Wydarzenia architektoniczne Lipiec 1, 2008

Bezinteresowna przestrzeń miejska

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 26/06/2008
Data do: 13/07/2008
Miasto: Warszawa

Bezinteresowna przestrzeń miejska
wystawa czynna do 13.07.2008 śr.-pt. w godz. 16.00-19.00
Akcja przed InfoQultura, Plac Konstytucji 4, Warszawa, 3-5 lipca
Przestrzeń bezinteresowna bo choć zadaszona, chłodzona latem, ogrzewana zimą, nie jest podobna do wewnętrznych przestrzeni centrów handlowych. Po co innego do niej przychodzimy, co innego nas do niej wciąga. Przede wszystkim zróżnicowane strefy funkcjonalne i roślinne dające możliwość relaksu, oddechu w samym centrum miasta, które teraz jest korytarzem, przestrzenią do szybkiego przebycia. BPM oferuje ponadto możliwość nie hierarchicznej komunikacji między odwiedzającymi, nie anonimowej i bezpośredniej na tematy ważne społecznie i artystycznie, ze wszystkimi stopniami udziału od pobrania informacji po aktywne uczestnictwo czy współzarządzanie projektami. Chcemy tego dokonać budując przestrzeń z ekologicznych materiałów, energetycznie samowystarczalną,pobierającą energię z gruntu i z przetworzonych odrzutów ciepłego powietrza tunelu metra. Konstrukcja z drewna, gliny i ziemi, zarośnięta na zewnątrz i wewnątrz roślinnością, będzie tworzyć zieloną wyspę ukrywającą w podziemiach wielopoziomowy parking.
Wewnątrz przestrzeń podzielona została na strefy mikroklimatów, w różnym stopni działające na ludzki organizm, pełniące różne funkcje, przechodzące płynnie jedne w drugie i wyodrębnione zmienną roślinnością, temperaturą i światłem. Będą strefy roślin bagiennych, klimatu tropikalnego, suchego umiarkowanego, strefa miejskiego detoxu z podwyższoną zawartością tlenu, ze światłem zbliżonym do słonecznego zimą oraz chłodnego światła i schłodzonego powietrza latem, a także strefa ekspozycji i komunikacji. Pierwsza wersja BPM inspirowana atmosferą oranżerii, przeciwstawianą prawie półrocznemu chłodowi panującemu w naszym klimacie, zakładała oparcie się na roślinności egzotycznej, cechą obecnej jest roślinność rodzima (łopiany, mchy, paprocie, trawy). Znakiem zewnętrznym budowli są sosny, którym chcemy odsłonićekspresyjne korzenie, jak w nadmorskim lesie. W strefach przestrzeni zewnętrznej roślinność miałaby przedłużoną wegetację, zimą podtrzymywanąogrzewaniem gruntu, jak zielone oazy w śród śniegu w pobliżu studzienek rurociągów cieplnych. BPM to wyrastająca z pękającej betonowej skóry placu żywa tkanka, geologiczna struktura, nawiązująca do odwiecznej fantazji o nieokiełznanej naturze ukradkiem biorącej w posiadanie miasto. Koncepcja BPM przetestowana podczas zeszłorocznej akcji na zimnym i zdewastowanym Dworcu Wschodnim doczekała się entuzjastycznego odbioru, łącznie z opiniami, że taka przestrzeń przydałaby się w każdej dzielnicy.
Czy to przedsięwzięcie ma rację bytu w zhierarchizowanej i skomercjalizowanej przestrzeni stolicy? Czy organizatorzy będą w stanie doprowadzić do realizacji? Nie wiemy. Projekt BPM proponują jako alternatywę dla dominującego obecnie kierunku myślenia o rozwoju wspólnej przestrzeni miasta.

Krzysztof Żwirblis, Aleksandra Wasilkowska (projekt architektoniczny)

Współpraca: Karolina Samborska (projekt zieleni), Jola Sikorska (film),Cezary Sankowski (projekt instalacji energii odnawialnej), Paweł Nasierowski(projekt konstrukcji), Piotr Musiałowski (makieta), Krzysztof Nowotka,Magdalena Piwowar (współpraca graficzna), Barbara Jaroń (konsultacja drogowa)

lokal_30 jest miejscem sztuki_wystaw, spotkań, działań performatywnych, które prowadzą: Agnieszka Rayzacher_Michał Suchora_Zuzanna Janin
Galeria lokal_30 ul.Foksal 17b/30, 00-372 Warszawa, lokal30@home.pl


Dodano: 01/07/2008

Konkursy

The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024
The mission of the ADF Design Awards is to discover and recognize the latest and most outstanding designs worldwide and introduce design to people who have not known it. We emphasize how the design...
Listopad 6, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024