Wnętrza

Marzec 18, 2009

Oświetlenie wnętrza - światło rozproszone

Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi nie tylko uzupełnić, lecz także wzbogacić aranżację pomieszczeń o niepowtarzalny urok i wyjątkową atmosferę. Ważna jest jego właściwa intensywność oraz kolor.

Sposób oświetlenia wnętrz ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i zawodową aktywność. Co więcej – tworzy również atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i intymności, a tym samym wzbogaca pomieszczenie, wydobywając jego ukryty urok. Ważną jego cechą jest intensywność – zbyt mocne światło powoduje wrażenie monotonności i braku intrygujących kontrastów. Doskonałym rozwiązaniem, coraz popularniejszym w nowoczesnej aranżacji wnętrz, jest oświetlenie rozproszone, uzyskiwane dzięki zastosowaniu większej ilości niewielkich źródeł światła. Jeśli dodamy do tego możliwość operowania kolorem, otrzymamy unikalny efekt dekoracyjny, pozwalający współtworzyć przestrzeń pełną plastyczności i niezwykłego uroku.

Świetlista moc barw
Barwy w naszym otoczeniu mają istotny wpływ na nastrój – daltego tak wielką wagę przywiązujemy do kolorystycznego elementu w wystroju naszych domów i mieszkań. Dokładnie i z rozmysłem dobieramy odcienie ścian oraz mebli, by stworzyć klimat nie tylko odpowiadający naszym gustom, lecz także pozytywnie nastrajający zarówno do działania, jak i odpoczynku.
Dyskretne światło jakie dają oprawy LED Music Line w czterech kolorach białym, czerwonym, zielonym lub niebieskim - pozwala na zastosowanie tego oświetlenia we wnętrzach o różnym wystroju, nie burząc ich dotychczasowej aranżacji. Wręcz przeciwnie – właściwy dobór koloru światła oraz umieszczenie opraw w odpowiednich miejscach na ścianach, w podstopnicach schodowych lub meblach mogą nadać pomieszczeniom nowego, ukrytego dotąd uroku, a także przyczynić się do utworzenia świetlnych alejek-ciągów komunikacyjnych wskazujących kierunek.

Biel jest uniwersalna – jest idealnym partnerem dla innych kolorów – światło o tej barwie będzie więc doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie potrzebujemy oświetlenia dyskretnego. Biel budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą, potęguje również wrażenie czystości – będzie więc odpowiednie do pomieszczeń o charakterze użytkowym. Łagodne w mocy i silne rozproszone stanowić będzie jednocześnie unikalną dekorację jak i pomoc przy wyznaczeniu dróg komunikacji. Świetlista biel wyostrza postrzeganie kształtów i optycznie powiększa warto więc użyć do wyznaczenia i rozjaśnienia ciągów komunikacyjnych, schodów, szafek kuchennych czy niedużych pokoi.

Świato błękitne i zielone to rozwiązanie dla tych, którzy szukają oryginalności – obie niezwykłe barwy stanowić będą zaskakujące urozmaicenie wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i tych utrzymanych w tonie nowoczesnego, minimalistycznego designu. Zieleń wpływa kojąco i relaksująco, kreuje przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi i wyciszeniu w miejscach domowych i komercyjnych. Światło w zielonym kolorze w niepowtarzalny sposób podkreśli również urok tak często stosowanych w wystroju wnętrz odcieni brązów, harmonijnie zgra się też z zielenią roślin doniczkowych. Nastrój zadumy i uspokojenia pomoże osiągnąć również światło w kolorze błękitu – warto zamontować je w pomieszczeniach, w których relaksujemy się. Lekko rozproszone, napełni je chłodnym, czystym blaskiem, korzystnym w pomieszczeniach takich jak sypialnia, pokój telewizyjny, barek, czy recepcja.

Czerwień to kolor który we wnętrzu dominuje i optycznie je zmniejsza, a tym samym – daje wrażenie przytulności. To także kolor radosny i pozytywny, stymulujący i energetyzujący – warto więc je wykorzystać w pokojach ćwiczeń i fizycznej aktywności oraz w klubach, pubach czy dyskotekach. Pomieszczenia codziennego użytku zyskają dzięki nim szczególnie jesienią i zimą, pozytywnie wpływając na nastrój i witalność. Niezastąpione będą w kuchni i jadalni – nic bowiem nie poprawia apetytu tak, jak odrobina tego koloru. Pomimo swojej energetycznej mocy nie będzie nachalne – dyskretnie stworzy klimat zmysłowego smaku i tajemnicy.

Zdjęcia Skoff

Źródło: Skoff

Autorzy:
og

Tagi: architektura wnętrz oświetlenie aranżacje

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The participants should take into consideration the advances in technology, the exploration of sustainable systems, and the establishment of new urban and architectural methods to solve economic, s...
Kwiecień 22, 2025
The Call for Ideas “A Vision for Rome” is the competition of ideas for the Rome of the future that confirms the vision and evolution of a project that grows with the city and for the city.
Kwiecień 22, 2025

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Polska Świat

Willa Papiernia | elewacja frontowa
Dobiegła końca budowa kameralnego apartamentowca Willa Papiernia na osiedlu Mirków w historycznej...
Kwiecień 9, 2025
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej | autor projektu: Tremend | fot. Bartosz Makowski
Dom Turka w Augustowie stanie się Domem Pamięci Obławy Augustowskiej. Za odrestaurowanie zabytkow...
Marzec 26, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021