Aktualności

Grudzień 12, 2008

Zmiana ustawy o samorządach zawodowych

 

13 grudnia 2008 roku w życie wchodzi ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie Ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów i ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z nią osoby posiadające tytuł inżyniera architekta oraz posiadające uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej będą zrzeszane w Izbie Inżynierów Budownictwa.

 

 

 

Nowelizacja ustawy (Dz.U. z 28 listopada 2008 r., nr 210 poz. 1321) wynika
z obowiązku dostosowania się do regulacji dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych, jaki Unia Europejska nałożyła na Polskę we wrześniu 2005 roku (Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r.).

 

 

 

Nowe zapisy uzależniają przynależność do danego samorządu zawodowego od stopnia uzyskanego wykształcenia. Polski model kształcenia, zgodnie z tzw. Deklaracją Bolońską, zakłada dwustopniowość trybu nauczania na wyższych uczelniach architektonicznych. Nowelizacja wprowadza obowiązek przynależności absolwentów wydziałów architektury do różnych samorządów, w zależności od stopnia uzyskanych przez nich kwalifikacji. Osoby, które po zdaniu egzaminu będą posiadać uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie, i które nie legitymują się tytułem magistra, będą od tej pory zrzeszane w Izbie Inżynierów Budownictwa.

 


 

Poza granicami Polski praca w zawodzie architekta będzie możliwa od razu w tzw. automatycznym trybie uznawania kwalifikacji jedynie w przypadku osób, które należą do Izby Architektów. W innych przypadkach taka praca będzie możliwa jedynie po przejściu procesu tzw. uznawania kwalifikacji w systemie ogólnym, który przyznaje państwu przyjmującemu większą swobodę w wydawaniu ostatecznych decyzji.

 

 

 

W trakcie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy Izba Architektów przedstawiła szereg kompleksowych rozwiązań prawnych. Miały one na celu korektę zaistniałych
w procesie legislacji nieścisłości i dopasowania ostatecznego brzmienia ustawy do założeń unijnej dyrektywy. Postulowała ona rozwiązania systemowe, m.in. w zakresie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w Prawie budowlanym, a także dostosowanie Ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów do systemu kształcenia dwustopniowego. Izba Architektów proponowała też dopuszczenie do dobrowolnego członkostwa w Izbie absolwentów uczelni architektonicznych, w celu ułatwienia im odbywania praktyk za granicą (np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii). Ostateczny kształt ustawy nie uwzględnia uwag zasugerowanych przez samorząd zawodowy architektów.

 

 

 

Piotr Rożen, Wiceprezes ds. Legislacji Krajowej Rady Izby Architektów, twierdzi: Zadaniem Izby Architektów jest między innymi sprawowanie pieczy nad wykonywaniem zawodu architekta, dbanie o przestrzeganie zasad etycznych oraz tym samym o jakość i ład otaczającej nas wszystkich przestrzeni. Zmiany, jakie wprowadza ustawa uniemożliwiają nam tę kontrolę i nie uwzględniają wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na architektach, jako przedstawicielach zawodu zaufania publicznego. Według ustawy uznawanie kwalifikacji zawodowych absolwentów wydziałów architektonicznych, którzy uzyskali tytuł „inżynier architekt” (I stopień nauczania) i posiadają uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności architektoniczne,j będzie należało do Izby Inżynierów Budownictwa, a nie jak wskazywałaby logika w Izbie Architektów.

 

 

 

Pełny tekst ustawy oraz nowelizacji dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Izby Architektów www.izbaarchitektow.pl oraz Sejmu RP http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/749.htm. Zmiany omówione w informacji dotyczą art. 1 pkt 2 Ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów i art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy – Prawo budowlane.

Tagi: Ustawa o samorządach zawodowych Izba Architektów

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024