Polska i Świat

Sierpień 19, 2009

Szkoła XXI wieku

Budynek szkoły Forum ‘t Zand powstał w holenderskim Utrechcie. W wielofunkcyjnym obiekcie znajdują się dwie szkoły podstawowe, dom kultury, świetlica gminna i hala sportowa.

W zamierzeniu twórców, budynek jako estetyczny przekaz wizualny miał wprowadzić do dzielnicy elementy kultury obrazu. Dlatego architektura Forum ‘t Zand, bardziej przywodzi na myśl aluminiową konstrukcję z odległej galaktyki, niż typową bryłę placówki oświatowej. Budynek bardzo silnie kontrastuje z otoczeniem – parkiem archeologicznym z rzymskimi zabytkami, oraz z kominami pieców szklarniowych i drzewami owocowymi - pozostałościami rolniczej przeszłości tych terenów.

Forum 't Zand

Priorytetem zamawiającego było stworzenie obiektu, który byłby zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aluminium, jako materiał w pełni odzyskiwalny, pozwoliło spełnić ten podstawowy warunek oraz pasowało do estetyki projektu.

Fasada budynku sprawia wrażenie opływowej powłoki, w którą wkomponowano elementy funkcjonalne, takie jak kratki wentylacyjne, rynny odpływowe i energooszczędne oświetlenie LED. W rezultacie uzyskano pozornie dowolną, warstwową kompozycję aluminiowych kasetonów i perforowanej blachy aluminiowej, z otwartymi elementami fasady o zróżnicowanym, fantazyjnym wyglądzie.

Szkoła potrzebowała dużych okien. Aby nie naruszyć wizji obiektu, nie mogły być one identyczne. Projekt jest bowiem grą różnych skal i różnych możliwości spojrzenia na budynek. Zaawansowana metody produkcji pozwoliła odrębnie zaprojektować każdą szklaną płytę. Było to swego rodzaju malowanie obrazu za pomocą aluminium.

W efekcie powstał bardzo funkcjonalny budynek, z którego korzysta cała lokalna społeczność. Pomieszczenia lekcyjne obu szkół znajdują się w dwóch skrajnych częściach obiektu, z których każda posiada własne wejście i boisko na dachu. W części środkowej zlokalizowano pomieszczenia placówek gminnych. Centralny hol zaprojektowano jako ogród, który przy złej pogodzie pełni rolę miejsca do zabaw dzieci, będąc jednocześnie foyer auli i domu kultury. Ściany wewnątrz budynku są ruchome – aulę i halę sportową oraz sale lekcyjne i korytarz można połączyć w jedno pomieszczenie.

Zrównoważona architektura

Do budowy fasady szkoły Forum ‘t Zand wykorzystano profile Reynaers. Pozwoliły one nie tylko urzeczywistnić wizję powstania futurystycznego obiektu, ale przyczyniły się także do realizacji celu jego energooszczędności.

W szkole Forum ‘t Zand innowacyjnym rozwiązaniem było połączenie fasady o dobrych właściwościach izolacyjnych ze zintegrowanym systemem klimatyzacyjnym. Pozwoliło to zminimalizować koszty ogrzewania budynku i straty ciepła na zewnątrz, a tym samym uzyskać dla właścicieli konkretne oszczędności.

Forum 't Zand

Dane techniczne

  • Forum ‘t Zand
  • Architekt: Venhoven CS
  • Zamawiający: Gmina Utrecht, Wydział Rozwoju Społecznego
  • Wykonawca: Van der Linden

Forum 't Zand

Tagi: Holandia architektura szkoła

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025