Wnętrza

Wrzesień 24, 2018

Studium przypadku – pokoje hotelowe Ibis

Ibis Styles Tomaszów Lubelski; projekt: Tremend
Ibis Styles Tomaszów Lubelski; projekt: Tremend

Czy współczesna architektura wnętrz i design powinny być opowieścią…? Jak widać na przytoczonych przykładach, zdecydowanie tak. „Sięganie po historie to coraz bardziej powszechny zabieg. Nie wystarczy już tylko myśleć o trendach, doborze materiałów i funkcji. To co tworzymy jako architekci musi mieć również wartość dodaną, głębię, duszę. Projekt musi wywoływać w człowieku emocje… a w tym zawsze pomaga nam dobra opowieść. – mówi Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend, pracowni odpowiedzialnej za aranżację wnętrz sieci hoteli Ibis.

Znakomitym przykładem zastosowania wątków przewodnich w wystroju wnętrz hotelowych jest na pewno sieć hoteli Ibis. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się do Budapesztu i odwiedzić hotel Ibis Style Budapeszt City, gdzie motywem przewodnim są rowery. Znajdziemy tu hockery z pedałami, reflektory, a także rower stacjonarny w lobby, na którym można spalić zbędne kalorie. Kolejny hotel - Ibis Style Budapeszt Center to opowieść przenosząca gości do czasów dzieciństwa. Przepełniony radosną atmosferą i odrobiną szaleństwa, pozwala ponownie poczuć typową dla dzieci beztroskę.

Ibis Styles City; projekt: Tremend
Ibis Styles City; projekt: Tremend
Ibis Styles City; projekt: Tremend
Ibis Styles Center; projekt: Tremend
Ibis Styles Center; projekt: Tremend
Ibis Styles Center; projekt: Tremend

Często podstawą do stworzenia ciekawej narracji projektu jest lokalna historia. Realizacje takie mocno osadzone są w realiach danego miejsca, wypełnione nawiązaniami do historii i tradycji. Dzięki temu zyskują unikalny kontekst. Przykładem takiego zabiegu jest Ibis Style Grudziądz. Oczarowani urokiem tradycyjnej zabudowy, średniowiecznymi zwyczajami oraz baśniowym klimatem miasta, architekci pracowni Tremend postanowili przenieść historyczne motywy we wnętrza hotelu. Także realizowany właśnie Ibis Style Bolesławiec jest tu godnym przykładem - głównym motywem przewodnim będzie słynna, lokalna porcelana oraz jej charakterystyczne wzory.

Ibis Styles Grudziądz; projekt: Tremend
Ibis Styles Grudziądz; projekt: Tremend
Ibis Styles Grudziądz; projekt: Tremend

Ciekawe aranżacje wnętrz inspirowane są także przyrodą, która swoje odbicie znalazła w Ibis Style Białystok. W ramach nietypowej dekoracji wykorzystano tu dziuple, lampy w kształcie konarów, meble w organicznych kształtach oraz wszechobecne ptaki. Zacierają się tu granice między budynkiem, a jego otoczeniem. Przekraczając próg hotelu, ma się wrażenie, że wkracza się do głąb kniei i leśnych zagajników Puszczy Białowieskiej. Liczne odwołania do natury pojawią się także w realizowanym obecnie Ibis Style Tomaszów Lubelski. Tym razem architekci zaproszą nas do przytulnego, leśnego azylu oddającego uroki malowniczej okolicy Puszczy Solskiej i Roztocza.

Ibis Styles Białystok; projekt: Tremend
Ibis Styles Białystok; projekt: Tremend
Ibis Styles Białystok; projekt: Tremend
Ibis Styles Tomaszów Lubelski; projekt: Tremend
Ibis Styles Tomaszów Lubelski; projekt: Tremend

Godny uwagi projekt powstanie także w centrum Warszawy, gdzie dwa luksusowe brandy połączy jedna myśl przewodnia – the hub. Współczesne miasto to tętniący życiem organizm, miejsce spotkań i wymiany, ruch, tłok w transporcie lokalnym, skrzyżowanie licznych szlaków oraz rdzeń komunikacyjno-informacyjny. Te wszystkie miejskie wibracje znalazły swoje odbicie w designie, grafikach i grze świateł w strefach wspólnych. Z kolei w pokojach hotelowych pojawiają się nawiązania do Wisły, którą projektanci zwaloryzowali jako rzekę dziką, pełną zieleni, niezagospodarowaną, a przez to unikalną w skali Europy.

Tagi: wnętrza architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021