Polska i Świat

Listopad 30, 2010

Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej - Mirosław Nizio
Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej - Mirosław Nizio

Projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum. Autorem projekty jest Studio Nizio Design International z Warszawy.

Budynek

Klasyczny Emblemat domu, ukazujący się w pół-przeszklonej fasadzie budynku, kryje w swej filozofii tajemnicę, którą zwiedzający odkryje i poczuje dopiero wraz ze zwiedzaniem muzeum. Budynek stopniowo nabiera dynamizmu, przechodząc w geometryczny graniastosłup. Jego struktura „wcina się” w plac, odnosząc się estymą wobec przyległych budynków. To symbol domu, przypominający zwiedzającym dzieje przedwojennej Markowej odnosząc się nie tylko do czasów Shoah, lecz również ukazując jej niezmienną postać, mimo przeciwności losu i historii.

Obiekt składa się z dwóch podstawowych zespołów funkcji: ekspozycyjnej oraz biurowo-technicznej, powiązanych wspólnym hallem recepcyjnym, znajdującym się w centrum projektowanego obiektu.

Struktura budynku opiera się na konstrukcji żelbetowej (ściany murowane, stropy i słupy żelbetowe monolityczne). Budynek, podobnie jak pomnik Rodziny Ulmów, został wykończony okładziną ze stali węglowej o kontrolowanej korozji. (...)

widok narożnika południowo-wschodniego - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Widok z lotu ptaka narożnika południowo-wschodniego - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Wnętrza

Głównym priorytetem w kreacji wnętrz muzeum był wektor łatwości dostępu do poszczególnych przestrzeni ekspozycyjnych.
Obiekt muzealny składa się z dwóch podstawowych zespołów funkcji, powiązanych wspólnym holem recepcyjnym, znajdującym się w centrum projektowanego obiektu.

Pokoje biurowe i pracownia naukowa otwierają się na zieloną skarpę i „Ogród Pamięci”, uzupełniając narrację minimalistycznej formy muzeum.

W centralnym punkcie ekspozycji usytuowany zostanie szklany kubik - serce muzeum o wymiarach (5m x 8m). Promieniejący światłem kryje w swym wnętrzu zatrzymaną w czasie rekonstrukcję domu Ulmów, która ujawnia się zwiedzającemu dopiero po wejściu do kubicznej formy.

Z zewnątrz zaś owa jasna, świetlista struktura stanowi rodzaj pomnika pamięci (na jej powierzchni rozpościerać się będą pulsujące fotografie rodziny). Po wejściu i minięciu hallu, który również może stanowić przestrzeń ekspozycyjną, zwiedzający kieruje się klarowną drogą, zachowując ciągłość chronologiczną wystawy (w hallu usytuowane zostaną również proste w formie siedziska).

Wnętrza - fragment ekspozycji: Kryjówki i schronienia

Wnętrza - ekspozycja - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Dom Ulmów - serce muzeum

staje się wyznacznikiem, punktem odniesienia, wokół którego rozciągają się pozostałe zakresy tematyczne. Ekspozycje (o powierzchni 117,3 m, replika Domu Ulmów 37,5) zostały ściśle podporządkowane zagadnieniom konspiracji, niebezpieczeństwa i śmierci. Dlatego też część eksponatów (np. fotografie z getta) zwiedzający będzie oglądać z ukrycia, za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanych, wtopionych w strukturę ścian przesłonom, oddającym gradację napięcia. Czytelna narracja zwiedzania zmierza do geometrycznej ostrości, oddając spójność przestrzeni merytorycznej z architektoniczną.

plansza 1 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

plansza 2 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

plansza 3 - Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Autorzy:
Mirosław Nizio

Tagi: muzeum architekutra konkurs

Domy jednorodzinne

Projekt domu w stylu Japandi - barwy ziemi, delikatne i nienarzucające się oświetlenie oraz dobrz...
Maj 28, 2025
Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Luksus we wnętrzu to dziś nie tylko prestiżowy wystrój, ale przede wszystkim świadome podejście...
Maj 28, 2025
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Wybór odpowiedniego...
Maj 28, 2025

Konkursy

The Antipodes Competition Series invites architects and designers to explore the concept of duality by creating retreats in two markedly different environments: the remote wilderness of Antipodes I...
Czerwiec 16, 2025
UIA Member Sections are invited to submit nominations for the UIA Gold Medal and the six UIA Prizes. The winners will be announced during the UIA World Congress of Architects in Barcelona, Spain, i...
Czerwiec 9, 2025