Zagadnienia prawne

Styczeń 16, 2024

Raport dla działki

Geo-System
Geo-System

Zanim podejmie się decyzję o zakupie warto przeanalizować różne czynniki, takie jak lokalizacja, stan prawny, warunki środowiskowe, które będą miały wpływ na możliwość zagospodarowania nieruchomości.

Potrzebne w tym celu dane gromadzone są w różnych rejestrach publicznych - aby uzyskać kompleksową informację, trzeba je pozyskać, przetworzyć i przeanalizować. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi Raport SmartSDI dla działki udostępniany przez firmę Geo-System. Jest to popularne narzędzie sprawdzone już przez tysiące użytkowników - właścicieli, inwestorów oraz pośredników nieruchomości. Raport ten został nagrodzony przez Ministra Rozwoju i Technologii w konkursie na najlepsze innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.

Wybór idealnej lokalizacji

Należy pamiętać, że kupując działkę pod budowę lub z istniejącą zabudową, nierzadko wybiera się miejsce, w którym będzie się już mieszkać do końca życia. Dlatego lokalizacja jest najważniejsza. Trzeba podkreślić, że o ile decyzja o wyborze regionu Polski jest sprawą indywidualną, to pewien zakres parametrów lokalizacyjnych działki jest stały niezależnie od tego, czy chce się ją kupić w Beskidach, na Kaszubach czy pod Wrocławiem. O czym należy pamiętać? Trzeba sprawdzić, czy wybrana lokalizacja spełnia oczekiwania inwestora pod względem dostępności do komunikacji publicznej, szkół, sklepów i innych istotnych punktów.

Sprawdzenie warunków zabudowy działki

Kluczowe jest upewnienie się, że warunki zagospodarowania działki są zgodne z planami przyszłego właściciela nieruchomości. To także okazja do zweryfikowania obecnych i przyszłych planów rozwoju okolicy - sprawdzenia, czy w sąsiedztwie nie powstanie autostrada lub obiekt przemysłowy, który wpłynie negatywnie na wartość nieruchomości i łatwość użytkowania. W polskim prawie najważniejszym dokumentem, który definiuje sposób zagospodarowania nieruchomości, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP może być konieczne wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.

Inne ważne parametry działki

Przed zakupem działki należy również sprawdzić, jakie inne czynniki mogą wpłynąć na możliwość jej zabudowania. Dotyczy to zarówno aspektów środowiskowych, w tym zagrożenia powodziowego, jak i antropogenicznych, np. występowania obiektów uciążliwych. Warto zwrócić uwagę na:

  • zagospodarowanie terenu - istniejące i planowane;
  • otoczenie nieruchomości (m.in. dostęp do mediów oraz bliskość obiektów uciążliwych);
  • ukształtowanie terenu;
  • uwarunkowania natury środowiskowej (np. bliskość terenów chronionych lub zalewowych);
  • historię nieruchomości i zmian w jej otoczeniu.

Raport SmartSDI - wiarygodne i sprawdzone rozwiązanie

Wszystkie wymienione czynniki wpływające na atrakcyjność działki można sprawdzić w usłudze Raport SmartSDI - w jednym miejscu prezentowane są dane pochodzące z kilkudziesięciu oficjalnych rejestrów urzędowych. W bazie firmy Geo-System znajduje się ponad 38 mln działek i 8 mln adresów z całej Polski aktualizowanych na bieżąco.

Raport SmartSDI dla działki można zamówić online, a wynik otrzymuje się niemal natychmiastowo. Wystarczy podać numer ewidencyjny działki lub wskazać nieruchomość na mapie. Dokument zostanie przygotowany w ciągu kilku minut i wysłany na adres e-mail w formacie PDF. 

Raport SmartSDI to nie tylko źródło cennych informacji, lecz także sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niemu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem działki lub budową na niej. Raport może być także pomocny, by negocjować lepszą cenę i warunki umowy ze sprzedawcą.

Źródło: Geo-System

Tagi: geolokalizacja zakup nieruchomości analiza działki

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024

Wasze projekty

Wardrobe design
Lipiec 4, 2024
Interior design of the hallway
Lipiec 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024
Już 22 czerwca 2024 startuje festiwal Gdynia Design Days (GDD) pod hasłem Gdynia-Zdrój.
Czerwiec 19, 2024