Polska i Świat

Październik 5, 2009

Muzeum YATENGA w Żorach

Widok z placu wejściowego; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski
Widok z placu wejściowego; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Yatenga – Centrum Kultur Świata to budynek łączący wiele funkcji - muzeum, salę konferencyjną, restaurację, sale edukacyjne, sklep, ścianę wspinaczkową, ogród zabaw dla najmłodszych.

Idea zawarta w nazwie znajduje odzwierciedlenie w kompozycji, symbolice i zastosowanych materiałach i technikach budowlanych, co sprawia, że Yatenga jest nowatorską w światowej skali próbą wcielenia w życie zasad ekoarchitektury – operującej alternatywnymi, naturalnymi metodami budownictwa określanych skrótem low-tech. Jednocześnie Yatenga ma stać się po prostu żywym i atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców Żor, jak i dla odwiedzających ją gości ze Śląska, Polski, Europy i miejmy nadzieję – całego świata.

Widok z gościńca; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Forma i funkcja – organizacja przestrzenna Yatengi
Yatenga składa się z wyodrębnionych przestrzennie bloków funkcjonalno-przestrzennych :

 • zespołu sal wystawienniczych (B),
 • zespołu edukacyjno-biurowego (C),
 • sali konferencyjnej (D),
 • zespołu wejściowego (E)
 • pokoi gościnnych (F) połączonych wspólną przestrzenią gościńca (A).

 

Bloki B,C i E to pokryte zielonymi dachami organiczne formy „wycięte” krzywoliniowo prowadzonymi ścianami z ubijanej gliny lub ze słomy tynkowanej gliną. Sala konferencyjna to kopuła układana z suszonych cegieł – największa tego typu konstrukcja na świecie. Wyodrębnioną część bloku B stanowi wieża – unosząc się nad całym muzeum mieści w sobie w jednej części schody i windę, w drugiej- ścianę wspinaczkową. Pokoje gościnne są ukształtowane na podobieństwo wioski afrykańskiej – zespół kopuł połączonych wspólnym hallem.

Łączący wszystko gościniec - to rozświetlona od góry wielofunkcyjna przestrzeń , przekryta lekkim dachem o konstrukcji drewnianej.

Funkcjonalny, ekologiczny... i symboliczny wymiar architektury glinianej.

Podstawowy materiał z którego powstanie Yatenga – glina - otwiera drogę do odmiennego spojrzenia na cały projekt i jego wykonanie.

Architektura z gliny ma szanse stać się oryginalnym tłem i zarazem eksponatem samym w sobie, towarzyszącym „właściwej” wystawie. Będzie to realne namacalne unaocznienie świata, do którego chcemy wprowadzić gości Centrum.

Architektura z gliny, której tradycje rozwijały się przez tysiące lat w Afryce (ale przecież nie tylko), została ponownie odkryta po wojnie przez egipskiego Architekta Hassana Fathiego. To on zaczął ją badać odkrywać na nowo w latach 50. tworząc faktyczny renesans myślenia o tej architekturze. Okazało się, że stosowanie tego materiału niesie ze sobą wiele korzyści technologicznych, ekonomicznych, zdrowotnych, które są zaprzepaszczane przez „betonową” architekturę.

Widok z sali konferencyjnej; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Obecnie renesans gliny w architekturze wynika też z ważnego tematu jakim stała się ekologia. Tak oto ta technologia stała się realnym wkładem krajów nieprzemysłowych dla kultury światowej. Prace Fathiego zainspirowały wielu twórców z krajów „bogatych”. W historii architektury powstało zjawisko niezwykle rzadkie. Kraje uboższe zaczęły wpływać na kulturę i sztukę krajów bogatszych. Miłośnicy gliny i Fathiego pojawili się w Niemczech, we Francji i USA. Okazało się, że możemy się czegoś nauczyć i transfer kulturowy nie musi być jednostronny i polegać na sprzedawaniu produktów z krajów bogatych do biednych. Dlatego wybór gliny ma tu znaczenie symboliczne i nie do przecenienia.

W czasach gdy problemy ekologiczne stały się bardzo ważne, architektura z gliny zaczyna być traktowana jako poważna alternatywa ze względu na niską energochłonność i możliwość stuprocentowego recyklingu. Tworzy ona niezwykle korzystny mikroklimat wnętrz.

Atutem glinianej architektury jest wreszcie jej niezwykła plastyczność stwarzająca wręcz nieograniczone możliwości formalne.

Współpraca międzynarodowa

Widok - wystawa stała; projekt: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski

Yatenga wpisuje się w rodzącą się sieć prężnych, żywych ośrodków promujących kontakt z innymi kulturami poprzez rozwijanie architektury naturalnej. Przykładami jest tu chociażby CraTerre we Francji albo Muzeum gliny na niemieckim Pomorzu.

Konsultantem projektu Yatenga jest profesor Gernot Minke – szef Ośrodka Budynków Eksperymentalnych w Kassel, uznawany obecnie za najwybitniejszego specjalistę w dziedzinie alternatywnych i ekologicznych technik budowlanych na świecie. Niemieckie realizacje profesora Minke są dowodem na możliwości bezproblemowej adaptacji technik budowlanych i rozwiązań architektonicznych wywodzących się z innych obszarów świata do warunków europejskich.

----

Informacje techniczne:

Muzeum YATENGA Spotkania Kultur Świata w Żorach

 • Adres inwestycji: Żory, ul. Katowicka
 • Inwestor: Gmina Miejska Żory, Muzeum Miejskie w Żorach
 • Autorzy: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marcin Mateusz Kołakowski
 • Powierzchnia zabudowy: 3 995 m2
 • Kubatura: 38 792 m3
 • Projekt: 2008
 • Realizacja: 2012

(fragment opisu autorskiego)

Tagi: YATENGA Żory ekoarchitektura muzeum OVO Grąbczewscy Architekci architektura

Komentarze

OVO

Dodano: Niedziela, 13 Czerwiec 2010, 01:41, Autor: ~ovo

Wszystkich, którzy chcieliby podjąć pracę w pracowni OVO Grąbczewscy w Katowicach, przestrzegam i apeluję aby tego nie robili. Właściciele tej pracowni Oskar Grąbczewski i jego żona Barbara wymagają od sowich pracowników pełnej dyspozycyjności i pracy ponad normy czasowe bez wypłaty nawet podstawowego wynagrodzenia. Szczerze nie polecam !!!

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024