Adaptacja poddasza na muzeum

Dotychczas zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu, liczące około dwudziestu tysięcy eksponatów, można było oglądać na trzech piętrach. Przestrzeni było zbyt mało, dlatego podjęto decyzję o adaptacji poddasza. Dzięki temu muzeum zyskało ponad 2600m2.
Adaptacja strychu
Zadanie polegało na wykonaniu prac na całej powierzchni poddasza. Wzmocnione zostały elementy konstrukcji dachu i wymienione jego pokrycie. Wykonano także samonośną konstrukcję dla podłóg, a pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami na poddaszu postawiono ścianki działowe. Zbudowane zostały również ogólnodostępne pomieszczenia sanitarne, zmienione instalacje centralnego ogrzewania, wentylacja i klimatyzacja. Muzeum wyposażono także w system telewizji dozorowej, system sygnalizacji pożaru, włamania, napadu oraz kontroli dostępu. Dzięki zabezpieczeniu przeciwpożarowemu głównej konstrukcji nośnej, uzyskano odporność ogniową na 120 minut.

Ogólna przebudowa
Aby w pełni użytkować poddasze, trzeba było wprowadzić zmiany także na innych kondygnacjach. Na parterze część korytarzy zaadoptowano na drogę ewakuacyjną. W tym celu, między innymi przesunięto drzwi prowadzące do galerii w południowo–wschodnim skrzydle i do pomieszczeń administracyjnych w skrzydle południowo–zachodnim; wyburzono istniejący szyb windowy dźwigu towarowego oraz wzniesiono nowe klatki schodowe przylegające bezpośrednio do ściany zewnętrznej południowego skrzydła.
Wartość inwestycji to 13 milionów złotych. Większość środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Adaptację przeprowadziła wrocławska firma Integer, specjalizująca się w odbudowie i renowacji zabytków.

Ekspozycja na światowym poziomie
Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w kraju. Promuje polską sztukę współczesną, urządzając wystawy nie tylko w swojej siedzibie, ale także podczas międzynarodowych festiwali m.in. w Cagnes-sur-Mer, São Paulo, New Delhi czy w Faenzie.
W nowo powstałej galerii będzie można podziwiać rzeźby światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, która specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych zwanych od jej nazwiska abakanami. W swoich pracach wykorzystuje głównie tkaninę, kamień, drewno i brąz. W zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się największa kolekcja abakanów na świecie. Na poddaszu wystawiane będą także dzieła współczesnych twórców z Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.
