Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Batorego 10 w Piotrkowie Trybunalskim.
Celem konkursu jest uzyskanie koncepcji architektonicznej budynku Archiwum — obiektu łączącego w sobie funkcje: magazynową z zapleczem, udostępniania zasobu, biurową, ekspozycyjno-edukacyjną wraz z niezbędnym zapleczem. Rozwiązania powinny łączyć najwyższą jakość architektoniczną i użytkową z mitygacją i adaptacją do zmian klimatu oraz zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Budynek Archiwum ma być efektywny, w całym cyklu życia, pod względem ekonomicznym, technicznym, środowiskowym i społecznym. Budynek Archiwum nie powinien być generyczny ani anonimowy, lecz nawiązywać do historycznego kontekstu śródmieścia Piotrkowa Trybunalskiego, miasta królewskiego, sejmowego i trybunalskiego.
Archiwa Państwowe jako instytucje otwarte na społeczeństwo, zobowiązane są do uwzględniania potrzeb wszystkich użytkowników, w tym osób ze szczególnymi wymaganiami. Projekt nowego gmachu powinien bazować na zasadzie uniwersalnego projektowania, integrując nowoczesne rozwiązania, które zapewnią dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością oraz z różnorodnymi potrzebami w zakresie percepcji.
Esencją działalności archiwum jest jego zasób — archiwalia, które muszą być odpowiednio chronione. Kluczowe jest zapewnienie właściwych warunków przechowywania, takich jak odpowiednia temperatura, wilgotność i jakość powietrza w wyspecjalizowanych magazynach. Dostęp do zasobów powinien być ściśle kontrolowany i ograniczony wyłącznie do osób upoważnionych. Podstawą działalności są bezpieczne magazyny archiwalne służące wieczystemu przechowywaniu.
Projektowany budynek powinien odzwierciedlać misję, rangę i funkcję Archiwów Państwowych, będąc jednocześnie przestrzenią zachęcającą do odwiedzin i korzystania z gromadzonych zasobów. Kluczowymi cechami obiektu muszą być estetyka, trwałość, nowoczesność i prostota, które harmonijnie współgrają z otwartością, przyjaznością i pełną dostępnością, tworząc przestrzeń inkluzywną i reprezentacyjną. Otoczenie budynku powinno być zaprojektowane jako dobrze wykorzystana przestrzeń publiczna, która będzie miejscem, które jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i użytkowników zasobu archiwalnego.
Zasady konkursu
Konkurs jest konkursem realizacyjnym, ograniczonym, dwuetapowym.
Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych pięć zespołów (zwrot kosztów udziału w drugim etapie 17,5 tysiąca zł). Budżet realizacji (wraz z dokumentacją projektową oraz pracami rozbiórkowymi) wynosi 137 600 000,00 zł brutto, a wynagrodzenie za dokumentację projektową — 5,11% wartości prac budowlanych.
Opracowania studialne i prace konkursowe oceniane będą według trafności i atrakcyjności rozwiązań projektowych, funkcjonalności zaproponowanych rozwiązań oraz walorów eksploatacyjnych, ekonomiki rozwiązań i rozwiązań proekologicznych.
Kształtując bryłę Archiwum, należy dążyć do uzyskania prostego układu konstrukcyjnego. Archiwum powinno być zaprojektowane jako budynek wysokoenergooszczędny i zeroemisyjny, przyjazny dla środowiska, zapewniać wysoki komfort użytkowania, a także w racjonalny sposób minimalizować ślad węglowy wbudowany i operacyjny. Budynek Archiwum ma charakteryzować się niskimi kosztami utrzymania oraz zminimalizowanym zużyciem energii, wykorzystując technologię, materiały i urządzenia energooszczędne oraz odnawialne źródła energii. Budynek ma spełniać wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnością oraz ze szczególnymi potrzebami.
Szczegóły: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-3315768a-830e-446b-8060-c46f9cecee7e