Polska i Świat

Kwiecień 7, 2008

Nowa ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie

www.britishembassy.pl
www.britishembassy.pl

Od chwili wygranego przez firmę w 2003 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego ogłoszonego przez FCO, zmieniał się zarówno projekt autorstwa pracowni Tony Fretton Architects, jak i miejsce realizacji inwestycji.

W związku z zaostrzeniem wymogów bezpieczeństwa, inwestycję przeniesiono o 1,6 km od pierwotnego miejsca jej lokalizacji, w rejon miasta zajmowany wyłącznie przez placówki dyplomatyczne. W nowym miejscu możliwe było zachowanie większej odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki. BPo środku podłużnej budowli wznosi się kondygnacja poddasza, nadająca całości neoklasyczny charakter, co podkreślają jeszcze wydłużone kształty ścian oraz elementy ogrodzenia okalającego teren.

Szklana fasada budynku, podzielona pionowymi słupami, stanowi zewnętrzną warstwę podwójnej fasady, która zapewnia dobrą izolację cieplną w zimie, zaś latem pozwala pozbyć się nadmiaru ciepła. Za nią, zbudowana będzie mocniejsza fasada, składająca się z okien umieszczonych pomiędzy solidnymi filarami i poprzecznymi belkami, tworzących specjalnie modulowaną kompozycję. Zarówno ta część, jak i zewnętrzne słupy dzielące fasadę, zrobione będą z aluminium, w kolorze brązu, przy czym barwa elementów zewnętrznych będzie nieco ciemniejsza niż wewnętrznych. Taka delikatna kolorystyka nawiązuje w pewien sposób do budowli szkoły Schinkla, z elewacjami z malowanego tynku, które znaleźć można w całej Europie, od Hagi po Oslo, a także tutaj, w Warszawie.
Budynek ambasady mieć będzie trzy kondygnacje, przy czym parter przeznaczony został na funkcje publiczne i obejmuje dużą przestrzeń zaprojektowaną z myślą o wystawach i innych wydarzeniach publicznych, a także restaurację i bar, wychodzące na pięknie zagospodarowany ogród. Pozostałą część parteru zajmować będą sekcje wizowa i konsularna, do których powadzić będzie osobne wejście.

Pomieszczenia części administracyjnej znajdować się będą na pierwszym i drugim piętrze. Dzięki dwóm wewnętrznym dziedzińcom i szerokim szklanym fasadom, przestrzenie biurowe będą dobrze oświetlone światłem naturalnym, zaś układ kondygnacji poddasza na drugim piętrze wiąże się ściśle z tarasami dachowymi po obu jej stronach.

Każda kondygnacja będzie mieć swój odrębny charakter dzięki powiązaniom pomiędzy poszczególnymi częściami oraz ich połączeniu z otoczeniem. Dźwiękochłonny sufit, pokryte wykładzinami podłogi oraz podwójna fasada nadadzą biurom atmosferę spokojnej powagi. Przestrzenie publiczne parteru przechodzić będą płynnie jedna w drugą i, równie płynnie, otwierać się będą na przestrzeń poza budynkiem.

Otwarta przestrzeń biurowa na pierwszym piętrze zostanie, w pewnym stopniu, podzielona dzięki wewnętrznym dziedzińcom. W części przeznaczonej dla ambasadora, biura, choć stosunkowo niewielkie, będą miały charakter rządowych pomieszczeń gabinetowych. Kontynuację tego stylu znajdziemy w niewielkich przestrzeniach z miejscami do siedzenia, wyciętych w szerokim żywopłocie wypełniającym tarasy dachowe po obu stronach poddasza.

Większe formy nasadzeń na tarasach nawiązywać będą do terenu wokół ambasady oraz do otaczającego ją parku. Dzięki tym prostym zabiegom, ambasada zachowa swoją rolę w tkance kulturalnej miasta, w którym się mieści.
Zakończenie inwestycji planowane jest na lato 2009 r.

Źródło: www.britishembassy.pl

Tagi: architektura

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Designing carports and roller shutters is an important step in creating a functional and aestheti...
Lipiec 30, 2024
Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

meblemakarowski.p
Zaletą krzeseł tapicerowanych wykorzystywanych w hotelach jest przede wszystkim ich wygoda, a ty...
Sierpień 5, 2024
meblemakarowski.pl
Krzesła tapicerowane w biurze muszą łączyć estetykę z funkcjonalnością, a także być odporne na i...
Sierpień 5, 2024

Konkursy

Konkurs ma na celu odkrycie oraz promocję twórców architektonicznych, kształtujących przyszłość przestrzeni życiowych i użytkowych.
Sierpień 13, 2024
This year, the Architecture MasterPrize (AMP) is set to honor architects and designers at one of the most celebrated buildings of modern history, the Guggenheim Museum Bilbao
Sierpień 5, 2024