Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zielone innowacje

Energia słoneczna

Energia słoneczna postrzegana jest jako jedno z najbardziej obiecujących i najbogatszych źródeł energii odnawialnej na Ziemi. Słońce znajdujące się 150mln km od naszej planety, roczne jej zapotrzebowanie energetyczne jest w stanie pokryć w ciągu minuty, zaś w przeciągu pół roku jest w stanie dostarczyć ilość energii równą ilości dostarczanej przez naturalne zasoby, takie jak węgiel, ropa, gaz i uran. Zastosowanie energii słonecznej w energetyce przynosi zatem zarówno korzyści ekologiczne jak i ekonomiczne.

W Polsce ilość energii, która dociera do nas w postaci promieni słonecznych to przedział w granicach 900-1200kWh/m2, mierzy się ją poprzez wyznaczenie natężenia promieniowania słonecznego. Wpływ mają na to również poza nasłonecznieniem, czynniki takie jak wilgotność powietrza, jego przejrzystość. Nieco wyższe, choć zbliżone osiągi mają północna Francja, Niemcy czy Holandia. Warto nadmienić, że technologia solarna poszła w ostatnich latach na tyle do przodu, iż nawet w krajach skandynawskich, w Szwecji, Norwegii, Danii z powodzeniem również przetwarza się energię słoneczną w cieplną i elektryczną w układach hybrydowych.

Wykorzystanie energii słonecznej pozwala zaoszczędzić aż do 70% kosztów ogrzewania użytkowej wody ciepłej, a zimą przy centralnym ogrzewaniu do 60% kosztów energii tradycyjnej.

Początki technologii były skromne, kto z nas nie pamięta kalkulatorów czy zegarków na baterie słoneczne. Wiązało się to z ogromnymi kosztami i na większą skalę wykorzystywana była jedynie w urządzeniach przenośnych oraz gdy doprowadzenie tradycyjnej linii energetycznej stwarzało duże trudności i było kosztowne. Upowszechniła się dzięki innowacyjnym rozwiązaniom umożliwiającym tworzenie układów hybrydowych, oraz dzięki dofinansowaniom i programom wsparcia. Te wszystkie czynniki wpłynęły na obniżenie cen, co było następnym krokiem do jej rozpowszechnienia, i tak np. w Australii cena produkcji energii słonecznej zrównała się z ceną sprzedaży energii.

Technologia

Powszechnie stosuje się:

 

  • Fotowoltaikę, czyli ogniwa słoneczne, które pozwalają przekształcić energię słoneczną na energię elektryczną przy wykorzystaniu systemu instalacji baterii słonecznych;
  • Instalacje solarne umożliwiają produkcję energii cieplnej. Zazwyczaj jest to system hybrydowy dobranych urządzeń, na który składają się kolektory słoneczne, panele sterująco-zabezpieczające i zasobniki pojemnościowe wody użytkowej bądź zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła.

 

W gospodarstwach domowych energia słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania wody, do centralnego ogrzewania, przy odbiornikach niskopoborowych oraz stałopoborowych. Nadwyżki są magazynowane niekiedy poprzez akumulatory, te jednak na naszym rynku są stosunkowo drogie. Nadwyżki można także odsprzedać do zakładu energetycznego, który ma obowiązek odkupić od prosumenta energię ze źródeł odnawialnych za 80% ceny rynkowej (w Polsce). Zgodnie z obecnymi wytycznymi do 2020 roku odnawialne źródła energii mają produkować 32,4 TWh, z czego 1,7 TWh ma pochodzić z mikroinstalacji.

Zalety oraz wady energii słonecznej

Główną jej zaletą jest brak jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla środowiska podczas eksploatacji, niskie koszta samej eksploatacji oraz powszechna dostępność. Dodatkowym atutem jest, przynajmniej częściowa, możliwość uniezależnienia się od lokalnych dostawców energii.

Wysokie koszty samej instalacji systemów solarnych są jednak ogromną wadą, w przypadku odbiorców indywidualnych, ciągle jeszcze, pomimo dofinansowań, nie do przejścia. Ponadto, funkcjonalność systemu zależna jest od zewnętrznych czynników atmosferycznych, i tak: brak ciągłości dostaw (nocą, zimą) nie daje niestety całkowitej niezależności od innych źródeł dostaw energii elektrycznej, w tym lokalnych dostawców.

Zastosowanie na skalę przemysłową

Według danych EPIA (European Photovoltaic Industry Association) w 2000 roku wyprodukowano ogniwa o łącznej mocy 277MW. Zaledwie 5 lat później łączna moc wyprodukowanych ogniw wynosiła już 1782MW, a kolejne 5 lat później, w 2010 roku 24047 MW, z danych na koniec 2011 roku wynika, że światowa moc zainstalowanych ogniw słonecznych to 67GW, co pokrywa 0.5% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Największe na świecie elektrownie

 

  • W 2012 roku, w niemieckim Bochow Solar Frontier oraz Belectric, oddały największą, do tego czasu, na świecie elektrownię cienkowarstwową CIS o mocy 28,8 MW;
  • Uruchomiona w 2013 elektrownia Shams w Abu Zabi o mocy 100MW, docelowo ma pokryć zapotrzebowanie energii 20tys.mieszkań.
  • W Maroku, oficjalnie rozpoczęto budowę, w okolicach miasteczka Quarzazate na skraju marokańskiej części saharyjskiej pustyni, największej na świecie elektrowni słonecznej. Docelowo ma ona wytwarzać 500 MW energii.
  • Największa obecnie elektrownia słoneczna znajduje się na pustyni Mojave w południowej Kalifornii. Zajmuje ona obszar blisko 400 hektarów produkuje 340 MW prądu, co stanowi ok. 90% całkowitej komercyjnej produkcji energii słonecznej na świecie. Elektrownia SEGS (ang. Solar Electric Generation System) została oddana do użytku w 1992 roku.

 

Fotowoltaika w Polsce

W Polsce nie wykorzystuje się fotowoltaiki na skalę przemysłową. Wg Urzędu Regulacji Energetyki całkowita moc ogniw fotowoltaicznych na koniec 2011 roku to ok 2MW, z czego 1 MW stanowi największa w Polsce farma fotowoltaiczna w Wierzchosłowicach. Na Podlasiu są plany budowy kolejnej o mocy 4MW, Podlasie Solar Park. Budowa Podlasie Solar Park jest finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego oraz ze środków własnych Grupy Amber Energia, która pozyskała na ten cel 13,9 mln zł dotacji unijnej. Panele fotowoltaiczne będą montowane w Lipsku, Kolnie i Jedwabnem.

Programy dotacyjne w Polsce

W 2010 roku rozpoczęto program, w ramach którego wybrane polskie banki zaczęły oferować kredyty dofinansowywane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu programowi osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotacje w wysokości 45% kosztu instalacji kolektorów słonecznych przeznaczonych do podgrzewania wody. W latach 2010-2011 wykorzystano prawie cała pulę przeznaczonych środków, zwiększono zatem dotacje o kolejne prawie 150 mln pln.

Najnowsze zmiany w prawie energetycznym umożliwiają sprzedaż energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych lokalnemu dostawcy energii za 80% ceny. Nowy system wsparcia Ministerstwa Gospodarki ma ułatwić budowę mikroinstalacji OZE. O czym szerzej w następnym artykule poświęconym dotowaniom inwestycji.

Dodano: 30/09/2013
Powrót do kategorii: Zielone innowacje

Komentarze

Lampy fotowoltaiczne

Dodano: Środa, 12 Lipiec 2017, 13:50, Autor: Anna

Polecam lampy fotowoltaiczne Photinus, są już dostępne w Polsce! http://www.photinus.pl/

Newsletter

facebook

Aktualności

Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru

[14/01/2019]

Przedmiotem konkursu jest autorskie, twórcze opracowanie koncepcji projektowej instalacji artystycznej "Ludzie z lodu" w ramach wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawa zlokalizowana zostanie... więcej

Moc piękna architektury Europy Środkowo-Wschodniej. Weź udział w międzynarodowym konkursie!

[24/12/2018]

„Moc piękna architektury” – to hasło konkursu „Zmień wizję w projekt”, do którego zapraszamy architektów i pracownie architektoniczne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna pula nagród to 16 0... więcej

Dobry dentysta

[18/01/2019]

Witajcie! Szukam naprawdę dobrego dentysty w Toruniu. Chodziłoby mi o prawdziwą metamorfozę uśmiechu. To miałby być prezent dla naszej mamy z okazji 50 urodzin...Gdzie można liczyć na kompleksowe l... więcej

Re: Drzwi do hotelu

[18/01/2019]

Voster produkuje dobrej jakości drzwi wewnętrzne. Do hotelu też pewnie się któreś nadadzą. Przepatrz ich produkty na: https://www.voster.pl.
Z tego co wiem to prowadzą dystrybucję na całą Polskę,... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×