Polska i Świat

Wrzesień 13, 2015

Budynek wielorodzinny w centrum Warszawy

Projekt dobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z funkcją usługową w parterze budynku, przy Al. Jana Pawła II 34 w Warszawie. Autorem jest pracownia architektoniczna STOPROCENT Architekci.
Projekt dobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z funkcją usługową w parterze budynku, przy Al. Jana Pawła II 34 w Warszawie. Autorem jest pracownia architektoniczna STOPROCENT Architekci.

Projekt dobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z funkcją usługową w parterze budynku, przy Al. Jana Pawła II 34 w Warszawie. Autorem jest pracownia architektoniczna STOPROCENT Architekci.

KONCEPCJA BUDYNKU

Śródmiejski charakter działki miał zasadniczy wpływ na formę i estetykę budynku. Projektanci uznali, że w takiej lokalizacji budynek powinien zajmować maksymalną część terenu dopuszczalną po zrobieniu analizy zacieniania i przesłaniania. Niepogorszenie przepisowych warunków nasłonecznienia w budynkach sąsiednich oraz dopasowanie do skali otoczenia stało się punktem wyjścia dla bryły projektowanego obiektu.
Budynek od strony ulicy Jana Pawła pozostaje 9 kondygnacyjny, z czego dwie najwyższe kondygnacje mają mniejszą powierzchnię niż niższe. Projekt zakłada powiększenie powierzchni kondygnacji istniejącego budynku zarówno w kierunku północnym i wschodnim. Od strony podwórka obiekt w optymalny sposób wykorzystuje kształt działki, w części działki nad istniejącym wjazdem do garażu podziemnego ustawiając się w ostrej granicy terenu. Ta część budynku jest w większości 5 kondygnacyjna (parter + 4 piętra), trzyma skalę budynków w podwórzu. Od strony południowej zaprojektowano podwyższenie budynku o dwie kondygnacje uatrakcyjniające bryłę i zwiększające powierzchnię mieszkalną.

Zachowano możliwość przejazdu przez działkę w środkowej części obiektu. W ten sposób powstałe zadaszenie wykorzystano dla zlokalizowania wejść do części mieszkalnej budynku i dwóch miejsc postojowych dla dostaw. Wejścia na obie klatki schodowe są naprzeciwko siebie, oznakowane w analogiczny sposób, uczytelniając w ten sposób komunikację wokół budynku.

Budynek pod względem estetycznym ma dwie skale i dwa oblicza – miejskie i kameralne. Od strony ulicy, wpisując się w skalę i charakter narzucony przez socrealistyczne otoczenie, zaprojektowano wysoki budynek o prostej, klasycyzującej fasadzie z piaskowca i blachy, przełamanej wprowadzeniem delikatnych skosów pozwalających lepiej doświetlić pomieszczenia południowym światłem. Od strony podwórka budynek jest w większości 4 piętrowy, fasada ma charakter bardziej horyzontalny, jest tynkowana, miejscami wzbogacona elementami z włókno-cementu, rozrzeźbiona przez liczne loggie.

 

Autor: STOPROCENT Architekci.

 

Autor: STOPROCENT Architekci.

 

Autor: STOPROCENT Architekci.

 

Wszystkie okna zaprojektowano jako portfenetry. Poza mieszkaniami wychodzącymi bezpośrednio na ul. Jana Pawła wszystkie mieszkania mają loggię lub balkon.

UKŁAD FUNKCJONALNY

Zgodnie z założeniami konkursu zaprojektowano budynek mieszkalny z powierzchnią usługową w parterze budynku wysokiego, dostępną od ul. Jana Pawła. Podział konstrukcyjny budynku na część wysoką (wykorzystującą istniejącą konstrukcję) i średniowysoką, nowo projektowaną pokrywa się z podziałem funkcjonalnym budynku.

Część wysoka jest obsługiwana przez jedną klatkę schodową z windą. W części średniowysokiej, ze względu na długość korytarza, zostały zaprojektowane dwie zamknięte przedsionkami klatki schodowe. Przy jednej z nich znajduje się winda. Do obu klatek wchodzi się pośrodku budynku, w podcieniu, przy przejeździe, poprzez reprezentacyjne hole wejściowe z portiernią.

Łącznie zaprojektowano 97 mieszkań, w tym 38 1- pokojowych (40,5%), 49 2- pokojowych (49,5%) i 10 3- pokojowych (10%).

Część średniowysoka ma podniesiony parter względem terenu o 1m, dzięki czemu mieszkania na parterze zachowują więcej prywatności, a pierwszy poziom parkingu podziemnego jest zagłębiony o 1,5m względem terenu. Skraca to rampę i pozwala zaprojektować więcej miejsc parkingowych. Parking zaprojektowano na 3 poziomach, na których łącznie mieści się 71 miejsc. 3 miejsca zaprojektowano na poziomie terenu, dwa w podcieniu, przeznaczone dla dostaw, jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych tuż przy wejściach do budynku.

MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Fasada zachodnia, od ulicy Jana Pawła II została zaprojektowana z piaskowca, glify okienne z blachy powlekanej w kolorze grafitowym. Portfenetry zostały zabezpieczone z zewnątrz szklanymi barierkami.
Pozostałe fasady zaprojektowano jako tynkowane w kolorze piaskowca, stolarka w kolorze antracytowym. Wnęki loggi wykończono profilowanymi płytami z włóknocementu.
Lokal usługowy zaprojektowano jako przeszklony z podkreśleniem słupów konstrukcyjnych.

SKŁAD ZESPOŁU AUTORSKIEGO

  • Przemek Kaczkowski
  • Magdalena Morelewska
  • Iwona Pawłowska
  • Krzysztof Melon- Mika
  • Magdalena Koczewska

Tagi: budynki domy

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025