Wnętrza

Marzec 3, 2021

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda
Bioteka - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor projektu: GK-Atelier Grzegorz Kłoda

Od 11 stycznia 2021 roku, w Lublinie przy Al. Racławickich działa Bioteka. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za projekt odpowiada pracownia GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Póki co, z powodu pandemii, mieszkańcy miasta mogą korzystać z jej bogatych zbiorów - 18 tys. książek, 9 tys. audiobooków, 7 tys. filmów i albumów muzycznych. Kiedy obostrzenia zostaną zniesione, będzie mogła się stać także punktem spotkań i wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

Inspiracją dla projektu biblioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Architekci zdecydowali, że jej wnętrza będą naturalną kontynuacją ogrodu. W projekcie wykorzystano przede wszystkim drewno i roślinność.

Sam lokal, w którym bibliotek powstała ma ciekawą historię. W latach '60 powstał tam Fafik, a potem Karczma Słupska, która przez kilka dekad funkcjonowania osiągnęła status kultowej. Chyba nie ma mieszkańca Lublina, który by jej nie kojarzył chociaż z nazwy. Po zamknięciu karczmy, lokal przez wiele lat stał pusty. Dlatego projektując Biotekę architektom zależało, aby w takim miejscu powstało coś wyjątkowego.

 

Jedna przestrzeń - wiele funkcji

Duży nacisk położony na to, aby biblioteka była funkcjonalna, nowoczesna oraz dawała możliwość wykorzystania jej przestrzeni na różne sposoby. Dlatego zaraz przy wejściu przewidziano miejsce dla niewielkiej galerii sztuki. Jest to przestrzeń przygotowana do prezentacji wystaw czasowych. Ściany są pokryte mchem oraz tynkiem imitującym beton architektoniczny w różnych odcieniach szarości. Ze ścian wystają prostokątne donice, na tle których będą prezentowane wystawiane prace. Na posadzce stoją podświetlane kubiki, które mogą pełnić rolę postumentów jak i siedzisk.

 

  • Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest strefa relaksu z ogromną kanapą. Znajduje się tu regał na rośliny, który będzie służył propagowaniu idei Plant Swap, czyli bliźniaczej idei do bookcrossingu tylko tym w tym wypadku zainteresowani będą wymieniali się roślinami.

 

  • Sala główna to przestrzeń umożliwiająca organizację różnorodnych wydarzeń. Obok znajduje się sala dla dzieci z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt, w której również mogą być organizowane multimedialne imprezy.

W budynku znajduje się również strefa audiobooków z siedziskami we wnękach umożliwiającymi ich odsłuch. Znajdziemy także pokój do gier planszowych i zajęć w niewielkich grupach. Jest ono wygłuszone kolorowymi panelami oraz znajduje się w stosunkowo ustronnym miejscu. Ważnym pomieszczeniem jest także sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała biblioteka jest pozbawiona barier architektonicznych.

Tagi: wnętrz publiczne architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021