Scenariusz wystawy o historii Górnego Śląska

Prezentowany projekt zwyciężył w konkursie na scenariusz wystawy stałej „Historia Górnego Śląska”, która powstanie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Autorem projektu jest firma AdVenture Multimedialne Muzea z Katowic.
Motywem przewodnim zwycięskiego projektu nazwanego „Światło historii” są słowa ks. Emila Szramka o Śląsku jako pomoście, nagrodzie, pobojowisku i narożniku. Multimedialna wystawa będzie mieścić się 14 metrów pod ziemią, na najniżej kondygnacji Muzeum, którego otwarcie w nowym miejscu (na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”) planowane jest na 2013 rok. Opowieść historyczna wystawy prowadzona będzie po polsku, niemiecku, angielsku, w gwarze śląskiej oraz brajlem.




Opis projektu
Główny gmach nowej siedziby Muzeum Śląskiego to budowla mieszcząca się pod ziemią, na terenie dawnej Kopalni “Katowice”. Ponad powierzchnię wystają tu jedynie szklane prostopadłościany - świetliki, przez które światło słoneczne wnika w podziemne kondygnacje.
Konkursowy projekt rozwija ideę architektury muzeum - poprzez bryłę centralnie umieszczonego świetlika w przestrzeń ekspozycyjną dostaje się również metaforyczne „światło historii”. Rozchodząc się rozświetlonymi korytarzami po liczącej 1364 m2 przestrzeni ekspozycyjnej zasila pojawiające się w kolejnych salach iluminacje scenograficzne, w postaci m. in. żaru rozpalonej surówki, blasku pałacowego oświetlenia czy rozjarzonego pęknięcia ulicy.
Centralna przestrzeń ekspozycji otaczająca główny świetlik pełni funkcję obszaru „Duchowość”. Symbolika ta podkreśla ponadczasowy charakter religii i świata metafizycznego. Przestrzeń ta wraz z rozchodzącymi się promieniście korytarzami posłużyła również do wykreowania logo ekspozycji.
Idea projektu
Motywem przewodnim narracji wystawy jest myśl ks. Emila Szramka, w której autor zdefiniował Górny Śląsk jako ziemię pełniącą w różnych okresach historii funkcję pomostu, nagrody, pobojowiska i narożnika - pojęcia te znajdują swe rozwinięcie w czterech korytarzach odchodzących od przestrzeni świetlika.
Zwiedzanie ekspozycji przebiega wzdłuż ścieżki chronologicznej - opowieść budowana jest za pomocą scenograficzno-filmowych środków wyrazu, oddziałujących na emocje zwiedzającego, pozwalając mu na osobiste przeżywanie zdarzeń. Odbiorca zostaje wciągnięty w środek wiru historii, może poczuć się jak bezpośredni świadek kluczowych jej momentów, starać się zrozumieć fenomen Górnego Śląska.
Kolejne pomieszczenia ekspozycyjne to charakterystyczne miejsca, które stają się centralnymi punktami konkretnych wydarzeń historycznych: ulica, sala fabryczna, podwórko, poczta, dom, pałac magnatów przemysłu, szatnia łańcuszkowa, izba przyjęć. Zwiedzający ogląda Górny Śląsk z podwójnej perspektywy: wielkiej historii odbijającej się w losach zwykłych ludzi oraz z perspektywy Ślązaka z różnych epok historycznych, różnej pozycji społecznej, tradycji religijnej czy narodowej.
Ostatnie pomieszczenie wystawy mieści się pod drugim świetlikiem. Stąd na powierzchnię wydostaje się będące puentą opowieści, wyrażone w rzeźbie multimedialnej przesłanie na przyszłość - metaforyczne światło ze Śląska (Lux ex Silesia).




Leszek Jodliński - komentarz
Dodano: Środa, 17 Kwiecień 2013, 18:59, Autor: Leszek Jodliński