Wnętrza

Listopad 28, 2008

100 lat barcelońskiego dizajnu…

Ramon Benedito - wystawa prac
Ramon Benedito - wystawa prac

Wykład Ramona Benedito był wnikliwym spojrzeniem na historię wzornictwa barcelońskiego uwzględniającym pomijany często wkład wielu firm i szkół w rozwój katalońskiego stylu.

W dniach 20-23 listopada w trzech polskich miastach zagościł dizajn w światowym wydaniu. Hiszpański dizajner Ramón Benedito, który był gościem specjalnym konferencji zorganizowanych w ramach „Projektu Dizajn”, odwiedził Warszawę, Kraków oraz Cieszyn.

„Projekt Dizajn” to spotkania projektantów z projektantami, prezentacja sylwetek i dorobku czołowych przedstawicieli europejskiego wzornictwa. Tegoroczna odsłona przebiegła pod znakiem dizajnu hiszpańskiego, „Projekt Dizajn” gościł bowiem Ramona Benedito. Cykl wykładów „100 lat dizajnu w Barcelonie” wzbogacony został wystawą prezentującą projekty studia Benedito Design, takie jak ceramika ROCA z serii Hall, naczynia Fundix, wideofony Halo, lampa podłogowa Leila, baterie ROCA z serii Moai, młynek do kawy Multipunto, urządzenie medyczne Visual Map, doniczka na storczyki i in. Prezentacja prac Ramona Benedito ukazała szeroki zakres jego twórczości, obejmujący nie tylko wyposażenie naszych domów, ale i wiele urządzeń elektronicznych. Ramón Benedito przyznaje: „Każdy nowy projekt jest dla mnie wyzwaniem. Staram się tworzyć przedmioty, które łączą w sobie funkcjonalność z wyobraźnią. Moją twórczość można zdecydowanie określić jako minimalistyczną, minimalizm jest bowiem dla mnie formą doskonałą. Nie twierdzę, że moje prace są doskonałe. Do tego jednak wytrwale dążę. Otrzymałem bardzo dużo prestiżowych nagród, wygrałem wiele konkursów, ale także sporo przegrałem. Dlatego każdy nowy projekt traktuję jako wyzwanie”.

Ramon Benedito

100 lat dizajnu w Barcelonie
Barceloński dizajn, dzięki swemu oryginalnemu wyrazowi, stał się jedną z ikon projektowania. Wykład Ramona Benedito był wnikliwym spojrzeniem na historię wzornictwa barcelońskiego uwzględniającym pomijany często wkład wielu firm i szkół w rozwój katalońskiego stylu. Dizajner przywołał także najbardziej znane nazwiska i dzieła sztuki: Antonia Gaudiego i jego słynne meble, Salvadora Dali, którego malarski styl stał się wytyczną dla dizajnerów, oraz krzesło Barcelona, które stworzył Mies van der Rohe.

Ale historia dizajnu w Barcelonie to nie tylko znane nazwiska – to także słynne szkoły projektowania Elisava i EINA oraz wydawnictwa, które od ponad stu lat specjalizują się w propagowaniu sztuki projektowania i wyłanianiu nowych nazwisk wielkich twórców. Jednym z takich wydawnictw jest założone w 1902 roku Gustavo Gili, dzięki któremu ukazały się m.in. projekty firmy meblowej Escofet i unikatowych sklepów Vinçon czy dokonania producentów obuwia takich jak firma Camper.

Wystawa prac studia Benedito Design

Ważnym wydarzeniem okazała się olimpiada w 1992 roku, która dzięki pracom znanych i wielokrotnie nagradzanych architektów uczyniła z Barcelony stolicę światowego dizajnu. Przestrzeń miejska Barcelony słynie z oryginalnych i funkcjonalnych rozwiązań z dziedziny architektury krajobrazu, co decyduje o niepowtarzalnym wizerunku miasta.
Podsumowanie 100 lat rozwoju dizajnu w sercu Katalonii uwidacznia nie tylko jej wkład w historię światowego dizajnu, ale przede wszystkim w nasze codzienne życie, w którym zagościła sztuka.

Z pasją o życiu codziennym
Konferencja „Projekt Dizajn” w Cieszynie miała bardziej rozbudowany charakter niż spotkania w Warszawie i Krakowie – wzbogacona została o wykład „Formy przemysłowe”. Ramón Benedito przedstawił słuchaczom nie tylko dorobek swojego studia Benedito Design, ale także ideę, która przyświeca jego pracy.

Wystawa prac studia Benedito Design

Dizajn, jak twierdzi Ramón Benedito, to nie tylko przedmioty i formy – to rodzaj refleksji, misja. „Nasze życie nabrało zawrotnego tempa, szybko zmieniają się więc nasze potrzeby i wymagania” – mówi Ramón Benedito. „Projektowanie stało się zależne od wielu czynników i stanęło przed nowymi wyzwaniami. Dizajnerzy nie uniknęli związku z marketingiem, który stał się nieodłączną częścią realizacji projektu. Kultura konsumpcyjna wymaga bowiem nie tylko dopasowania dizajnu do stylu życia konsumentów, ale tworzenia go na nowo i tym samym – kreowania naszej rzeczywistości”.

Dizajn powinien być przeciwstawieństwem pustej stylizacji, stanowić świadomy wybór i opierać się na prostocie i funkcjonalności – w nich bowiem tkwi siła i doskonałość. Winien również wynikać z pasji i poświęcenia projektanta oraz opierać się na jego zmyśle obserwacji.

Pasja Ramona Benedito najlepiej widoczna była w jego projektach – minimalistycznych, ale jednocześnie dokładnych, z zaplanowanym każdym detalem i drobiazgiem: w specjalnej doniczce na orchideę z miejscem na gromadzenie nadmiaru wody, młynku do kawy z regulacją kruszenia ziaren, a nawet w projekcie krzesła inspirowanym pozycją z Kamasutry.

Źródło: S4

Tagi: Ramon Benedito design architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Wrażliwa twarz dyplomacji w architekturze budynku ambasady RP w Berlinie. Wypowiedź autorska: Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci. | fot.: Konrad Laskowski
Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance....
Styczeń 20, 2025
fot.: Daisuke Shima
Celem projektowym było połączenie historii z teraźniejszością. Zaprojektowane przez japońskie biu...
Styczeń 7, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021