Moskiewskie kino według projektu Roberta Majkuta

Projekt wnętrz rosyjskiego kina Kronverk w Moskwie jest to aranżacja, której siłę wyrazu stanowi przemyślany na nowo wschodni przepych, wyrażony nowoczesnymi środkami wyrazu i oparty o najnowsze osiągnięcia technologiczne. Zastosowane wzory i formy stanowią współczesną interpretację motywów znanych z innych epok lub tradycyjnej ornamentyki.
Cechę charakterystyczną stanowi, dające się powtarzać zarówno w nowych, jak i istniejących kinach rozwiązanie spójnej i konsekwentnej organizacji przestrzennej i identyfikacji wizualnej.
Autorem projektu jest studio Robert Majkut Design.

Cel projektu
Celem projektu było wprowadzenie nowego modelowego standardu dla obiektów kinowych, który mógłby być wdrażany w należących do sieci obiektach i podnosiłby kulturę multipleksu na nieznany dotąd w Rosji, wysoki poziom. Punktem wyjścia dla tego projektu były ustabilizowane i rozpoznawalne elementy identyfikujące markę Kronverk – a mianowicie charakterystyczne logo oraz kolorystyka.

Idea projektu
Opracowana koncepcja stanowi płynne rozwinięcie obecnych w logotypie kształtów i równowagi barw. Wszystkie obecne w tym projekcie przestrzenne formy geometryczne są konsekwencją gry linii, która wynika ze znaku – przede wszystkim z zawartego w nim symbolu korony. Wyprowadzenie tych linii, ich multiplikacja i krzyżowanie stworzyło dla tej koncepcji elastyczną matrycę form, która daje się modyfikować, tworząc poszczególne moduły kolorystyczno-geometryczne. W ten sposób dla każdej ściany czy stropu istnieje wspólna matryca, można dla nich odnaleźć odpowiednik w poszczególnych elementach znaku.

Aranżacja wnętrz
Pomimo zastosowania spójnej kolorystyki i geometrii we wnętrzach kina Kronverk, każda ze stref charakteryzuje się wyraźnie skodyfikowaną i odrębną estetyką. Wejście do kina, nowoczesne i zgeometryzowane, prowadzi do strefy hallu – bardzo charakterystycznego, rozczłonowanego tunelu, podzielonego na przestrzenne moduły ze strefami siedzisk, na którego suficie rozgrywa się gra świetlnej koronki diodowej. Alkohol Bar, ze względu na skalę i nasycenie barw, ma wywoływać wrażenie przestronności. Całkowicie monochromatyczny, żółty VIP Bar daje poczucie zanurzenia w niezwykłej i energetyzującej przestrzeni, ozdobionej graficznymi motywami. W opozycji do tego Salonik VIP tworzy klimat intymności i wrażenie bycia incognito w pomieszczeniu wykończonym szlachetnymi materiałami, utrzymanym w odprężających tonach czerni i fioletu. Niezwykłym rozwiązaniem jest zastosowanie bieli w korytarzach, silnie kontrastującej z ciemnością kinowych sal. Każde pomieszczenie w tym kinie jest więc wyraźnie zdefiniowane, funkcjonalnie i estetycznie – w ramach wspólnego wzorca wyprowadzonego z logotypu.
Bazowe kolory marki Kronverk zastosowane we każdej ze stref, powtarzają się odmienione przez różne style i nastroje. Istotne w tym projekcie był wybór materiałów i technik wykończenia – estetycznych i jednocześnie ekonomicznych, dających się łatwo powtarzać w różnych konfiguracjach, co jest optymalnym rozwiązaniem w założeniach sieciowych. Funkcję dekoracyjną w tym wnętrzu odgrywa jednak nie tylko materiał, lecz forma i kolor, a przede wszystkim ciekawy i zaskakujący pomysł na połączenie pozornie odległych sobie estetyk.






O pracowni Robert Majkut Design Studio
Robert Majkut Design Studio działa od 15 lat jako wyspecjalizowane studio designerskie. Realizuje projekty dla obiektów komercyjnych, wymagających kompleksowej obsługi – obejmującej Design Miejsca, wzornictwo i elementy identyfikacji wizualnej.
O Kronverk Cinema
Kronverk Cinema znajduje się w ścisłej czołówce rosyjskich sieci kinowych. Należy do niej 15 obiektów kinowych w największych miastach Rosji oraz jeden na Ukrainie.
nieznany poziom
Dodano: Poniedziałek, 26 Grudzień 2011, 05:56, Autor: nvmkas