Wzornictwo

Kwiecień 10, 2018

The Whole Elements

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS

Prezentujemy prace Anny Bery z polskiej pracowni The Whole Elements, które są inspirowane przedmiotami z natury. Artystka przeskalowuje kilkucentymetrowe kamienie i skamieliny, tworząc rzeźbiarskie meble. Skupia się nie tylko na formie, ale także na wrażeniach dotykowych oraz na sposobie używania przedmiotu.

Tworzone obiekty są bogate w detale i tekstury, które niemal wymuszają kontakt fizyczny; nie posiadają kątów prostych ani oczywistej funkcji, wymagają zaangażowania i podobnie jak przyroda dają przyjemność odkrywania tajemnicy. Użytkownik nie pozostaje wobec nich obojętny, musi badać, dotykać i samodzielnie nadawać znaczenie, aby z nich skorzystać. Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierzenia się z jej monumentalnością, przez odciśnięcie śladu ludzkiej obecności.

Kolekcja FOSSILS

Forma obiektów z kolekcji FOSSILS odnosi się do procesu powstawania skamielin, a więc do tworzenia śladu materii organicznej w kamieniu. Meble i ceramika powstały przez podwójne powtórzenie tego procesu w dwóch różnych materiałach, drewnie i glinie. Stolik Fossil no 1 jest przeskalowanym odwzorowaniem skamieliny wykonanym z dębu. Otwory w blacie zostały tak zaprojektowane, by można było wkładać w nie naczynia ceramiczne. Zastawa Body Fossil powstała przez wciskanie i wgniatanie gliny w te otwory. Poszczególne naczynia są z jednej strony negatywem odciśniętej skamieliny, a z drugiej – prymitywnym odbiciem gestu. Powstałe w ten sposób przedmioty przywołują na myśl fragmenty ludzkiego ciała, nie posiadając standardowej formy naczynia, zmuszają do zrewidowania relacji ciało-obiekt; zachęcają do odkrywania na nowo gestu chwytania, przystawiania do ust, wkładania czy wyjmowania. Wymienna zastawa dostępna jest w kilku wariantach, różniących się rozmiarem i wysokością w stosunku do blatu stołu. Użytkownik może zmieniać ustawienia naczyń nadając im funkcję i dopasowując do różnych otworów zależnie od potrzeb. W skład kolekcji FOSSILS wchodzi ręcznie rzeźbiony stolik kawowy i zestaw półek ściennych z ceramiczną zastawą, a także szafka i ręcznie tkany kilim.

 

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS

Kolekcja Earth Stone Wood

Kolekcja mebli modułowych Earth Stone Wood (ESW) odnosi się do kultowych kamiennych kręgów, które do dziś zachowały się w jednych z najstarszych gór w Europie – w Górach Świętokrzyskich. Forma mebla jest naturalistycznym studium konkretnego kamienia skały kwarcytowej. ESW to funkcjonalny obiekt, który jest jednocześnie przeniesieniem fragmentu krajobrazu do wnętrza, przy założeniu, że ten krajobraz, jak i całą przyrodę, cechuje współistnienie porządku i chaosu. Pojedynczy mebel spełnia funkcję stolika, siedziska i przestrzeni do przechowywania. Układ dwóch lub więcej modułów pozwala dodatkowo na skompletowanie komody. Dynamiczne relacje przestrzenne pomiędzy elementami wprowadzają zmienność charakterystyczną dla naturalnego krajobrazu.

The Whole Elements, Anna Bery, ESW
The Whole Elements, Anna Bery, ESW

Tagi: design wzornictwo meble

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Nestled within the streets of Tbilisi, Eliava Market stands as a bustling haven, intertwining commerce and culture. Its maze-like paths weave stories of livelihoods, resilience and community bonds....
Październik 9, 2024
The Award's theme is "Architecture Is Transformation," dedicated to how we can transform the existing built environment, urban and rural infrastructures through sustainable design, and its material...
Październik 8, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Polska Świat

Malling Dampmølle | autor projektu: CEBRA | Zdjęcie: Adam Mørk
W historycznym miejscu, w którym w XIX wieku znajdował się młyn parowy Malling Dampmølle (Malling...
Październik 9, 2024
Zdjęcia: Marysia Kot
Projekt pracowni JEMS, która odpowiedzialna jest za zagospodarowanie całego terenu, liczącego oko...
Październik 7, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021