Zrównoważone osiedle wielorodzinne w Bielsku Białej
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs architektoniczny na jego koncepcję rozstrzygnął właśnie bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Osiedle składające się z 200 mieszkań powstać ma urokliwej części miasta przy ul. Sarni Stok, na wschodnich zboczach wzgórza Trzy Lipki. Wchodzi ono w skład rozległego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, obejmującego fragment Pogórza Śląskiego.
Z działki, na której staną nowe budynki, roztacza się piękny widok na okalające Bielsko-Białą góry, w tym Magurkę, Szyndzielnię i Błatnią. Na części gruntów przeznaczonych przez miasto pod inwestycję (łącznie 2,2 ha), zachowany zostanie las z przeznaczeniem na cele rekreacyjne dla przyszłych lokatorów.
Bielsko-Bialskie TBS jest spółką ze 100-procentowym udziałem gminy miejskiej. Aby zapewnić wybór najlepszych rozwiązań architektonicznych, ekologicznych i ekonomicznych dla zespołu budynków, TBS podpisało umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na organizację konkursu, w którym wyłoniona zostanie koncepcja architektoniczno-urbanistyczna osiedla.
Ogłaszając konkurs prezes bielskiego oddziału SARP Maciej Zuber mówił: - Wśród zgłoszonych prac jury konkursowe wybierze projekt pierwszego w mieście zrównoważonego osiedla wielorodzinnego. Jego architektura powinna harmonijnie wpisywać się w wyjątkowe otoczenie przyrody oraz wyróżniać się wysoką jakością przestrzeni wspólnych, które sprzyjać będą tworzeniu więzi sąsiedzkich. Ważne będzie również stworzenie poczucia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom w różnym wieku.
Jak informuje Urząd Miasta w Bielsku-Białej, nowe osiedle ma być „niskoenergetycznym zespołem mieszkaniowym, charakteryzującym się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych, czego wyrazem powinno być m.in. zachowanie istniejącego na terenie inwestycji drzewostanu”.
Pierwszą nagrodę przyznano pracowni ARCHISTUDIO z Katowic za:
- Najpełniejszą odpowiedź na wymagania Zamawiającego w prostych współczesnych formach, z czytelną kompozycją przestrzenną i funkcjonalną osiedla i z dbałością o ekonomiczne rozwiązania projektowe.
- Kameralne, właściwe w skali, wpasowane w teren rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne wykorzystujące w pełni ukształtowanie terenu inwestycji, dobrze wpisujące się w leśne otoczenie, między innymi poprzez zastosowanie naturalnych materiałów elewacyjnych.
- Zgrupowanie miejsc parkingowych przy budynkach z uwzględnieniem spadków działki dla projektowanych garaży.
- Wykorzystanie przestrzeni dachów na zielone tarasy jako miejsc integracji międzysąsiedzkiej.
- Zapewnienie pełnej dostępności (w tym poprzez możliwość dojazdu dźwigiem osobowym na tarasy zielone na dachach oraz do pomieszczeń piwnicznych).
Rozwiązania urbanistyczne, funkcjonalno-przestrzenne, architektoniczne, konstrukcyjne, instalacyjne i technologiczne spełniają założenia warunków i certyfikacji budownictwa mieszkaniowego „Zielony Dom”, poprzez zastosowanie następujących zagadnień, technologii, materiałów i wyrobów:
- Zwarta bryła budynku zbliżona do sześcianu,
- Łatwość nasłonecznienia (wydzielenie jasnych kuchni),
- Zabudowa tworząca enklawy na polanach leśnych,
- Ogródki integracyjne przy budynkach,
- Ogródki warzywne na dachach,
- Mini uprawy na balkonach,
- Odnawialne materiały i surowce,
- Prefabrykacja i modułowość,
- Miejsca dla rowerów,
- Dostępność dla niepełnosprawnych i różnych grup wiekowych,
- Wykorzystanie i retencja wód opadowych,
- Fotowoltaika, instalacja oświetlenia budynków i terenu energooszczędna
- Ogrzewanie pompy ciepła, indywidualne wymienniki ciepła,
- Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
- Wentylowane i zacieniane elewacje,
- Rolety w oknach w kolorze jasnym,
- Tereny zielone i bioróżnorodność.
Zespół projektowy:
- Arch. Małgorzata Pilinkiewicz
- Arch. Tomasz Studniarek
Drugą nagrodę przyznano pracowni SIMPLY ARCHITEKT Anna Drobczyk z Bielska Białej
za oryginalny pomysł na integracje sąsiedzką związany ze skoncentrowaniem zabudowy w centralnej części oraz innowacyjnym rozwiązaniem parkingów, co pozwoliło na uwolnienie terenów zielonych dostępnych dla mieszkańców.
Zespół projektowy:
- SIMPLY ARCHITEKT Anna Drobczyk
- Mateusz Witkowski
Trzecią nagrodę przyznano pracowni M.O.C. Architekci z Katowic
za ekspresyjne formy architektoniczne, dobrze wkomponowane w teren, z czytelnym układem urbanistycznym, łatwym schematem etapowania oraz balkonami zapewniającymi prywatność.
Zespół projektowy:
- Ewa Janik,
- Błażej Janik,
- Łukasz Gawlas,
- Małgorzata Karolak-Góra,
- Klaudia Kwaśny,
- Karolina Supron.
\