Polska i Świat

Listopad 7, 2011

Media-ICT w Barcelonie - zdobywca nagrody WAF - Budynek Roku 2011

MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii
MeBiurowiec Media-ICT w Hiszpanii - laureat głównej nagrody Budynek Roku 2011 przeznawanej podczas WAF w Barcelonei, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek biurowy Media-ICT w Barcelonie zdobył główną nagrodę Budynku Roku 2011 przyznawaną podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie.

Autorem projektu jest hiszpańska pracownia architektoniczna Cloud 9.

Projekt został zlecony przez Konsorcjum Zona Franca CZFB i @ 22Barcelona jako nowa eksperymentalna dzielnica miasta. Architekci dążyli do stworzenia cyfrowego modelu miasta opartego na informacji, komunikacji i technologii połączonego z ideą miasta, w którym liczy się wiedza, wartości dodane i patenty.

Funkcjonalnie budynek został podzielony tak, że cztery najwyższe piętra przeznaczone są dla dużych firm. Niżej znajdują się pomieszczenia dla mniejszych działalności biznesowych i stat-up'ów. Natomiast na pierwszym piętrze organizowane mogą być szkolenia, konferencje oraz kursy, również dla mieszkańców miasta.

Architektura zrównoważona

Budynek przy jednoczesnym zapewieniu dużych powierzchni biurowych, miejsca na strt-up'y i przestrzeni publicznej ma doskonałe paramenty ekologiczne. W tym:

  • 1-20% redukuje emisję CO2 poprzez wykorzystanie chłodzenia i energii odnawialnej;
  • 2-10% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie na dachu systemów fotowoltaicznych;
  • 3-55% redukuje emisję CO2 poprzez zamontowanie dynamicznym słonecznych filtrów ETFE;
  • 4-10% redukuje emisję CO2 poprzez uzyskanie efektywności energetycznej poprzez zamontowanie inteligentnych czujników;
  • Razem poziom redukcji CO2 wynosi 95%, czyli można powiedzieć, że Media-ICT jest budnkiem o niemal zerowym bilansie energetycznym.
Media-ICT w Hiszpanii - laureat WAF Award 2011 w kategorii Biurowce, autor projektu: Cloud 9 z Hiszpanii

Budynek został wybrany spośród 16. finalistów w swoich kategoriach. W jury zasiedli wybitni architekci i urbaniści, a przewodniczącym był Michael Sorkin.

Przemawiając podczas prezentacji zwycięzcy, Paul Finch - dyrektor programowy Festiwalu powiedział, że budynek był jak magnes wśród wszystkich prezentowanych idei. Wygrał dzięki skali, poziomowi skomplikowania i ambicji projektantów; a także dlatego, że jest to symbol rozwoju pojawiającego się w Barcelonie. Ponadto, realizacja ta otwiera przestrzeń do rozmowy na temat energii i zrównoważonego rozwoju i pokazuje w tym kontekście, że architekci powinni podejmować problemy gloalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju. Spośród wszystkich budynków właśnie ten najlepiej podjął takie wyzwanie.

Źródło: WAF

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura biurowce zrównoważony rozwój WAF 2011

Domy jednorodzinne

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023