Polska i Świat

Listopad 7, 2011

Media-ICT w Barcelonie - zdobywca nagrody WAF - Budynek Roku 2011

MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii
MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek biurowy Media-ICT w Barcelonie zdobył główną nagrodę Budynku Roku 2011 przyznawaną podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie.

Autorem projektu jest hiszpańska pracownia architektoniczna Cloud 9.

Projekt został zlecony przez Konsorcjum Zona Franca CZFB i @ 22Barcelona jako nowa eksperymentalna dzielnica miasta. Architekci dążyli do stworzenia cyfrowego modelu miasta opartego na informacji, komunikacji i technologii połączonego z ideą miasta, w którym liczy się wiedza, wartości dodane i patenty.

Funkcjonalnie budynek został podzielony tak, że cztery najwyższe piętra przeznaczone są dla dużych firm. Niżej znajdują się pomieszczenia dla mniejszych działalności biznesowych i stat-up'ów. Natomiast na pierwszym piętrze organizowane mogą być szkolenia, konferencje oraz kursy, również dla mieszkańców miasta.

Architektura zrównoważona

Budynek przy jednoczesnym zapewieniu dużych powierzchni biurowych, miejsca na strt-up'y i przestrzeni publicznej ma doskonałe paramenty ekologiczne. W tym:

  • 1-20% redukuje emisję CO2 poprzez wykorzystanie chłodzenia i energii odnawialnej;
  • 2-10% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie na dachu systemów fotowoltaicznych;
  • 3-55% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie dynamicznym słonecznych filtrów ETFE;
  • 4-10% redukuje emisję CO2 poprzez uzyskanie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie inteligentnych czujników;
  • Razem poziom redukcji CO2 wynosi 95%, czyli można powiedzieć, że Media-ICT jest budnkiem o niemal zerowym bilansie energetycznym.
Media-ICT w Hiszpanii - laureat WAF Award 2011 w kategorii Biurowce, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek został wybrany spośród 16. finalistów w swoich kategoriach. W jury zasiedli wybitni architekci i urbaniści, a przewodniczącym był Michael Sorkin.

Przemawiając podczas prezentacji zwycięzcy, Paul Finch - dyrektor programowy Festiwalu powiedział, że budynek był jak magnes wśród wszystkich prezentowanych idei. Wygrał dzięki skali, poziomowi skomplikowania i ambicji projektantów; a także dlatego, że jest to symbol rozwoju pojawiającego się w Barcelonie. Ponadto, realizacja ta otwiera przestrzeń do rozmowy na temat energii i zrównoważonego rozwoju i pokazuje w tym kontekście, że architekci powinni podejmować problemy gloalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju. Spośród wszystkich budynków właśnie ten najlepiej podjął takie wyzwanie.

Źródło: WAF

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura biurowce zrównoważony rozwój WAF 2011

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022
Odbudowa historycznej altany powstałej na początku XX wieku z inicjatywy łódzkiego fabrykanta, Ed...
Kwiecień 6, 2022

Materiały budowlane

Wyprodukuj, zużyj i… wykorzystaj ponownie! Zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ)...
Marzec 7, 2022
             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021

Konkursy

The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022
This competition encourages designers to review and redesign these promising abandoned sites through a regenerative lens. The proposed design should consider the speed of changes and development th...
Kwiecień 25, 2022