Polska i Świat

Kwiecień 30, 2017

Architektura inspirowana jajkiem

Pekin, Teatr Narodowy, fot.: HRS
Pekin, Teatr Narodowy, fot.: HRS

Co było pierwsze – jajko czy kura? Na to pytanie nie udało się znaleźć niepodważalnej odpowiedzi. Niezależnie od tego, to właśnie jajko stało się przedmiotem inspiracji wielu twórców – w tym architektów, konstruktorów, budowniczych czy designerów. Oto 7 budowli z całego świata, które powstały dzięki inspiracji jajkiem.

Dawniej wierzono, że dom, w którego oknach umieszczone zostały jajka, omijają pioruny. Niektórzy zakopywali również jajka na miejscu budowy domu, mając nadzieję, że ten symboliczny gest zapewni mieszkańcom pomyślność i dobrobyt. Faktem jest, że to właśnie kurze jaja wraz z ich skorupkami stały się w średniowieczu istotnym elementem zaprawy murarskiej. Dzięki takim zaprawom średniowieczne mosty i budynki nie rozsypały się przez wieki w proch. Jaj w zaprawie murarskiej używali zarówno Krzyżacy, wznosząc swoje zamki, jak i Anglicy, naprawiając chociażby iglicę wieży kościoła w malowniczym Newark. Między innymi Most Karola w Pradze zbudowano dzięki zaprawie z kurzych jaj. Król Karol IV kazał każdemu czeskiemu miastu dostarczyć ich wyznaczoną ilość.

Londyn, Pekin, Bombaj, Wrocław i budynki inspirowane jajkiem

Opływowa forma budowli, często zbliżona do kształtu jajka lub zaokrąglonego stożka wykorzystywana jest w budownictwie ekologicznym, a obecnie także przy projektowaniu w ramach architektury high-tech. Nieocenionymi zaletami takich budowli jest zmniejszenie parcia wiatru, a dzięki temu wyeliminowanie zjawiska przeciągów na poziomie ulicy, które często zdarzają się w wysokich budynkach. Zjawisko to możemy odczuć, przechodząc pomiędzy dwoma źle zaprojektowanymi wieżowcami. Odczuwamy wtedy nieprzyjemny i nadmierny podmuch wiatru, który uniemożliwia poruszanie się.

Na świecie można odnaleźć wiele budowli inspirowanych idealnym i niepowtarzalnym kształtem jajka.

Teatr Narodowy w Pekinie zaprojektował francuski architekt Paul Andreu. Teatr z lotu ptaka przypomina rozbite jajko (budowla ma owalny kształt i umiejscowiona jest na środku sztucznego jeziora). Dodatkowo z boku również przypomina swoją formą jajko. Pekiński Teatr Narodowy wykonano ze szkła i tytanu, zaś nowoczesny design i sztuczne jezioro podkreślają wyjątkowy kształt budynku.

Pekin, Teatr Narodowy, fot.: HRS
Pakien, Teatr Narodowy, fot.: HRS

Ratusz w Londynie został zaprojektowany przez sir Normana Fostera. Swoim kształtem przypomina przechylone jajko. Ratusz jest jednym z najbardziej energooszczędnych budynków w Londynie i wykorzystuje jedynie 25% energii, jaką zużywają typowe budowle tej wielkości. Na szczycie ratusza zbudowanego ze szklanych płytek znajdują się taras widokowy i galeria. Nowoczesna, nieco futurystyczna konstrukcja, sprawia, że nie sposób nie zwrócić na nią uwagi.

Londyn, Ratusz, fot.: HRS

Londyn, Ratusz, fot.: HRS
Londyn, Ratusz, fot.: HRS
Londyn, Ratusz, fot.: HRS
Londyn, Ratusz, fot.: HRS

Biurowiec 30 St Mary Axe w Londynie to również dzieło Normana Fostera. Tym razem biurowiec został wyciągnięty do góry i sięga aż 180 metrów wysokości – co plasuje go w pierwszej dziesiątce najwyższych budowli w Londynie. Biurowiec uznaje się również za najsłynniejszy londyński wieżowiec.

Londyn, 30 St. Mary Axe, fot.: HRS
Londyn, 30 St. Mary Axe, fot.: HRS

Cybernetyczne Jajo w Bombaju zaprojektował James Law. Budynek to połączenie designu oraz inteligentnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Dodatkowo jest energooszczędny, a do jego budowy zużyto o 20% mniej materiałów budowlanych, w porównaniu do innych budowli o podobnej wielkości. Co ważne, taka konstrukcja wykorzystuje również około 10-20% mniej powierzchni w porównaniu z tradycyjnym budynkiem. Na szczycie 13-piętrowego budynku stworzono imponujący ogród. Na dachu zamontowano również specjalne panele, system filtracji wody oraz turbiny, a wszystko po to, aby dbać o środowisko.

Torre Agbar w Barcelonie, zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, ma owalny kształt z daleka przypominający wydłużone jajo. Nocą wieżowiec podświetlają 4 tysiące świateł LED, co dodatkowo wyróżnia go na tle całego miasta. Dodatkowo budynek wyposażono w zespół urządzeń mierzących temperaturę i sterujących zamykanie i otwieranie okien. Taki mechanizm pozwala zaoszczędzić energię potrzebną na klimatyzowanie każdego pomieszczenia.

Barcelona, Torre Agbar; fot.: HRS

Apartamenty i biurowce OVO we Wrocławiu, czyli nowoczesność i luksus. Patrząc na ten budynek, trudno się nie zgodzić z tym, że jego kształt nawiązuje do owalnej formy jajka. Co więcej, „ovo” to po łacinie „jajko”, a biel budynku przywodzi na myśl skorupkę. W budynku znajdują się apartamenty usługowe, pięciogwiazdkowy hotel Hilton, czy ekskluzywne miejsca relaksu, wypoczynku i rozrywki.

Fasada OVO Wrocław, autor projektu: Gottesman-Szmelcman Architecture

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres zlokalizowane jest około 140 km od Barcelony. Na wieżach tej osobliwej budowli znajduje się kilka ogromnych jaj. To nie przypadek, ale fascynacja katalońskiego malarza, który w swoich pracach odnosił się do znaczenia i kształtu jajka. Otwarte w 1974 roku muzeum projektu samego artysty wzniesiono na ruinach dawnego teatru.

Figures, Muzeum Salvadora Dali, fot.: HRS
Figures, Muzeum Salvadora Dali, fot.: HRS

W domowym zaciszu, czyli fotel-jajko

Kształt jajka stał się również inspiracją dla projektantów mebli oraz dodatków do wnętrz. Popularne są wzorowane na nim poduszki, koce, legowiska dla zwierząt, akcesoria do kuchni, a także lampy np. przypominające rozbite jajko oraz fotele i krzesła. Najpopularniejszym projektantem tych ostatnich jest duński architekt Arne Jacobsen, który ponad 60 lat temu zaprojektował Egg Chair – designerski fotel przypominający swoim kształtem skorupkę jajka. Mebel pomimo upływu lat nadal stanowi inspiracje dla współczesnych projektantów.

Egg Chair, fot.: HRS

Źródło: HRS

Tagi: budynki

Komentarze

Narodowy teatr w Pekinie

Dodano: Czwartek, 25 Maj 2017, 13:01, Autor: meblebiesiadne

Byłam roku temu w Pekinie to architektura teatru narodowego zachwyciła mnie najbardziej. Piękny i oryginalny budynek!

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025