Lofty na Manhattanie

Loft zaprojektowany zgodnie z kanonami nowojorskiej stylistyki pracowni WXY. Przeznaczony jest dla właściciela jednej z największych firm recyklingowych na świecie.

Loft mieszkaniowy ma powierzchnię 4000 m.kw., położony jest w dzielnicy Flatiron na Manhattanie. Wyważenie i budżet stanowiły priorytet dla klientów, którzy oczekiwali powierzchni mieszkalnej dopasowanej do potrzeb codziennego życia dla siebie i dla trojga dzieci, przestrzeni która dostarczyłaby miejsca do życia towarzyskiego, zawodowego jak i prywatnego. Wiele materiałów pochodzących z recyklingu znalazło tu zastosowanie.
Wnętrza
Celem projektowym było znalezienie sposobu na najlepsze wykorzystywania przestrzeni. "Usiłowaliśmy wrócić do pierwotnych oryginalnych i prostych koncepcji, odzyskując pożądaną otwartość byłej przemysłowej przestrzeni, wprowadzając wyszukane materiały i detale i dbając jednocześnie o zachowanie ładu." Aby osiągnąć to, wyburzono ściany i wyeksponowano centralną oś kutych stalowych kolumn oraz przywrócono oryginalny sztukatorski sufit tynkowy. Kuchnia została zaprojektowana z ekologicznych elementów szklanych, z podwieszonym stropem panelowym, który wydaje się płynąć, by utworzyć nowe wydzielony ośrodek „ loftu” .

Oświetlenie
Badanie materiału doprowadziło do zastąpienia zrujnowanej drewnianej podłogi kompozytem zrobionym z cementu i produktami recyklingu. Oświetlenie płaszczyzn ścian (okna wychodzą na północ) było krytyczne do jego właściwej transformacji. System kontroli umożliwia wstępną regulację oświetlenia, które jednocześnie uwzględnia różne scenariusze użytkowania przestrzeni mieszkalnej, wspomagając tym samym zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej. Priorytetem stały się rozwiązania proste jak np. użycie wentylatorów, wycieraczek i wytłumienie akustyczne; czyli wszystko co wpływa na zrównoważony styl życia mieszkańców .
Subtelne współdziałanie zmiennego oświetlenia ścian o zmiennej przezroczystości określają przestrzenie funkcjonalne. Poprawiają objętościowy impakt przestrzeni i zapewniają poczucie organizacji otwartej powierzchni. Niektóre rozwiązania jak np. ekrany z nierdzewnej siatki stalowej, ekrany z perforowanych płyt metalowych - pochodzących z odzysku - maskujące grzejniki nawiązują do przemysłowego charakteru „loftu”; inne natomiast, jak tkaniny i panele akustyczne poprawiają akustykę pomieszczenia, środowiska które jest częścią poprzedniego bytu architektonicznego.
Kompozycja jako całość tworzy ciąg dynamicznych zależności wizualnych.







Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski
Zobacz także
Komentarze
obrzydliwość
Dodano: Wtorek, 10 Listopad 2009, 09:31, Autor: obserwator
wyposażenie loftów - SPACE concept store
Dodano: Wtorek, 29 Wrzesień 2009, 05:40, Autor: Anna Olszewska
dot.obrzydliwosć
Dodano: Niedziela, 31 Styczeń 2010, 13:33, Autor: JUlia