Sklep w Design Museum w Helsinkach

Sklep przestrzeń dzieli z muzealną kafejką, więc istotnym problemem przy aranżacji było praktyczne zagospodarowanie ograniczonego miejsca i zachowanie estetycznej atrakcyjności ekspozycji.
Ekspozycja oferty sklepowej
Helsińskie muzeum ma długą historię i duży prestiż. Ważne więc było, aby i przymuzealny sklep dostał elegancką, estetyczną i praktyczną oprawę.
Jednolite, białe półki i panele stanowią spokojne, neutralne tło dla różnokolorowych drobiazgów i książek. Jednak dzięki zygzakowatemu ułożeniu półek ekspozycja na głównej ścianie nie jest monotonna. Zapasy oferowanych przedmiotów z powodzeniem mieszczą sie w najniższym rzędzie szafek z zamykanymi drzwiczkami. Ich bryły dzięki zawieszeniu nad podłogą zyskują optyczną lekkość i nie obciążają zbytnio całości kompozycji. Na ścianie tuż przy wejściu również mamy na dole zamykane szafki i komody z szufladami na zapasy towarów, a na górze półki i zawieszone na metalowych relingach specjalne wieszaki na pocztówki.




Historia muzeum
Helsińskie muzeum powstało w 1873 roku jako kolekcja do studiów dla uczniów szkoły artystyczno-rzemieślniczej. Z podobnego okresu pochodzi również jego obecna siedziba, zaprojektowana przez Gustafa Nyströma. Wewnątrz znajdziemy imponujące zbiory sztuki użytkowej w których najstarsze eksponaty datowane są na XIX wiek. Jednak ich najbardziej interesująca część to fińskie wzornictwo z XX wieku, znane i cenione na całym świecie.