Zagadnienia prawne

Grudzień 15, 2024

Nowelizacja 2024 Dyrektywy EPBD - nowe wymogi

Nowelizacja Dyrektywy w sprawie Charakterystyki Energetycznej Budynków (EPBD) z 2024 roku wprowadza istotne zmiany, które po raz pierwszy uwzględniają ślad węglowy budynków liczony w całym cyklu życia.

Nowe świadectwa charakterystyki energetycznej będą musiały obejmować Współczynnik globalnego ocieplenia (GWP). Stanowi to istotny krok w kierunku dekarbonizacji sektora budowlanego i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nowe regulacje są częścią szeroko zakrojonego wysiłku na rzecz dekarbonizacji sektora budowlanego, który odpowiada za około 36% emisji gazów cieplarnianych w UE.

Współczynnik globalnego ocieplenia (GWP) określa wkład budynku w emisje prowadzące do zmiany klimatu, obejmując:

  • Emisje wbudowane w wyroby budowlane, wynikające z produkcji materiałów, transportu i procesu budowy.
  • Emisje operacyjne, powstałe podczas użytkowania budynku, w tym te związane z energią używaną do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i innych funkcji technicznych.

Obliczanie GWP w całym cyklu życia budynku ma na celu kompleksowe zrozumienie i ograniczenie emisji na wszystkich etapach jego istnienia​.

Dokładna metodyka liczenia śladu węglowego w całym cyklu życia jaka będzie wymagana nie jest jeszcze znana. Znamy tylko kluczowe jej elementy, natomiast opracowanie dokładnych wytycznych należy do rządów poszczególnych krajów członkowskich. Więcej na temat metodyki liczenia śladu węglowego w całym cyklu życia opublikujemy wkrótce.

Obowiązek dla nowych budynków

Zgodnie z nowym recastem EPBD 2024 od 2030 roku każdy nowy budynek będzie musiał mieć obliczony GWP w całym cyklu życia. Dla budynków publicznych wymóg ten obowiązuje od 2028 roku​.

Obliczanie GWP ma na celu lepsze zrozumienie wpływu materiałów i technologii budowlanych na środowisko oraz wspieranie wyboru tych o niższym śladzie węglowym.

Zastosowane narzędzia i standardy

Jak wspomniano wcześniej dokładna metodyka liczenia śladu węglowego w całym cyklu życia jaka będzie wymagana nie jest jeszcze znana. Znamy tylko kluczowe jej elementy, natomiast opracowanie dokładnych wytyczny należy do rządów poszczególnych krajów członkowskich.

Obliczenia GWP muszą być zgodne z ustandaryzowanymi metodologiami, takimi jak normy europejskie EN 15978 dotyczące zrównoważonego budownictwa i analizy cyklu życia (LCA), a także z europejskimi ramami Level(s).

Dyrektywa zakłada włączenie obliczania GWP jako obowiązkowego elementu:

Certyfikatów charakterystyki energetycznej budynków, gdzie emisje z cyklu życia będą dodatkowym kryterium oceny.

Paszportów renowacyjnych, które pomogą właścicielom planować modernizację z uwzględnieniem materiałów i technologii o niskim GWP​.

Długoterminowe cele

Wszystkie budynki mają być zgodne z zasadami neutralności klimatycznej, co obejmuje minimalizację GWP w całym cyklu życia. Prawdopodobnie w przyszłości zostaną wprowadzone wartości graniczne w wyrażane w kgCO2 e./m2 lub kgCO2 e. /m2*rok. Na wzór tych, które obowiązują już dziś w Danii, Francji czy Holandii. Jest to związane z promocją gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli ograniczenie emisji wbudowanych poprzez recykling i ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych.

Korzyści płynące z uwzględnienia GWP

Redukcja emisji. Lepsze zrozumienie emisji wbudowanych i operacyjnych pozwoli na wybór bardziej zrównoważonych materiałów i technologii.

Wsparcie innowacji. Zachęta do opracowywania nowych rozwiązań budowlanych o niższym GWP.

Zrównoważony rozwój. Przyczynienie się do globalnych celów klimatycznych i zmniejszenie śladu węglowego budynków.

Wprowadzenie wymogu obliczania GWP w recast EPBD 2024 wyznacza nowy standard w zrównoważonym budownictwie. Jednak musimy pamiętać, że kilka krój UE wdrożyło już kilka lat temu taki wymóg. Trzy z nich wprowadziły nawet maksymalne wartości graniczne. Polska jest na początku tej drogi. Wdrożenie tych analiz wymaga przede wszystkim opisania krajowej metodyki, stworzenia narzędzi w tym baz danych wyrobów budowlanych. Wkrótce będziesz mógł  przeczytać na temat Porównania obowiązujących metodyk liczenia GWP / WLC w wybranych krajach europejskich.

Autorzy:
Michał Pierzchalski

Tagi: Nowelizacja 2024 Dyrektywy EPBD współczynnik globalnego ocieplenia GWP budynki bezemisyjne charakterystyka energetyczna budynków