Wnętrza

Maj 4, 2023

Biuro Grape Up w budynku postindustrialnym

fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak

Dawna fabryka Peterseima w krakowskiej dzielnicy Grzegrzółki po renowacji oferuje komfortowe biura z industrialnym duchem. Biuro Grape Up, położone w kompleksie Loft park, zostały zaprojektowane przez Iliard Architecture & Interior Design. Projekt łączy nowoczesność z dawną historią budynków.

Klient postawił przed nami zadanie stworzenia atrakcyjnej, przyjaznej do pracy przestrzeni, w której dominuje swoboda i nieformalny na co dzień klimat – mówi Dominika Stygar z pracowni Iliard Architecture & Interior Design. Dodatkowo inwestor oczekiwał transparentności, otwartości i rozległej, otwartej przestrzeni wspólnej, w której pracownicy mogą się spotykać, wymieniać pomysły i wspólnie spędzać czas, a także regenerować się w strefach odpoczynku. Zależało nam, aby biuro w jak największym stopniu ożywić, nadać mu charakter przyjazności i przytulności oraz wprowadzić szereg miejsc, w których pracownicy mogą komfortowo pracować i spędzać czas wolny. To wszystko chcieliśmy uzyskać w typowo industrialnej, początkowo bardzo surowej przestrzeni, którą musieliśmy ujarzmić i stworzyć z niej wysokiej klasy biuro dla pracowników z branży IT, którzy potrzebują wzajemnej inspiracji, energii i kreatywności, a także skupienia i wyciszenia.

fot.: Tomasz Osiak
Przyjazne wnętrza biurowe - opis projektu

Biuro Grape Up, firmy konsultingowo technologicznej z branży IT, zajmuje powierzchnię 1500 m2 i składa się z parteru oraz antresoli. W dolnej części zapewniona została otwarta przestrzeń z miejscami do wspólnej pracy i spotkań, a także gabinety przeznaczone dla osób potrzebujących ciszy i skupienia oraz sale spotkań i sale konferencyjne. Na antresoli znajdują się otwarta przestrzeń z miejscami pracy o charakterze open space, pomieszczenie z częścią kuchenno-jadalnianą oraz strefa chill-out, które integrują, pobudzają i pozwalają znaleźć przestrzeń do odprężenia w codziennej pracy.

We wnętrzach, które cechuje typowo fabryczny klimat, projektanci wprowadzili jako dominujący materiał szkło zapewniające lekkość, przestronność i transparentność. Przyjazność podkreśla wszechobecna roślinność, której zadaniem jest także ożywienie poprzemysłowego wnętrza. W części jadalnej, przy obszernym stole, znajduje się największe w biurze drzewo oliwne, a pozostałe części biura wypełniają liczne donice z przyjaznymi dla zdrowia pracowników roślinami. Zielone akcenty znajdują się także na części podłóg, gdzie z uwagi na brak dostępu do światła dziennego, nie można wprowadzić naturalnej roślinności.

W biurze, poza zielenią dominuje połączenie bielonego i naturalnego drewna z szarościami, grafitem i czernią oraz dodającymi energii czerwonymi akcentami. W ten sposób architektom udało się połączyć zastane w biurze beton, stal, otwartą więźbę dachową z wyeksponowanymi podsufitowymi instalacjami z nowoczesnym, nadającym energii wnętrzem biurowym. Dla podkreślenia industrialnego charakteru miejsca architekci zdecydowali się wprowadzić do wnętrz cegłę, która doskonale koresponduje z głównym materiałem, jaki został wykorzystany do budowy starej fabryki.

 

fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak
fot.: Tomasz Osiak

Tagi: wnętrza biurowe

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Polska Świat

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021