w historii. Sprzyjająca koniunktura utrzymuje się mimo pandemii. Co więcej - Covid-19 dodatkowo przyspieszył rozwój e-commerce i zwiększył powiązane ze sprzedażą internetową zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Dlatego dla inwestorów na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych również ten rok zapowiada się obiecująco, w przeciwieństwie do centrów handlowych czy powierzchni biurowych.

W najnowszym raporcie podsumowującym III kw. 2020 roku firma z sektora nieruchomości komercyjnych Colliers International podaje, że na koniec analizowanego okresu w budowie znajdowało się 1,53 mln m kw.  nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej, a więc nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. (1,83 mln m kw.). Wśród rynków regionalnych pod tym względem najlepiej wypadł Górny Śląsk. - Ostatni wzrost znaczenia aglomeracji śląskiej nie powinien dziwić ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą w naszym regionie infrastrukturę oraz dogodną lokalizację aglomeracji rozciągniętej wzdłuż międzynarodowej trasy tranzytowej autostrady A4 - mówi Maciej Zuber, właściciel pracowni projektowej Archas Design z Bielska-Białej, specjalizującej się w projektach hal przemysłowych i magazynowych.

Inne, optymistyczne dane przedstawiają analitycy Axi Immo, którzy wyliczają, że w trzecim kwartale tego roku zanotowano drugi w historii rekordowy poziom aktywności najemców, którzy zakontraktowali już 1,2 mln m kw., co przekłada się na niemalże 50 proc. wzrost rok do roku.

W sumie od początku roku wynajęto blisko 3,8 mln m kw. „Biorąc pod uwagę, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. było to 2,86 mln m kw., roczny wolumen popytu ma realną szansę być wyższy niż w roku ubiegłym” - czytamy w raporcie Market Insights Polska firmy Colliers International.

Skok sprzedaży powierzchni magazynowej

O tym, że „rok 2020 odnotuje rekordowy poziom popytu” nie mają wątpliwości analitycy firmy doradczej CBRE (raport za III kw.). - O ile nowych budów jest mniej niż w zeszłym roku, co należy tłumaczyć większą ostrożnością inwestorów, którzy coraz częściej wolą mieć podpisane umowy najmu niż budować spekulacyjnie, o tyle tegoroczny popyt z pewnością przebije historyczny pułap - mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE. Firma obok świadczenia usług doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych pośredniczy też w sprzedaży powierzchni magazynowej. 

Beata Hryniewska podkreśla, że tendencję wzrostową ze strony najemców powierzchni magazynowych dało się zauważyć już wcześniej, a w ostatnich dwóch latach przybrała ona tylko na sile. - Jest wynikiem światowego trendu, na który wpływ ma zmiana zachowania konsumentów. Coraz większa część sprzedaży odbywa się przez Internet, a ten rodzaj handlu wymaga większej powierzchni nie tylko na przechowywanie towaru, ale również dodatkowych przestrzeni dla pracowników oraz na segregowanie, pakowanie, znakowanie czy zwroty artykułów - wymienia.

W Polsce znajduje się połowa powierzchni magazynowej Europy Środkowej. Obecne zasoby wynoszą 20 mln m kw. (w całym ubiegłym roku było to 18,5 mln m kw.). Specjaliści prognozują, że wysoki popyt będzie się nadal utrzymywał, a największy w nim udział będą miały firmy z sektorów logistycznego oraz e-commerce, który przyrasta według danych szacunkowych o kilkadziesiąt procent rocznie. 

Eksperci przewidują, że za kilka miesięcy, kiedy kryzys zostanie opanowany, ludzie jeszcze bardziej docenią wygodę internetowych zakupów, co może trwale zmienić przyzwyczajenia konsumenckie. W dłuższej perspektywie zmianie ulec mogą też dotychczasowe łańcuchy dostaw. Ze względów bezpieczeństwa spodziewać się można przenoszenia produkcji z Azji bliżej rynków zbytu, co z kolei może przyczynić się do rozwoju dostawców i magazynów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dlatego budować hale chcą dziś już nie tylko deweloperzy komercyjni, ale coraz częściej także mieszkaniowi, którzy mają wolne grunty. Ryzyko jest mniejsze niż chociażby przy budowie lokali na wynajem, które w dobie koronawirusa nie cieszą się już takim wzięciem co wcześniej.

- Mamy wiele zapytań od firm, które wcześniej stawiały różnego rodzaju budynki, a teraz chcą budować hale magazynowe. Najczęściej decyzja taka pokierowana jest potrzebą dywersyfikacji źródeł przychodów – twierdzi Beata Hryniewska z CBRE.

Projektanci branży magazynowo-przemysłowej

Popyt przekłada się również na wzmożony ruch w biurach architektonicznych. - Zainteresowanie jest ogromne. Niemal wszyscy nasi klienci, którzy specjalizowali się w inwestycjach na rynku magazynowym, zwiększyli teraz aktywność. Notujemy też wiele zapytań od nowych podmiotów, chcących rozwinąć swoją działalność w tym sektorze - zauważa Maciej Zuber z pracowni Archas Design, lidera projektów branży magazynowo-przemysłowej w południowej Polsce, mającej w swoim portfolio przeszło 700 tys. metrów kw. zaprojektowanych hal przemysłowych i obiektów usługowych.

Zwraca jednak uwagę, że należy odróżnić inwestycje typowo przemysłowe (np. na potrzeby produkcji) od centrów logistycznych. - O ile przemysł zachowuje się w czasie pandemii dość ostrożnie, tak dla centrów, głównie ze względu na rozwój e-commerce, nastał właśnie złoty czas - twierdzi Maciej Zuber. I dodaje, że koniunkturze sprzyja stabilna sytuacja na rynku budowlanym i utrzymujące się na stałym poziomie ceny.

Również eksperci Colliers International nie zauważają obecnie powodów do zmiany planów deweloperów magazynowych. Według Macieja Chmielewskiego, dyrektora działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w CI budowa nowoczesnych powierzchni będzie się rozwijać „dopóki będzie trwał na nie popyt, a ten, póki co jest niezagrożony”.

Tagi: hale magazynowe

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024
2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024