Wnętrza

Kwiecień 8, 2011

Adaptacja poddasza na muzeum

Adaptacja strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu na sale ekspozycyjne
Adaptacja strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu na sale ekspozycyjne

Dotychczas zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu, liczące około dwudziestu tysięcy eksponatów, można było oglądać na trzech piętrach. Przestrzeni było zbyt mało, dlatego podjęto decyzję o adaptacji poddasza. Dzięki temu muzeum zyskało ponad 2600m2.

Adaptacja strychu

Zadanie polegało na wykonaniu prac na całej powierzchni poddasza. Wzmocnione zostały elementy konstrukcji dachu i wymienione jego pokrycie. Wykonano także samonośną konstrukcję dla podłóg, a pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami na poddaszu postawiono ścianki działowe. Zbudowane zostały również ogólnodostępne pomieszczenia sanitarne, zmienione instalacje centralnego ogrzewania, wentylacja i klimatyzacja. Muzeum wyposażono także w system telewizji dozorowej, system sygnalizacji pożaru, włamania, napadu oraz kontroli dostępu. Dzięki zabezpieczeniu przeciwpożarowemu głównej konstrukcji nośnej, uzyskano odporność ogniową na 120 minut.

Adaptacja strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu na sale ekspozycyjne

Ogólna przebudowa

Aby w pełni użytkować poddasze, trzeba było wprowadzić zmiany także na innych kondygnacjach. Na parterze część korytarzy zaadoptowano na drogę ewakuacyjną. W tym celu, między innymi przesunięto drzwi prowadzące do galerii w południowo–wschodnim skrzydle i do pomieszczeń administracyjnych w skrzydle południowo–zachodnim; wyburzono istniejący szyb windowy dźwigu towarowego oraz wzniesiono nowe klatki schodowe przylegające bezpośrednio do ściany zewnętrznej południowego skrzydła.

Wartość inwestycji to 13 milionów złotych. Większość środków pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Adaptację przeprowadziła wrocławska firma Integer, specjalizująca się w odbudowie i renowacji zabytków.

Adaptacja strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu na sale ekspozycyjne

Ekspozycja na światowym poziomie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w kraju. Promuje polską sztukę współczesną, urządzając wystawy nie tylko w swojej siedzibie, ale także podczas międzynarodowych festiwali m.in. w Cagnes-sur-Mer, São Paulo, New Delhi czy w Faenzie.


W nowo powstałej galerii będzie można podziwiać rzeźby światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, która specjalizuje się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych zwanych od jej nazwiska abakanami. W swoich pracach wykorzystuje głównie tkaninę, kamień, drewno i brąz. W zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego znajduje się największa kolekcja abakanów na świecie. Na poddaszu wystawiane będą także dzieła współczesnych twórców z Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

Adaptacja strychu Muzeum Narodowego we Wrocławiu na sale ekspozycyjne

Tagi: adaptacja strychu ekspozycje muzeum architektura wnętrz wnętrza adaptacja poddasza

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Polska Świat

Stadion w Wenecji stanowi część większego projektu - Bosco dello Sport - wielofunkcyjnego centrum o powierzchni 116 hektarów.
Stadion stanowi część większego projektu - Bosco dello Sport - wielofunkcyjnego centrum o powierz...
Kwiecień 28, 2025
Willa Papiernia | elewacja frontowa
Dobiegła końca budowa kameralnego apartamentowca Willa Papiernia na osiedlu Mirków w historycznej...
Kwiecień 9, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021